Ból kręgosłupa a waga ciała
Na bóle kręgosłupa skarżył się w życiu choć raz każdy z nas. Przyczyn jest wiele, począwszy od długiego przebywania w niekomfortowej dla kręgosłupa pozycji, poprzez zmiany zapalne, niewielkie wady kręgosłupa a kończąc na poważnych zmianach zwyrodnieniowych i innych schorzeniach, które w najgorszych wypadkach wymagają leczenia operacyjnego i długiej, żmudnej rehabilitacji.
Istotnym czynnikiem, który ma niebagatelne znaczenie dla zachowanie sprawności naszego kręgosłupa, jest waga ciała. Kręgosłup już z natury budowy ludzkiego organizmu, codziennie zmaga się z dźwiganiem potężnego ciężaru, więc dodatkowe obciążenie go w postaci zbędnych kilogramów nie wpływa korzystnie na jego funkcjonowanie. Nie wspominając o całej reszcie negatywnych skutków i niekorzystnego oddziaływania nadwagi na cały ustrój, to każdy zbędny kilogram przyczynia się do obniżenia sprawnego funkcjonowania naszego kręgosłupa i całego aparatu mięśniowo-szkieletowego.
Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej zdecydowanie obciąża kręgosłup. Zbytnie obciążenie jest widoczne podczas codziennie wykonywanych prostych ruchów takich hak chodzenie, wstawanie czy siadanie. Ujawnia się również podczas przenoszenia ciężkich przedmiotów. Nadwaga może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w strukturze kręgosłupa i ogólnie w funkcjonowaniu aparatu mięśniowo-szkieletowego. Otyłość może skutkować skrzywieniami kręgosłupa, rozciągnięciem jak i przykurczem mięśni oraz uszkodzeniem krążków międzykręgowych, czyli bliżej nam znanych dysków.
Jeśli występuje nadwaga, osoba taka bardzo często odczuwa dolegliwości bólowe w okolicy pleców i pośladków, które mogą promieniować do jednej z nóg. Pojawienie się takich dolegliwości to sygnał, że trzeba jak najszybciej zgłosić się do ortopedy bądź neurologa, bowiem zaniedbanie takich objawów może prowadzić do poważnych schorzeń, a w najgorszych przypadkach będzie wymagało interwencji chirurgicznej. Pierwsze co powinnyśmy zrobić przy nadwadze to oczywiście rozpocząć od odchudzania. Warto w tym celu wybrać się do specjalisty, który nie tylko pomoże ułożyć skuteczną dietę ale i dobierze odpowiednie ćwiczenia między innymi do naszej wagi.
Ponadto doradzi jakie ćwiczenia można wykonywać żeby odciążyć kręgosłup i wspomóc nie tylko proces odchudzania ale i zmniejszyć dolegliwości bólowe kręgosłupa, które pojawiają się w różnych momentach a także podpowie, które ćwiczenia są przeciwwskazane do wykonywania przy nadwadze. Nieumiejętne stosowana aktywność fizyczna, nawet jeśli przyniesie oczekiwane efekty w postaci chudnięcia, to może niestety wyrządzić wiele szkód w aparacie mięśniowo-szkieletowym.
Ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie, najlepiej o stałych porach dnia. Wtedy można uzyskać najlepsze efekty bez narażenia swojego bezpieczeństwa względem stosowanej gimnastyki. Codzienne ćwiczenia pozwalają rozwinąć mięśnie przykręgosłupowe i poprawiają krążenie. Każdy dzień najlepiej jest rozpocząć od rozciągania. Przeforsowanie również nie jest wskazane, ze względów oczywistych. O kręgosłup należy dbać bezpiecznie i racjonalnie. Prawidłowe ukrwienie i sprawność mięśni wspomagają także spacery. Zaleca się spacerowanie chociaż trzy razy w tygodniu. Należy zaczynać od krótkich spacerów, a z czasem warto wydłużać dystans, który mamy do pokonania. Tempo chodzenia powinno być dostosowana w taki sposób, aby nie dostawać zadyszki.
Dla kręgosłupa i ogólne wzmocnienie mięśni zbawienny wpływ na pływanie. Co ważne podczas pływania nie obciążamy zbędnie ani kręgosłupa, ani stawów ani też innych struktur organizmu, więc można korzystać z tego sposobu na aktywność fizyczną nawet przy znacznej nadwadze i otyłości. W wodzie łatwiej wykonuje się ćwiczenia wszelkiego rodzaju, a ryzyko zbędnego obciążenia zostaje po prostu wyeliminowane. To połączenie przyjemnego z pożytecznym. Otyłość jest jednym z głównych czynników sprzyjających wystąpieniu zmian zwyrodnieniowych w układzie kostno-stawowym.
Według statystyk aż 50% osób otyłych skarży się na bóle kręgosłupa oraz problemy ze stawami. Koniecznym jest zmiana stylu życia oraz wykształcanie nowych nawyków żywieniowych, które wpłyną znacząca nie tylko na poprawę samopoczucia ale przede wszystkim na zrzucanie zbędnych kilogramów, a co za tym idzie zmniejszanie obciążenia dla kręgosłupa i niwelowanie ryzyka wystąpienia nie tylko dolegliwości bólowych ale poważnych uszkodzeń kręgosłupa i schorzeń, które w późniejszym czasie mogą doprowadzić do ograniczenia ruchomości i to nawet znacznej. Nadwaga zdecydowanie ma niekorzystny wpływ na cały organizm a w szczególności na układ kostno-szkieletowy.
Pod okiem fizjoterapeuty otyła osoba ma szansę na prawidłowe wykonywanie ćwiczeń, które będą wzmacniały osłabione grupy mięśniowe, rozciągały przykurczone mięśnie a w efekcie końcowym poprawią codzienną jakość życia. Istotnym jest, aby ćwiczenia dobrał fizjoterapeuta bowiem i te nieumiejętnie wykonywane mogą nie przynieść oczekiwanych efektów i dodatkowo wpływać na przeciążanie kręgosłupa, co nie jest efektem pożądanym a wręcz przeciwnie.
Leave a reply