Ćwiczenia na kręgosłup. Kręgosłup to najważniejszy element szkieletu człowieka. W jego okolicach posiadamy wiele mięśni, które go stabilizują. Brak ruchu powoduje ich osłabienie, co wiąże się z dużo słabszym podtrzymywaniem kręgosłupa. Dodatkowo coraz więcej osób pracuje w biurze, codziennie siedząc 8 godzin. Zmęczeni pracą również odpoczywają w domu na kanapie lub w pozycji leżącej. Kręgosłup przez to większą część dnia znajduje się w swojej nienaturalnej pozycji, a mięśnie słabną.

Ćwiczenia na kręgosłup

W jakim celu wykonujemy ćwiczenia usprawniające kręgosłup?

fotel do biura jak wybrać

Ćwiczenia na kręgosłup

Ból kręgosłupa najczęściej wynika ze skrzywień, przepukliny, rwy kulszowej lub innych zmian chorobowych. Zazwyczaj powodem tych stanów jest brak ruchu i odpowiednich ćwiczeń w połączeniu z siedzącym trybem życia.

Najważniejszymi celami ćwiczeń jest zwiększenie ruchomości stawów, rozluźnienie mięśni oraz przywrócenie kręgosłupowi jego naturalnego kształtu po długotrwałym okresie spędzonym w pozycji siedzącej. To pomoże w ograniczeniu dolegliwości bólowych i zwiększeniu wytrzymałości kręgosłupa i ciała.

Odpowiednio dobrane ćwiczenia usprawniające kręgosłup utrzymują go w dobrej kondycji. Mięśnie podtrzymujące go są silne, a sam kręgosłup posiada swoje naturalne krzywizny. Istnieje znacznie mniejsze ryzyko chorób zwyrodnieniowych czy uszkodzeń kręgosłupa, kiedy jest on silny i obudowany tkanką mięśniową.

Najbardziej codziennych ćwiczeń potrzebują osoby, które pracują w biurze w pozycji siedzącej. To one są narażone na osłabienie kręgosłupa, przeciążenie złą pozycją oraz wszelkie dolegliwości bólowe i zmiany chorobowe. Jeśli zaś masz pracę aktywną, dużo spacerujesz lub wykonujesz inne aktywności fizyczne, będziesz mógł ograniczyć się do podstawowych ćwiczeń rozciągających i wzmacniających kręgosłup.

Ćwiczenia na kręgosłup

Jakich błędów należy unikać przy ćwiczeniach kręgosłupa?

Dla osób, które do tej pory unikały aktywności ruchowych zalecamy rozpoczęcie ćwiczeń i rehabilitacji pod okiem doświadczonych specjalistów, którzy pokażą i przede wszystkim skontrolują prawidłowość wykonywanych ćwiczeń. Samodzielne ćwiczenia nie są trudne, jednak jeśli początkowo nauczysz się złych technik wykonywania ćwiczeń, zostaną one z Tobą prawdopodobnie na zawsze nie przynosząc oczekiwanych efektów. Najczęściej popełniane błędy osób początkujących to:

  • Zbyt intensywne ćwiczenia na sam początek, które przesilą kręgosłup;
  • Skupienie się na ilości powtórzeń, a nie jakości ćwiczeń, przez co ćwiczenie jest nieprawidłowe i może nawet szkodzić zamiast pomagać;
  • Zły dobór ćwiczeń do indywidualnych dolegliwości;
  • Brak symetrii wykonywanych ćwiczeń – np. prawa strona wykonuje bardziej obszerne ćwiczenia, a lewa mniej obszerne. Prowadzi to do pogłębienia różnic pomiędzy stronami, nierównomiernego rozwoju mięśni, skoliozy i złego podtrzymania kręgosłupa;
  • Wykonywanie trudnych ćwiczeń – na samym początku ćwiczenia i rehabilitację potraktuj jako relaks, a najlepiej odwiedź klinikę rehabilitacji w Warszawie Rehmedis, która oferuje usługi rehabilitacji kręgosłupa, barku, biodra, kolana czy stawu skokowego. Trudniejsze i bardziej wymagające ćwiczenia zostaw na później!
  Czy Przepuklina krążka międzykręgowego kręgosłupa może się wchłonąć...?

Pamiętaj! W większości przypadków trening kręgosłupa jest nieskomplikowany i krótki! Liczy się regularność.

Ćwiczenia na kręgosłup

Skorzystaj z usług rehabilitacji Rehmedis!

Rehabilitacja to nie tylko powrót do sprawności po ciężkich zabiegach operacyjnych lub walka z niepełnosprawnością. To również codzienne dbanie o własne ciało i aktywny tryb życia. Bardzo często dzięki odpowiednim ćwiczeniom na kręgosłup mamy szansę uniknąć bólu i przyszłych, potencjalnych operacji. Lepiej zapobiegać, niż leczyć! Nie jest niczym złym, że nie wiesz od czego zacząć, jakie ćwiczenia wykonywać czy nie radzisz sobie z ich poprawnością.

Od tego jesteśmy! Wejdź na rehmedis.pl i skorzystaj z kilku wizyt i pod okiem specjalisty, ułóż dostosowany do Twojego trybu życia program ćwiczeń. Nawet na siłowni początkujący korzystają z pomocy trenerów, którzy uczą poprawności wykonywania ćwiczeń i kontrolują nadmierne ambicje początkującego.

Zobacz również:

Leave a reply