8 najskuteczniejszych zabiegów fizjoterapeutycznych. Wszelkiego rodzaju urazy są nieodłączną częścią różnych aktywności fizycznych. Są spowodowane także nieprawidłową postawą ciała, siedzącym trybem życia oraz wieloma innymi czynnikami. Wypadki, kontuzje, one także są wskazaniem do zabiegów fizjoterapeutycznych. Wprowadzenie fizjoterapii na wczesnym etapie wykrycia schorzenia daje spektakularne efekty.

  • Jak wybrać odpowiednie, jakie są rodzaje zabiegów?
  • Jak wyeliminować ból, uniemożliwić mu powrót?

Fizykoterapia

Fizykoterapia, czyli terapia laserem to bardzo popularny zabieg, który polega na naświetlaniu promieniami lasera miejsc dotkniętych schorzeniem u pacjenta. Sama wiązka lasera powoduje bardzo szybki wzrost aktywności procesów regeneracyjnych komórek oraz tkanek. Drugą opcją jest także magnetoterapia, która polega na oddziaływaniu polem magnetycznym, co ma na celu stymulację oraz pobudzenie regeneracji procesów struktur biologicznych.

8 najskuteczniejszych zabiegów fizjoterapeutycznych

8 najskuteczniejszych zabiegów fizjoterapeutycznych

Masaż medyczny

Masaż leczniczy od dawien dawna jest znany z oddziaływania na skórę, mięśnie, stawy, co w efekcie powoduje ułatwienie odpływu krwi żylnej, zmniejszając opór krwi w tętnicach, a także poprawia pracę serca. Masaż zbawiennie wpływa na układ oddechowy, dzięki czemu mięśnie, kości i stawy są o wiele lepiej odżywione.

Masaż tensegracyjny

Masaż tensegracyjny skupia się przede wszystkim na opracowaniu grup mięśniowych, kości oraz ścięgien. Tensegracja to inaczej normalizacja napięcia mięśniowego. Sam masaż bazuje na holistycznym podejściu do pacjenta, czyli połączeniu wszystkich struktur w ciele. Ból w jednym miejscu niekoniecznie zawsze może oznaczać chorobę w danym rejonie, może być on zgoła inny.

Terapia manualna

Terapia manualna stawia przede wszystkim na korygowanie wad ustawień międzykręgowych, co w efekcie ma prowadzić do zmniejszenia ucisku na kręgi, zniwelowaniu bólu. Terapia manualna na pewno daje szybkie efekty w dosyć krótkim czasie, pozwala na powrót do pełnej sprawności. Zaletą na pewno jest także możliwość uniknięcia przewlekłego leczenia farmakologicznego. Terapeuta, który jest obeznany w swojej dziedzinie, przeprowadzi odpowiednio bezbolesną terapię manualną, w dużej mierze jest istotne także zaangażowanie pacjenta. Co ciekawe po kilku dniach od rozpoczęcia terapii należy mieć na uwadze, że może nastąpić nawet nasilenie objawów, jednakże jest to chwilowe i trzeba kontynuować współpracę z terapeutą. Im większe zaangażowanie pacjenta, tym lepsza będzie współpraca, a co za tym idzie, widoczne efekty pojawią się prędzej.

Neuromobilizacje

Jest to terapia polegająca na odpowiednich napięciach nerwów, poprzez ustawienie kończyny. Neuromibilizacje działają bezpośrednio na układ nerwowy, a dokładniej na nacisk na nerwy, co poprawia elastyczność oraz ruchomość. Jest to zabieg fizjoterapeutyczny, który nie obciąża fizycznie pacjenta, dlatego możliwy jest nawet w ostrych stanach zapalnych, nie powoduje zwiększenia bólu.

PNF

PNF, czyli proprioceptive neuromuscular facilitation. Terapeuta przy tym zabiegu stymuluje receptory ruchu i samej pozycji ciała, dzięki temu możliwe jest utworzenie nowego wzorca ruchowego, a co za tym idzie przywracanie sprawności. Wykorzystywane są tutaj ruchy trójpłaszczyznowe. Metoda PNF jest metodą, która daje bardzo szybkie efekty widoczne gołym okiem. Pobudza ona układ mięśniowy oraz nerwowy, co powoduje tworzenie nowych schematów powiązań nerwowych i wzmacnianie mięśni.

Kinesiotaping

Jest to metoda polegająca na plastrowaniu chorych miejsc. Używane są do tego specjalne taśmy, które przyklejane są na skórę w różnego rodzaju napięciu. Mają na celu stabilizację stawów, wspomagają mięśnie, naczynia krwionośne i limfatyczne. Plastry nie powodują bólu, mogą jedynie sprawiać wrażenie, że delikatnie odczujemy ciągnięcie mięśni. Zwykle stosowane są przez kilka dni, do tygodnia.

Wspomniane przez nas zabiegi fizjoterapeutyczne to jedynie część zabiegów, jakie dostępne są w Centrum Rehabilitacji Rehmedis. Najistotniejszym faktem jest trafne postawienie diagnozy i odpowiednio wybrane leczenie przez terapeutów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, wsparcie specjalistów ułatwi powrót do pełni zdrowia.

Zobacz również:

Leave a reply