Stenoza kanału kręgowego. W budowę kanału kręgowego wpisane jest jego lokalne zwężanie na różnych odcinkach kręgosłupa. Nie bez powodu, ponieważ otwory kręgowe trzonów, które budują ten kanał, różnią się wymiarami. Taka sytuacja jest anatomicznie prawidłowa, ale gdy ciasnota przestrzeni chroniącej rdzeń kręgowy się pogłębia, możemy podejrzewać stenozę kanału kręgowego. Czym jest to schorzenie i jakie objawy o nim świadczą?

To już stenoza czy jeszcze nie?

Budowa kanału kręgowego w pigułce

Ułożone jeden na drugim i połączone ze sobą trzony kręgosłupa przypominają wysoką kolumnę, w której przebiega rdzeń kręgowy i wokół którego znajduje się wolna przestrzeń. Jest nią kanał kręgowy utworzony przez otwory kręgowe trzonów o różnych średnicy i kształcie. Dla porównania kręgi szyjne mają trójkątne otwory, które na poziomie C3-C6 osiągają szerokość 17-18 mm. Z kolei kręgi piersiowe są w przekroju okrągłe, a ogólna szerokość kanału kręgowego wynosi między 15 a 23 mm.

Nierównomierne wymiary kanału kręgowego są więc normalne i nie powodują żadnych dolegliwości. Dopiero zmniejszenie średnicy światła tej przestrzeni poniżej normy stanowi sygnał alarmowy. Warto dopowiedzieć, że u każdego człowieka osiąga ona inne wartości, ale jeśli zwężeniu towarzyszą dokuczliwe objawy, stenoza jest bardzo prawdopodobna.

Co to jest stenoza kanału kręgowego

Co to jest i jakie są jej przyczyny?

Stenoza kanału kręgowego to schorzenie, polegające na takim zwężeniu światła kanału, które powoduje ucisk rdzenia kręgowego lub odchodzących od niego korzeni nerwowych. Determinantami drażnienia tych struktur mogą być m.in.:

  • osteofity w przebiegu choroby zwyrodnieniowej danego odcinka kręgosłupa,
  • dyskopatia (jest stosunkowo rzadką przyczyną stenozy),
  • urazy kręgosłupa,
  • przerost więzadeł łączących trzony kręgów,
  • wrodzona ciasnota kanału kręgowego,
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
  • choroby reumatyczne.
  Dlaczego ćwiczenia na kręgosłup są takie ważne?

Zwężenie kanału kręgowego występuje najczęściej w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa. Choć odcinek piersiowy ma porównywalnie najwęższy kanał kręgowy, to paradoksalnie jest w niewielkim stopniu narażony na ucisk rdzenia i korzeni nerwowych. Zawdzięcza to przede wszystkim stabilnemu połączeniu z żebrami, które zapewniają mu odporność na przeciążenia i związane z tym schorzenia.

Stenoza odcinka szyjnego i lędźwiowego – objawy

O stenozie odcinka szyjnego mogą świadczyć objawy takie jak:

  • bóle głowy z zawrotami;
  • sztywność i ból odcinka szyjnego;
  • rwa barkowa, objawiająca się promieniującym bólem od okolicy karku do kończyn górnych i osłabieniem czucia w ich obrębie;

Objawy stenozy w odcinku lędźwiowym to:

  • ból odcinka lędźwiowego;
  • promieniujący ból od pośladków wzdłuż kończyny dolnej pojawiający się podczas chodzenia (tzw. chromanie neurogenne);
  • drętwienie i mrowienie nóg oraz osłabienie mięśni, które powodują trudności w poruszaniu się;
  • zaburzenia oddawania stolca i moczu (w zaawansowanym stadium stenozy);

Wymienione symptomy stenozy występują również w innych schorzeniach, dlatego kluczem jest kompleksowa diagnostyka pacjenta, która opiera się na badaniach obrazowych i badaniu przedmiotowym w gabinecie ortopedy i/lub fizjoterapeuty.

Diagnostyka i leczenie stenozy kręgosłupa

Podstawą do stwierdzenia stenozy kanału kręgowego jest badania RTG i TK, które uwidaczniają czy i w jakim stopniu występuje zwężenie. Analizę zarówno wyników badań obrazowych, jak i dokumentacji medycznej przeprowadza lekarz ortopeda. Na ich podstawie planuje dalsze leczenie, a pacjent jest cały czas pod jego kontrolą.

Następstwem wizyty w gabinecie ortopedy jest spotkanie z fizjoterapeutą, który przeprowadza badanie funkcjonalne pacjenta. Opiera się ono m.in. na ocenie zakresów ruchomości i siły mięśniowej. Następnie przygotowuje indywidualny plan rehabilitacji, którego głównymi celami w przypadku stenozy są:

  • odbarczenie rdzenia kręgowego i korzeni nerwowych za pośrednictwem neuromobilizacji;
  • rozluźnienie tkanek miękkich (terapia punktów spustowych, manipulacje powięziowe Stecco);
  • wprowadzenie ćwiczeń poprawiających zakres ruchomości kręgosłupa;

W Klinice Rehabilitacji Rehmedis wszyscy specjaliści są w jednym miejscu, co pozwala im na wspólną konsultację, a pacjentowi na zaoszczędzenie czasu i poczucie fachowej opieki zdrowotnej.

  Krzesło do biura - 5 rozwiązań dla Twojego kręgosłupa

Zobacz również:

Co to jest stenoza kanału kręgowego

Stenoza kanału kręgowego to schorzenie, polegające na takim zwężeniu światła kanału, które powoduje ucisk rdzenia kręgowego lub odchodzących od niego korzeni nerwowych. Determinantami drażnienia tych struktur mogą być m.in.: osteofity w przebiegu choroby zwyrodnieniowej danego odcinka kręgosłupa,
dyskopatia (jest stosunkowo rzadką przyczyną stenozy),
urazy kręgosłupa, przerost więzadeł łączących trzony kręgów,
wrodzona ciasnota kanału kręgowego, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, choroby reumatyczne.

Leave a reply