Rwa kulszowa jest terminem używanym do opisania promieniującego bólu, który przemieszcza się wzdłuż przebiegu nerwu kulszowego, biegnąc od dolnej części kręgosłupa przez pośladek w dół w tylnej części nogi. Pojawia się, gdy nerw kulszowy jest podrażniony lub uciśnięty przez jedną z wielu przyczyn w dolnej części pleców.

Rwa kulszowa to ból nerwu

Istnieje szereg korzeni nerwowych, które przez otwory międzykręgowe wychodzą z dolnej części kręgosłupa. Kiedy którykolwiek z tych korzeni nerwowych po obu stronach dolnej części kręgosłupa zostanie podrażniony lub ściśnięty, ból może promieniować od korzenia nerwowego do nerwu kulszowego. Ból może przemieszczać się w dół nerwu kulszowego – przez pośladek i w dół tylnej części nogi, do stopy i / lub palców stóp. Zwykle występuje tylko po jednej stronie ciała.

Ból jest wyjątkowy – często opisywany jako strzelanie, piekący ból, który jest odczuwany głęboko w pośladku i promieniuje w dół tylnej części nogi. Drętwienie, mrowienie lub pieczenie może być również odczuwane wzdłuż nerwu. Niektórzy ludzie opisują ból nerwowy jako elektryczny. I odwrotnie, objawy rwy kulszowej mogą być odczuwane jako stały, tępy ból.

Terminy medyczne stosowane do rwy kulszowej obejmują ból korzeniowy odcinka lędźwiowego i radikulopatię lędźwiową.

Najczęstszą przyczyną rwy kulszowej jest przepuklina dysku lędźwiowego. Inne częste przyczyny mogą obejmować zwężenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa , zapalenie kości i stawów, bóle stawu biodrowego, zwyrodnieniowa choroba dysku lędźwiowego lub kręgozmyk.

Termin rwa kulszowa jest często nadużywany, a ludzie mogą ulec pokusie samodzielnego zdiagnozowania i leczenia niewłaściwej przyczyny rwy kulszowej. Znajomość prawidłowej przyczyny objawów rwy kulszowej jest bardzo ważna, a w przypadku błędu diagnostycznego i błędnego leczenia może dojść do powikłań, często nieodwracalnych.

  Dlaczego rwa kulszowa nie przechodzi?

Inne przyczyny, które są podobne do objawu rwy kulszowej.

Szereg innych przyczyn może powodować ból promieniujący, drętwienie i mrowienie wzdłuż nerwu kulszowego przypominającego rwę kulszową. Natomiast wiele osób, określa każdy rodzaj bólu promieniującego do nogi jako rwę kulszową. W rzeczywistości jednak istnieje wiele przyczyn tego objawu, które nie są sklasyfikowane medycznie jako rwa kulszowa i muszą być traktowane inaczej.

     Przykłady problemów, które nie są rwą kulszowa, ale mogą powodować podobne objawy, obejmują:

  •      Problemy ze stawami w kręgosłupie. Ból może być skierowany ze stawów kręgosłupa w dół do nogi. Ten problem technicznie nie jest rwa kulszowa, a leczenie jest inne. Na przykład zwyrodnienie stawów kręgosłupa może powodować ból z objawami typu rwy kulszowej.
  •     Dysfunkcja stawu krzyżowo-biodrowego. Zbyt duży lub zbyt mały ruch w stawach krzyżowo-biodrowych może powodować ból, który promieniuje w dół nogi i sprawia wrażenie rwy kulszowej. Leczenie dysfunkcji stawu krzyżowo-biodrowego jest zwykle nieoperacyjne i koncentruje się na przywróceniu prawidłowego ruchu w stawie.

staw krzyżowo-biodrowy

Staw krzyżowo-biodrowy
  •     Zespół mięśnia gruszkowatego (zespół Piriformis) powoduje również objawy podobne do rwy kulszowej. Występuje, gdy mięsień gruszkowaty w pośladkach podrażnia nerw kulszowy, co może powodować promieniowanie bólu wzdłuż przebiegu nerwu kulszowego do nogi. Ten rodzaj bólu technicznie nie jest rwą kulszowa, ponieważ podrażnienie nerwów nie powstaje w dolnej części pleców. Leczenie zespołu mięśnia gruszkowatego zwykle obejmuje leki przeciwzapalne (w stanach ostrych), następnie rehabilitacją funkcjonalną, stretching oraz specyficzną fizykoterapię.

zespół mieśnia gruszkowatego

Zespół mięśnia gruszkowatego

Samodiagnoza rwy kulszowej jest bardzo niebezpieczna

Ponieważ wiele podstawowych chorób może powodować ból kulszowy ważne jest, aby skonsultować się z fizjoterapeutą w celu uzyskania diagnozy klinicznej. Chociaż również, ale rzadko ból podobny do rwy kulszowej może być spowodowany stanami medycznymi wymagającymi natychmiastowego leczenia, takimi jak:

  • Guz rdzenia kręgowego
  • Infekcja kręgosłupa
  • Zespół Cauda Equina
  Jak długo trwa RWA KULSZOWA?

Jeśli odczuwasz objawy bólu w pośladkach lub nodze lub drętwienie, mrowienie lub inne objawy neurologiczne w nodze, ważne jest, aby udać się do specjalisty w celu diagnozy klinicznej, która zidentyfikuje przyczynę twoich objawów.

Leczenie i rehabilitacja może być zupełnie inne w zależności od podstawowej przyczyny Twoich objawów. Na przykład:

Przepuklina dysku lędźwiowego i zwężenie lędźwiowe mogą powodować podobne objawy rwy kulszowej. Jednak rehabilitacja dla każdego stanu może być inna – podczas gdy pochylenie w talii może być korzystne jeśli masz zwężenie kręgosłupa, to może powodować zwiększony ból, jeśli masz przepuklinę dysku lędźwiowego.

Jeśli masz przepuklinę dysku, która powoduje rwę kulszową, lekarz może zalecić specjalistyczną rehabilitacją lub w przypadkach zaawansowanych operację, aby odbarczyć konfliktowy segment.

Co robić jeśli masz dolegliwości?

Istnieje wiele możliwości skutecznego wyleczenia dolegliwości, jednak aby tak się stało konieczna jest pewność, co do przyczyny objawów. Dlatego należy udać się do rzetelnego fizjoterapeuty, który poprzez testy kliniczne określi dokładną przyczynę bólu i rozpocznie dedykowaną rehabilitację.

leczenie rwy kulszowej warszawa

Mimo szerokiego dostępu do internetu, stron medycznych, blogów tematycznych nie wolno diagnozować i leczyć się samodzielnie. Wielu naszych pacjentów często popełniło ten błąd, co zaostrzało objawy, znacznie pogarszało stan zdrowia i komplikowało oraz wydłużało późniejsze leczenie.

 

Rehmedis-rehabilitacja-kręgosłupa-warszawa



      Rehmedis Centrum Rehabilitacji Warszawa to zespół wykwalifikowanych, doświadczonych lekarzy i fizjoterapeutów. W naszym postępowaniu każdy krok jest przemyślany, a jego efekty dokładnie przewidziane, co daje nam bardzo dobre rezultaty leczenia. W sytuacjach szczególnych jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi placówkami partnerskimi oraz specjalistami innych dziedzin medycznych. 

 

Artur Zemła fizjoterapia kręgosłup warszawamgr Artur Zemła

FIZJOTERAPEUTA

Diagnostyka i rehabilitacja chorób i dysfunkcji narządu ruchu.
Umów wizytę ONLINE

 

SPECJALIZACJA

Diagnostyka, terapia chorób i dysfunkcji kręgosłupa:

 

  • dyskopatia (przepuklina, wypuklina, sekwestr dysku)
  • niestabilność, zaburzenia czynnościowe
  • rehabilitacja pooperacyjna, po urazach
  • terapia w stanach ostrych
  • rehabilitacja w stanach przewlekłych, skomplikowanych
  • kręgozmyk, stenoza kanału, zwyrodnienia
  Rehabilitacja kręgosłupa po porodzie
Leave a reply