Ból kręgosłupa w czasie ciąży. Ciało kobiety w okresie ciąży obejmuje wiele indukowanych hormonalnie i biomechanicznie zmian. Zmiany te obejmują między innymi rozluźnienie tkanek i zmianę postawy ciała poprzez powiększającą się macicę i większą masę płodu. Powłoki brzucha (szczególnie w późniejszym okresie ciąży czyli II-III trymestr) zazwyczaj ulegają rozciągnięciu i osłabieniu a lordoza lędźwiowa pogłębieniu. Ciężar ciała matki przesuwa się ku przodowi i dołowi zwiększając przy tym napięcie mięśni przykręgosłupowych.

Ból kręgosłupa w czasie ciąży

    Nieprawidłowa postawa ciała wpływa na nieergonomiczne obciążanie układu ruchu kobiety (większa kompresja stawów międzykręgowych kręgosłupa) co w efekcie przyczynia się do powstawania dolegliwości bólowych w obrębie kręgosłupa, najczęściej odcinka lędźwiowego. Podczas ciąży występowanie bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym zgłasza ok. 56 % kobiet!

Ból kręgosłupa w czasie ciąży

Ból kręgosłupa w czasie ciąży

    Ból dolnego odcinka pleców (LBP – low back pain) lokalizuje się poniżej żeber i powyżej fałdów pośladkowych, z promieniowaniem lub bez w dół nóg. Ból może pojawiać się również w obrębie obręczy biodrowej (PGP -pelvic gridle pain) między tylnymi grzebieniami biodrowymi i fałdami pośladkowymi. Może promieniować w dół ud i (rzadko) do podudzi. PGP może wystąpić z bólem spojenia łonowego lub bez niego.

    Często takie dolegliwości diagnozowane są jako rwa kulszowa niekoniecznie nią będąc. Przyczyn występowania bólu w obrębie odcinka lędźwiowego i okolicy pośladkowej podczas ciąży może być więcej niż takich, które wynikają z ucisku korzenia nerwowego.

    Innymi przyczynami, bardziej specyficznymi dla okresu ciąży mogą być :

 • nadmierne napięcie mięśnia gruszkowatego
 • przeciążenie stawów krzyżowo-biodrowych
 • nadmierne napięcie wiązadeł w obrębie miednicy jak i macicy (np. więzadło krzyżowo-maciczne)

Rehabilitacja kręgosłupa w czasie ciąży

    W przypadku występowania przytoczonych dolegliwości bólowych działania fizjoterapeuty obejmują:

 • szczegółowe przeprowadzenie wywiadu
 • ocenę postawy ciała
 • ocena spojenia łonowego, funkcji mięśni brzucha oraz mięśni dna miednicy
 • wyrównanie napięć mięśniowo-powięziowych w ciele przez masaż i pracę manualną
 • reedukację postawy ciała
 • reedukację oddechową
 • kinesiotaping
 • edukację w zakresie autoterapii
 • dobór odpowiednich ćwiczeń domowych
 • dalsze przygotowanie ciała pacjentki do porodu
  Rehabilitacja rwy kulszowej

    Ciąża nie musi boleć. Warto zadbać o siebie w tym szczególnym okresie życia właśnie poprzez wizytę u fizjoterapeuty, który po wnikliwej diagnostyce będzie w stanie dobrać odpowiednią oraz bezpieczną dla pacjentki (i jej dziecka) terapię.

    Praca z postawą ciała w czasie ciąży  jest istotna nie tylko ze względu na możliwość wystąpienia dolegliwości bólowych ale także pod względem położenia dziecka i wstawiania się go do kanału rodnego. Sposób utrzymania postawy ciała wpływa także na pracę przepony oddechowej oraz pracę mięśni dna miednicy czyli obszary bezpośrednio zaangażowane w aktywny proces porodu.

——————–

Ból kręgosłupa w czasie ciąży

Źródła:

Conder, R., Zamani, R. and Akrami, M. (2019) ‘The biomechanics of pregnancy: A systematic review’, Journal of Functional Morphology and Kinesiology, 4(4). doi: 10.3390/jfmk4040072.

Gutke, A. et al. (2015) ‘Treatments for pregnancy-related lumbopelvic pain: A systematic review of physiotherapy modalities’, Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica, 94(11), pp. 1156–1167. doi: 10.1111/aogs.12681.

 

Zobacz również:

 

 

Leave a reply