Miłośników biegania jest coraz więcej, ale nie można zapominać o tym, że podczas uprawiania tego rodzaju aktywności fizycznej, na urazy i znaczne obciążenia narażone się nie tylko stawy. Wbrew pozorom podczas biegania kręgosłup również zostaje obciążony. Ma on na celu utrzymywać wyprostowaną postawę ciała i unosić głowę. Stanowi główną oś i podporę więc trzeba o niego dbać każdego dnia. Szczególnie podczas uprawiania sportów, w tym biegania, które również pobudza znacząco do pracy mięśnie okalające kręgosłup

     Powszechnym problemem, który powoduje dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa jest dyskopatia. To, że cierpimy na taką przypadłość nie musi wykluczać możliwości biegania. Warto jednak pamiętać o pewnych wskazówkach, które pozwolą uprawiać jogging, ale będzie to aktywność fizyczna wykonywana w sposób bezpieczny również dla kręgosłupa. Nie powinno się biegać po terenach nierównych i twardych, ewentualnie w bardzo niewielkim stopniu. 

    Najlepszym podłożem dla kręgosłupa podczas biegania jest podłoże miękkie, które nie powoduje aż tak znacznych obciążeń. Jeśli planujemy start w jakiś maratonach czy też biegach ulicznych, dobrze jest przygotować się poprzez bieganie na różnego rodzaju nawierzchniach, jednakże bieganie po twardym podłożu wciąż powinno być tym, które nie będzie przeważało, ze względu na niekorzystny wpływ dla naszej osi podporu. Jeśli cierpimy na problemy z kręgosłupem na przykład na dyskopatię, najlepszy wyjściem jest udanie się do rehabilitanta, który dobierze odpowiednie ćwiczenia, pozwalające wzmocnić mięśnie stabilizujące kręgosłup. 

    Jeśli po bieganiu odczuwamy ból napięciowy, warto skorzystać z masaży, które przynoszą znaczną ulgę a ponadto kręgosłupowi i mięśniom pozwalają zregenerować się po dużym wysiłku fizycznym. Ulgę może także przynieść zwykły odpoczynek bądź stosowanie zimnych okładów na obolałe miejsca. Ważnym elementem jest także zaopatrzenie się w dobre buty. Najlepiej jest również zrezygnować z forsownych ćwiczeń, które będą obciążały kręgosłup. Szczególnie w przypadku schorzeń kręgosłupa trzeba biegać powoli i niezbyt długo, nie doprowadzając się do maksymalnego poziomu zmęczenia.

  Zespół ciasnoty przedziałów powięziowych podudzia

     Przy większości schorzeń kręgosłupa można biegać, jednak dużą rolę odgrywają treningi wzmacniające, przygotowujące osobę przed bieganiem. 

    Jeśli podczas biegania zmęczymy się, lepszym pomysłem od siadania jest marsz i rozpoczęcie znów biegu, kiedy już poczujemy się do tego na siłach. Planowanie przebiegnięcia dużej odległości w krótkim czasie, to po pierwsze ryzyko urazów ze względów wiadomych a co najważniejsze znaczne obciążenie dla kręgosłupa, który tego nie lubi. 

    Istotnym jest to, aby dopiero rozpoczynając swoją przygodę z bieganiem nie pokonywać dystansów znacznie dłuższych niż jesteśmy w stanie. Kręgosłup z czasem przyzwyczai się do dłuższych dystansów tak jak i mięśnie, ale rzucanie przed siebie wyzwania na pierwszy raz długiego dystansu, to duże obciążenie dla kręgosłupa a ponadto inne niekorzystne efekty dla naszego organizmu. Do biegania trzeba się odpowiednio przygotować, szczególnie jeśli cierpimy na schorzenia kręgosłupa. W chorobach kręgosłupa decyzja o bieganiu musi być podjęta po konsultacji z rehabilitantem. 

Leave a reply