Przyczyn dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa może być wiele. Przede wszystkim są to zmiany przeciążeniowe, zwyrodnieniowe, dyskopatia, zespoły napięciowe, ale i nie tylko. W obecnych czasach coraz więcej osób siedzi godzinami przed komputerem i to nie koniecznie w celach rozrywkowych.

Dla dużej części osób, komputer jest narzędziem pracy, a wymuszona pozycja siedząca przez wiele godzin w ciągu dnia nie sprzyja kręgosłupowi, tym bardziej, że niejednokrotnie przyjmujemy nie fizjologiczne pozycje co bardzo niekorzystnie wpływa na nasz aparat ruchu. Bóle kręgosłupa jeśli już występują od jakiegoś czasu z pewnością będą się nasilać, z kolei co którzy do tej pory ich nie doświadczyli, muszą się liczyć z tym, że siedzący tryb życia i praca w takiej pozycji przez długi czas, może szybko objawić się tego typu dolegliwościami.

pozycja z biurkiem ból kręgosłupa

Niektórzy radzą sobie z bólem po prostu robiąc przerwy co jakiś czas czy też stosując środki farmakologicznie, które mają przynieść ulgę w bólu i pozwolić przetrwać do końca dnia pracy. Niestety bagatelizowanie tego co sygnalizuje nasz kręgosłup, może okazać się bardzo niekorzystne dla zdrowia. W najgorszym wypadku możemy doprowadzić się nawet do dyskopatii kręgosłupa, a jak wiadomo lepiej zadbać o profilaktykę i eliminować przyczyny, niż wydawać pokaźne sumy pieniężne na rehabilitację bądź leczenie, które może już tylko przynieść ulgę w bólu jeśli jest za późno na możliwość skutecznego cofnięcia powstałych zmian.

Mówi się, że praca za biurkiem to cichy zabójca, bowiem dolegliwości mogą być odczuwane nie tylko ze strony kręgosłupa, choć to właśnie on w dużej mierze cierpi przy długim pozostawaniu w takiej samej pozycji. Poza zespołami bólowymi, łatwo przy niewłaściwie zorganizowanym stanowisku pracy doprowadzić się do zmian zwyrodnieniowych a to z kolei skutkuje również chorobami zawodowymi. Statystyki wykazują, że aż 70% osób czynnych zawodowo pracuje siedząc za biurkiem, z czego 8 na 10 osób skarży się z tego powodu na dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa, do których dołączają się także inne objawy bólowe. jak siedzieć przy biurku

  Ból spojenia łonowego

Można jednak uchronić się przed tym, odpowiednio organizując swoje stanowisko pracy oraz włączając do swojego repertuaru codziennych obowiązków ćwiczenia fizyczne. Przede wszystkim fotel, na którym siedzimy przed biurkiem powinien mieć oparcie sięgające powyżej łopatek i wyprofilowane w taki sposób aby odciążać odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Sylwetka powinna być wyprostowana i tworzyć winna kąt prosty w kolanach, lędźwiowym odcinku kręgosłupa oraz łokciach. Ramiona należy opierać na podłokietnikach. Mimo wszystko długie siedzenie nie jest naturalną pozycją dla kręgosłupa, którego tkanki przystosowane są do ciągłego, naprzemiennego kurczenia się i rozkurczania, więc po pewnym czasie trudno będzie uniknąć bólu. ból kręgosłupa podczas siedzenia

Wspomóc nas mogą proste ćwiczenia oraz częste robienie przerw, najlepiej co godzinę aby się rozruszać. Wystarczy wykonać krążenia bioder, szyi i tułowia. Warto także rozciągnąć ramiona, plecy i nogi. Zyskujemy wtedy na powrót równowagę napięć mięśniowych i zapobiegamy zaburzeniom czynności tkanek oraz narządów. Wychodząc już poza biuro, warto oddać się pływaniu, biegom czy też jeździe na rowerze w zależności od upodobań. To dobry sposób na wzmocnienie mięśni, które lepiej będą sobie radziły w tak uciążliwej pozycji, a i dla nas przyniesie to nieocenioną korzyść, nie tylko w postaci uśmierzenia bólu.

Leave a reply