Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa to przedwczesnym zużycie się i zwyrodnienie tkanek tworzących segment kręgosłupa. Zwyrodnienie kręgosłupa najczęściej występuję u ludzi w starszym wieku, ale może rozpoczynać się u ludzi młodych. 

    Chrząstka szklista, która pokrywa powierzchnie stawowe ma znikome zdolności regeneracyjne, a gdy ulegnie uszkodzeniu w jej miejscu powstaje chrząstka włóknista o gorszych właściwościach biomechanicznych. Zmiany te najczęściej mają charakter powolny, ale postępujący. 

Zwyrodnienie kręgosłupa prowadzi do zniszczenia krążków międzykręgowych, ich odwodnienia oaz przesuwania, powodując w efekcie przemieszczanie trzonów kręgowych. 

    Pierwsze zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych mogą rozpoczynać się już od około 20 roku życia. Powodem jest wspomniana wcześniej utrata wody przez krążek międzykręgowy w wyniku którego krążek powoli zaczyna tracić swoją wysokość i elastyczność. Zwyrodnienie krążków które przenoszą główne obciążenia kręgosłupa powodują nadmierne obciążenie stawów międzykręgowych a przez to ulegają uszkodzeniu. 

Przyczyny zwyrodnienia kręgosłupa:
– przeciążanie kręgosłupa (dźwiganie ciężarów, również wieloletnia praca siedząca za biurkiem), 
– otyłość, 
– ustawienie miednicy powodujące skrzywienie kręgosłupa, 
– zmiany po urazach kręgosłupa, wady wrodzone, 
– wibracje, zaburzenia odżywcze i hormonalne. 

Objawy zwyrodnienia kręgosłupa 
    Są to bóle miejscowe, które nasilają się początkowo po wysiłku, a następnie przy każdym ruchu i w spoczynku. Wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych, ograniczenie ruchomości kręgosłupa, bóle spowodowane uciskiem na korzenie nerwowe, zaniki mięśniowe. 

Przyczyny 
    Proces starzenia się organizmu jest najważniejszą przyczyną rozwoju choroby. U wielu osób już po 45 roku życia rozwija się choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa. Do zniszczenia dochodzi wskutek przewlekłego, przebiegającego z niewielką aktywnością, zapalenia błony maziowej stawu. Objawy choroby to bóle stawów międzykręgowych, ich bolesność w trakcie poruszania się, zmniejszenie zakresu ruchów, sztywność. Długotrwałe procesy zapalne i zwyrodnieniowe, toczące się w stawach prowadzą do jego zniszczenia i upośledzenia funkcji. 

Rehabilitacja
    Samego procesu zwyrodnieniowego kręgosłupa nie da się zahamować, można zmniejszyć szybkość tego procesu oraz mniejszyć dolegliwości bólowe. Podstawowe znaczenie ma odpowiednia rehabilitacja warz z fizykoterapią oraz profilaktyka. 

  Zespół górnego otworu klatki piersiowej

    U dzieci należy dbać o prawidłowa postawę, aktywność fizyczną, likwidację o korekcje nieprawidłowych nawyków. 
    U dorosłych wskazany jest racjonalny, ale przede wszystkim aktywny tryb życia, leczenie chorób zaburzających metabolizm tkanki kostnej, unikanie nadwagi, zmiana trybu pracy. 

    Rehabilitacja zwyrodnienia kręgosłupa to ćwiczenia ogólnie usprawniające mają na celu utrzymanie dobrej sprawności mięśni i stawów oraz ich elastyczność, zabiegi terapii manualnej, fizykoterapia, farmakologia (środki przeciwzapalne i przeciwbólowe, leki działające na chrząstkę stawową). 

Leave a reply