Z bólem kręgosłupa walczy coraz więcej osób. Co gorsza, na dolegliwości bólowe ze strony układu ruchu skarży się coraz większa liczba młodych osób. Czynników, które powodują takie dolegliwości, a także tych, które są powodem ich powstawania jest wiele. Wystarczy nieprawidłowa postawa, aby nasz kręgosłup, który ma ciężkie zadanie dźwigania sporej wagi jaką jest nasz organizm, zaczął mówiąc kolokwialnie szwankować. 

    Niestety dolegliwości bólowe bardzo często spowodowane są wadami postawy a także dużo poważniejszymi schorzeniami. Liczy się szybkie działanie, które ma na celu w pierwszej kolejności przynieść ulgę w bólu a następnie skutecznie leczyć. Niestety często leczenie ogranicza się jedynie do zmniejszenia dolegliwości bólowych, bowiem na przykład zmian zwyrodnieniowych nie da się cofnąć. Można jedynie zrobić wszystko, aby postępowały jak najwolniej i aby jak najdłużej zachować sprawność fizyczną, która nie będzie się wiązała z codziennym, uciążliwym bólem. To o czym mówią wszyscy, czynnik który bardzo może pomóc w zachowaniu sprawności, zmniejszeniu dolegliwości a nawet może wpływać na ogólną poprawę stanu zdrowia to odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne. Ci, którym kręgosłup daje się we znaki, z powodzeniem mogą zyskać lepszą jakość życia korzystają z roweru. 

    Co ważne, rower nie jest kategorycznie zabroniony przy dyskopatii lub innych chorobach kręgosłupa. Zacząć należy od konsultacji u specjalisty i odpowiedniego ułożenia treningu z wykorzystaniem roweru. Konsultacja jest niezbędna szczególnie w przypadku zmian zwyrodnieniowych krążków międzykręgowych kręgosłupa czy też problemów ze stawami, niestabilnością kręgosłupa. Właściwie żadne schorzenie nie wyklucza możliwości korzystania z uroków kolarstwa rekreacyjnego. Jeśli będziemy trzymać się zaleceń rehabilitanta, dolegliwości bólowe nie będą tak uciążliwe, a co ważne można nawet poprawić swój stan. 

    Siedzenie na rowerze (miejskim – wysokim) to naturalna, zdrowa postawa, dlatego tak dobrze oddziałuje na kręgosłup. Ponadto rower polecany jest nie tylko ze względu na kręgosłup, ale równie dobrze wpływa na układ krążenia i na kształtowanie sylwetki. W zależności od tego na jakich partiach mięśniowych nam zależy, powinniśmy w taki sposób dobierać tempo jazdy i trasę. Najcięższe zadanie dosłownie i w przenośni ma odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jazda na rowerze wzmacnia mięśnie nóg, także pleców, które odpowiadają właśnie za podtrzymanie tego odcinka. 

  Objaw mylony z rwą kulszową - zespół mięśnia gruszkowatego

    To dobry sposób na profilaktykę kręgosłupa, która się sprawdza. Ponadto zysk w postaci nie tylko dłużej zachowanej sprawności dla naszego kręgosłupa ale i wiele innych pozytywnych aspektów dla organizmu a także dla umysłu. Warto przesiąść się na rower, nie zapominając jednocześnie o tym, aby najpierw skonsultować się z rehabilitantem, szczególnie w przypadku gdy odczuwamy ból podczas jazdy rowerem niewiadomego pochodzenia, a także wtedy gdy wiemy już co nam dolega i chcemy uprawiać ten rodzaj aktywności fizycznej, jednak z zachowaniem bezpieczeństwa bez narażania siebie i swojego kręgosłupa na postępujące, niekorzystne zmiany. 

Leave a reply