Rehabilitacja | Jak to jest z tym chłodzeniem po urazie?

     Przez wiele lat, po ostrym zwichnięciu kostki od razu przyłożyłbym okład z lodu w okolicy urazu na 20 minut, aby uśmierzyć ból i przyśpieszyć regenerację minimalizując zapalenie… przynajmniej tego mnie uczono i uważane jest za standard.

     Istnieją kliniczne dowody, że lód ma tymczasowy wpływ na redukcje bólu. Dlatego też, lód jest stosowany po prostu by znieczulić obszar kontuzji. Jednak zadajmy pytanie czy lód pomaga zmniejszyć stan zapalny? Co do stwierdzenia, że lód ułatwiając proces gojenia podczas ostrego urazu?

     Choć istnieją pewne badania na zwierzętach wspierające hipotezę, że chłodzenie może mieć wpływ w stanach zapalnych na poziomie komórkowym , które wciąż nie potwierdza korzystnego zastosowania lodu w warunkach klinicznych.

     W rzeczywistości badania kliniczne dotyczące skuteczności R.I.C.E (odpoczynek, lód, kompresja, uniesienie) poparły wykorzystanie kompresji, ale nie chłodzenia (inne niż tymczasowy efekt przeciwbólowy).

co robić po urazie

     W tym krótkim, ale prawdopodobnie kontrowersyjnym artykule będę dzielić się z wami pomysłem, że lód jest nie tylko nieskuteczny, ale może być nawet szkodliwy dla właściwego naturalnego leczenia następującego podczas ostrych stanów zapalnych tkanek miękkich.

     W przypadku wystąpienia kontuzji, musimy działać natychmiast, aby ograniczyć i wyeliminować stan zapalny. Mam tylko jedno pytanie: dlaczego? Czy ktoś może odpowiedzieć, dlaczego normalna reakcja zapalna podczas ostrego urazu nie jest dobre? Równie dobrze można by powiedzieć, że mechanizm krzepnięcia krwi, który występuje podczas skaleczenia jest patologiczna  reakcją i musi być zmniejszona. Dlaczego?

     Nasi przodkowie ewoluowali setki milionów lat, a szczególnie ludzie spędzili na tym około 7.000.000 lat. Przetrwanie gatunku opiera się na skutecznej fizjologicznej naprawy szkody, gdy ta nieuchronnie nastąpi. Czy naprawdę wierzymy, że naturalną reakcją zapalną organizmu, która ewoluowała przez miliony lat, jest w jakiś sposób zła? Jeśli nie, to dlaczego tak mocno staramy się zapobiegać, minimalizować i zmniejszyć stan zapalny? Kiedy stan zapalny po ostrej kontuzji stał się szkodliwym czynnikiem który musi zostać wyeliminowany za wszelką cenę?

  Ćwiczenia na kręgosłup

     Nasi przodkowie nie mieli dostępu do lodu na uszkodzone tkanki. W rzeczywistości, większość ludności na ziemi wciąż nie akceptuje chłodzenia w terapii. W chińskiej medycynie ajurwedyjskiej i indyjskiej, chłodzenie jest uważane za efekt przeciwny do zamierzonego.

     Wracając do podstawowej fizjologii, wszyscy jesteśmy świadomi trzech fazach gojenia następujących po ostrym urazie- zapalnie, proliferacja i przebudowa. Nie będę tutaj opisywać szczegółowo fizjologii dla każdego etapu.

stan zapalny

      Zapalenie jest nieuniknioną i niezbędną odpowiedzią biologiczna po urazie tkanek miękkich. Jest to mechanizm ochronny organizmu do usuwania szkodliwych bodźców oraz rozpocząć proces gojenia.

      Ostre zapalenie jest wynikiem rozszerzania naczyń krwionośnych i zwiększonej przepuszczalności na poziomie naczyń włosowatych na skutek działań różnych mediatorów zapalnych. Dzięki temu zwiększa się przepływ krwi, a wraz z nim leukocytów i makrofagów (białych krwinek).

     Gromadzenie się płynu, obrzęk w miejscu należy uznać za pozytywną reakcję, gdyż zwiększa wrażliwość na ból (aby uniemożliwić nam dalsze uszkadzanie tkanki), ogranicza ruch (aby również zminimalizować szkodę dla tkanek ) i umożliwia prace stanu zapalnego (aby pomóc nam naprawić uszkodzone tkanki).

      Okazuje się, że możemy wpłynąć negatywnie na przebudowę tkanek poprzez naszą obsesje, aby pozbyć się stanu zapalnego poprzez chłodzenie i stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

     Czy ciało naprawdę potrzebują pomocy w celu zmniejszenia stanu zapalnego? Układ limfatyczny naturalnie i powoli usuwa wszystkie produkty przemiany materii i nadmiar płynów gromadzących się w czasie procesu zapalnego. Podczas gdy układ krążenia polega na sercu do ciągłego transportu krwi przez swoje naczynia, system limfatyczny nie ma „serca” i opiera się zatem głównie na ruchu, skurczu mięśni szkieletowych i oddychania dla drenażu limfatycznego; to może być wspomagane przez elewacje i kompresje. Wykazano że chłodzenie zmniejsza skurcz mięśni szkieletowych, co może tymczasowo zmniejszyć drenaż limfatyczny w miejscu urazu.

  Rwa kulszowa to nie choroba

     Pojawiły się nawet hipotezy, że chłodzenie może ograniczyć przepływ limfatyczny i wspierać gromadzeniu się płynu. Gdy lód jest stosowany w tkance miękkiej przez długi czas, naczynia limfatyczne regionu zwiększenia przepuszczalności w wyniku dużej ilości cieczy opuszczającej układ limfatyczny w obszarze urazu, zwiększając w ten sposób obrzęk .

     W badaniu eksperymentalnym , brzusiec mięśnia prostownika długiego palców u uśpionych szczurów została miażdżony przez 30 sekund za pomocą pęsety, do której podłączona była waga (500g). Bezpośrednio po urazie szczury podzielono losowo na dwie grupy, grupy bez chłodzenia i z chłodzeniem gdzie przykładano lód przez 20 min

     Na 12 godzin i 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 14 i 28 dni po urazie, ich mięśnie ranne zostały przeanalizowane pod mikroskopem i fizjologicznie. Bardzo uproszczone wyniki tego badania w poniższej tabeli.

CZAS              PO URAZIE

BEZ CHŁODZENIA

Z CHŁODZENIEM

12 godzin

Stwierdzono obecność makrofagów w obrębie włókien mięśniowych (migracja makrofagów do uszkodzonego miejsca w celu fagocytozy martwiczych włókien mięśniowych)

Mniejsza ilość makrofagów w okolicy uszkodzenia

Dzień 3

Komórki mięśniowe regenerują się normalnej wielkości

Komórki mięśniowe regenerują się mniejsze

Dzień 4

Produkcja normalnej wielkości komórek mięśniowych

Produkowane komórki są mniejsze

Dzień 14

Normalne tempo dojrzewania komórek

Tempo zauważalnie mniejsze

Dzień 28

Przekrój poprzeczny regenerujących mięśni w 65% jest większy niż w grupie używającej zimna. Kolagen widoczny tylko w pęczkach włókien mięśniowych

regenerujące włókien mięśniowych była znacznie mniejsza w grupie „chłodzenia” (P <0,01) tworzenie kolagenu nienormalne, włókna kolagenowe w otoczeniu każdego włókna mięśniowego

   

     Zdaniem podsumowującym powyższą tabelkę opublikowaną w Journal of Applied Physiology jest stwierdzenie: „Sądząc z tych ustaleń, może lepiej uniknąć chłodzenia, mimo że jest szeroko stosowane w medycynie sportowej”.

  Migrena i fizjoterapia: Nowa perspektywa leczenia

 

Autor artykułu:

piotr pietrzak rehabilitacja

PIOTR PIETRZAK

FIZJOTERAPEUTA

Diagnostyka i rehabilitacja chorób i dysfunkcji narządu ruchu.


Umów wizytę ONLINE

więcej informacji…

SPECJALIZACJA

Diagnostyka i rehabilitacja chorób i dysfunkcji narządu ruchu:

  • specjalista  rehabilitacji kręgosłupa
  • rehabilitacja pourazowa, profilaktyka
  • rehabilitacja pooperacyjna
  • rehabilitacja sportowa
  • rehabilitacja stabilizacyjna
  • korektywa
  • rehabilitacja dysfunkcji przewlekłych

WYKSZTAŁCENIE

Magister Fizjoterapii 

Fizjoterapeuta z wieloletnim doświadczeniem klinicznym w rehabilitacji schorzeń kręgosłupa i stawów. Specjalista rehabilitacji funkcjonalnej narządu ruchu, terapeuta manualny. Doświadczenie kliniczne w rehabilitacji pacjentów po operacjach kręgosłupa, w dysfunkcjach i chorobach przewlekłych. Specjalista rehabilitacji kręgosłupa, rehabilitacji sportowej, pourazowej, rehabilitacji funkcjonalnej. Aktywny udział jako fizjoterapeuta sportowy w licznych imprezach sportowych.

Leave a reply