Dlaczego warto udać się do fizjoterapeuty? Choć fizjoterapeuci nie raz słyszą od pacjentów, że są czarodziejami, to w praktyce fizjoterapia nie ma nic wspólnego z magią. Ich praca to ogrom wiedzy, nieustanne dokształcanie, doświadczenie i pasja do zawodu. Być może jeszcze nie miałeś okazji wybrać się na wizytę do fizjoterapeuty i zastanawiasz się, czy warto. My już wiemy, a teraz pora na Ciebie!

Fizjoterapeuta wie mnóstwo o Twoim ciele

Nie można powiedzieć, że wie wszystko. Wiedza w zawodach medycznych jest pochłaniana przez specjalistów nawet przez kilkadziesiąt lat ich kariery, a wciąż i tak pojawiają się nowe metody terapeutyczne, których trzeba i warto się nauczyć. Jednak fizjoterapia wciąż opiera się na ogromie wiedzy anatomicznej i fizjologicznej organizmu i ciała. To znajomość:

  • budowy całego Twojego ciała,
  • zależności pomiędzy źródłem bólu a jego skutkami,
  • mechanizmów, które sprawiają, że czujesz ból,
  • setek metod terapeutycznych i testów, które pozwalają zdiagnozować Twoje schorzenie, a następnie je wyleczyć,
  • wpływach jednego układu organizmu na drugi (np. układu trawiennego na układ mięśniowy), co sprawia, że terapia jest skuteczna,

i wiele, wiele innych.

Co więcej, aby jak najlepiej Ci pomóc, fizjoterapeuta jest na bieżąco z najnowszą wiedzą.

W fizjoterapii nie ma miejsca na tabletki, które działają tylko na objawy

Fizjoterapeuta skupia się na tym, aby znaleźć przyczynę Twojego bólu. W jego gabinecie nie usłyszysz o tabletkach, które działają wyłącznie na objawy i nie likwidują determinantów Twoich dolegliwości. Zamiast tego przeprowadza szereg testów diagnostycznych i funkcjonalnych, które pomagają trafnie Cię zdiagnozować i odnaleźć przyczynę tego, dlaczego drętwieją Ci ręce lub bolą kolana. Czasem jedna wizyta obejmuje wyłącznie diagnostykę, a to tylko potwierdza, jak rzetelny i skupiony na pacjencie jest zawód fizjoterapeuty.

  Nieoperacyjne leczenie kręgosłupa

Fizjoterapeuta może zwiększyć świadomość Twojego ciała i poprawić Twoją sprawność

Fizjoterapeuta nie tylko pomaga zmniejszyć ból, ale również skupia się na poprawie Twojej sprawności. Oprócz terapii manualnej czy też masażu, dobiera ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie, poprawiają równowagę i zwiększają stabilizację ciała. Od pierwszej wizyty zaszczepia w Tobie chęć do ich wykonywania, ponieważ to one są podstawą dobrego samopoczucia i zdrowego ciała. Co więcej, zestaw treningowy dobiera do aktualnej sytuacji zdrowotnej. Ćwiczenia po skręceniu stawu skokowego, płaskostopie czy niestabilność barku będą zupełnie inne, ale wszystkie pomogą Ci odzyskać utraconą sprawność.

Nie tylko ciało, ale również psychika

Zdrowie psychiczne ma ogromny wpływ na zdrowie fizyczne, co zostało przebadane naukowo i o czym zostało napisane wiele książek takich jak np. ,,Kod emocji” (bardzo Ci ją polecamy). Złe samopoczucie psychiczne może nasilić ból fizyczny, ale również utrudnić oddanie się terapii podczas wizyty. Fizjoterapeuta jest jednak w stanie bardzo trafnie określić Twoje emocje i czasem już na pierwszej wizycie. Jeśli jesteś zestresowany, stosuje metody relaksujące i dobiera delikatne techniki terapeutyczne, aby dać Ci maksymalny komfort i wyciszyć Cię.

Operacja? Fizjoterapeuta może pomóc Ci jej uniknąć

Nie chcemy negować opinii lekarzy. Jednak z doświadczenia przekonaliśmy się, że decyzja o operacji wydawana przez tych specjalistów czasem bywa pochopna. Chcemy, żebyś wiedział, że zabieg operacyjny jest ostatecznością i mamy na myśli głównie kręgosłup. To znaczy, że jest wskazany wtedy, gdy wszystkie inne metody, w tym celowana fizjoterapia, zawiodły. Niejednokrotnie mieliśmy sytuacje, w których okazywało się, że pacjent wcale nie potrzebował poddać się operacji, bo dobrany przez nas plan terapeutyczny wystarczająco pomógł. Oczywiście są sytuacje, w których operacja jest nieunikniona i takie decyzje lekarzy są dla nas bezdyskusyjne.

  Fizjoterapia przewlekłych stanów pourazowych

Zobacz również:

Leave a reply