Często zgłaszacie się do nas z zapytanie, czy rehabilitacja po artroskopii kolana jest konieczna? Czy nie wystarczą ćwiczenia wykonywane w domu? Praktycznie po każdym zabiegu pewne działania są niezbędne. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w dzisiejszym artykule.

Zadaniem zabiegu operacyjnego jest naprawa pewnych elementów stawu. Niestety każda ingerencja chirurgiczna jest pewnego rodzaju traumą, która wywołuje stan zapalny. Aby dostać się do wnętrza stawu, lekarz musi przedostać się przez szereg tkanek. W wyniku zabiegu dochodzi do obrzęku, krwawienia, napięcia mięśni, co niesie ze sobą zaburzenie funkcji stawu. Zawsze towarzyszy pacjentowi ból pooperacyjny. Zadaniem rehabilitacji jest przywrócenie prawidłowej funkcji stawu.

Często bezpośrednio po zabiegu pacjent ma problem z wprowadzaniem prostych ruchów i ćwiczeń. Niestety taka sytuacja może doprowadzić do powstania zrostów, co w niektórych sytuacjach powoduje trwałe zaburzenia ruchomości. W pierwszych tygodniach po zabiegu walczymy zatem z nadmiernym obrzękiem. Staramy się także wprowadzić techniki manualne, które pozwolą na zwiększenie zakresu ruchu. Uczymy pacjenta, jakie ćwiczenia są bezpieczne w pierwszych tygodniach po operacji.

rehabilitacja kolano
Czas trwania rehabilitacji jest bardzo różny. Niektórzy pacjenci mogą wykonywać większość ćwiczeń w domu, a spotkania z rehabilitantem odbywają się rzadziej. Niestety w większości przypadków niezbędna jest regularna praca manualna nad funkcją stawu. Szczególnie w sytuacji pacjentów, którzy mieli wykonaną rekonstrukcję więzadeł np. ACL lub PCL, szycie łąkotek, zabiegi na chrząstce stawowej, czy troczkach rzepki. Każdy zabieg wymaga innego podejścia.

W niektórych sytuacjach konieczne jest odciążenie stawu i bardzo progresywne wprowadzanie ćwiczeń mięśni. Dla przykładu po szyciu łąkotki niezbędne jest odciążenie stawu na okres 4-6 tygodni. Takie działanie jest niezbędne dla prawidłowego gojenia łąkotki. Niestety w wyniku braku normalnego chodu dochodzi do znacznych zaników mięśniowych. Dlatego tak ważne jest wprowadzanie właściwych ćwiczeń, które zmniejszą osłabienie.

  Zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego- dlaczego rehabilitacja jest tak ważna?

W warunkach polskiej służby zdrowia pacjenci często miesiącami czekają na rehabilitację, podczas gdy po artroskopii działania należy rozpocząć w pierwszych tygodniach po zabiegu. W takich sytuacjach warto przynajmniej jednokrotnie skontaktować się z fizjoterapeutą prywatnie. Istnieje wiele elementów, które bez problemu można wykorzystać w domu. Zaniedbanie sytuacji i pozostawienie stawu bez odpowiednich ćwiczeń może spowodować ograniczenia, które będą problemem już zawsze.

Zauważcie, że schorzenia stawu kolanowego bardzo często rozwijają się latami. Dla przykładu osoby, które mają problem ze stawem rzepkowo-udowym, często decydują się na zabieg dopiero po wielu latach zmagania się z problemem.

kolano po operacji

W czasie rehabilitacji staramy się znaleźć przyczyny funkcjonalne, które wpłynęły na problemy z ruchem rzepki. Często skupiamy się także na odległych elementach narządu ruchu. Oceniamy pracę stóp, stawów biodrowych i kręgosłupa. Wszystkie te elementy mogą mieć wpływ na nieprawidłową pracę rzepki. W sytuacji, gdy po zabiegu pacjent nie przejdzie specjalistycznej rehabilitacji, mogą pojawiać się dalsze uszkodzenia chrząstki.

Ewelina Prekiel Rehabilitacja Warszawa

EWELINA PREKIEL

FIZJOTERAPEUTKA

Diagnostyka i rehabilitacja chorób i dysfunkcji narządu ruchu.


Umów wizytę ONLINE

więcej informacji…

SPECJALIZACJA

Diagnostyka i rehabilitacja chorób i dysfunkcji narządu ruchu:

  • terapia kręgosłupa
  • rehabilitacja po urazach
  • rehabilitacja po operacjach
  • rehabilitacja sportowa
  • rehabilitacja w stanach ostrych
  • profilaktyka, terapia funkcjonalna

WYKSZTAŁCENIE

Magister fizjoterapii

KURSY I SZKOLENIA

  • Studia magisterskie i licencjackie na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie: wydział Rehabilitacji, kierunek Fizjoterapia
  • Certyfikowany terapeuta metody Kaltenborn-Evjenth
  • Szkolenie IAOM – International Academy of Orthopedic Medicine (Międzynarodowa Akademia Medycyny Ortopedycznej)
  • Szkolenie Manipulacji Powięziowych wg Luigi Stecco
  • Metoda FDM (Fascial Disorder Model)
  • Metoda PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation)

Ewelina Prekiel Rehmedis

Leave a reply