Jak leczyć dyskopatię szyjną? Metod fizjoterapeutycznych, które są skuteczne w leczeniu dyskopatii szyjnej można wymienić przynajmniej kilka. Mamy bowiem to szczęście, że współczesna fizjoterapia diametralnie się rozwinęła, a pacjenci mogą cieszyć się życiem bez bólu odcinka szyjnego. Jak to osiągnąć? Fizjoterapia w dyskopatii szyjnej polega między innymi na dobrze dobranych ćwiczeniach, ale to jedynie wierzchołek wszystkich możliwości terapeutycznych.

Jak leczyć dyskopatię szyjną?

Dyskopatia szyjna – jakie ćwiczenia są pomocne?

Przekonanie się do ćwiczeń w schorzeniu, w którym paradoksalnie to właśnie ruch często powoduje ból, nie jest proste. Z tego powodu fizjoterapeuci regularnie zauważają tendencję do unikania wykonywania ćwiczeń przez pacjentów. W takich sytuacjach bardzo ważnym zadaniem jest dobranie i zaplanowanie takiego treningu terapeutycznego, który udowodni podopiecznemu, że ruch jest receptą na funkcjonowanie bez bólu dyskopatycznego.

Nie podamy uniwersalnej listy ćwiczeń w dyskopatii szyjnej, ponieważ ich specyfika będzie różniła się w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia i nasilenia dolegliwości. Ponadto, aby rozpocząć kinezyterapię, najpierw warto (a nawet trzeba) skonsultować się z fizjoterapeutą, który przeprowadzi diagnostykę i oceni stan funkcjonalny kręgosłupa. Możemy jednak wymienić rodzaje ćwiczeń, które są częścią planu terapeutycznego:

  • ćwiczenia rozciągające mięśnie odcinka szyjnego,
  • ćwiczenia izometryczne szyi i kończyn górnych,
  • ćwiczenia wg metody McKenzie,
  • ćwiczenia aktywujące obręcz barkową,
  • ćwiczenia korygujące postawę ciała (np. gdy pacjent pochyla głowę do boku).

Jak leczyć dyskopatię szyjną?

Terapia manualna w leczeniu dyskopatii szyjnej

Jakie są podstawowe metody terapii manualnej w leczeniu dyskopatii szyjnej?

  1. Manipulacje stawowe zwiększające zakres ruchu między kręgami kręgosłupa. Metoda ta opiera się na poprawie ślizgu między powierzchniami stawowymi.
  2. Neuromobilizacje, które uwalniają nerwy spod ucisku innych struktur, a tym samym poprawiają przewodnictwo nerwowe. W dyskopatii ma to największe zastosowanie w przypadku drętwienia kończyn górnych.
  3. Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, czyli delikatne techniki rozluźniające mięśnie i otaczającą ich powięź. Fizjoterapeuta za pomocą rąk przesuwa tkanki miękkie w różnych kierunkach, uelastyczniając je. W razie potrzeby w kolejnym etapie może zastosować terapię punktów spustowych, czyli ucisk bolesnych miejsc na przebiegu mięśni.
  Jak wchłania się przepuklina krążka miedzykręgowego kręgosłupa

Uzupełnieniem powyższych metod mogą być kinesiotaping i suche igłowanie. Pierwsza z nich polega na aplikacji elastycznych plastrów, które w zależności od metodyki naklejenia powodują np. rozluźnienie tkanek miękkich. Plastry kinezjologiczne unoszą skórę i zwiększają przepływ krwi bogatej w substancje odżywcze, aby wywołać efekt przeciwbólowy. Dry needling to nakłuwanie bolesnych miejsc włókien mięśniowych za pomocą specjalnych, cienkich igieł. Dzięki temu ,,uszkodzeniu” mięśnie są pobudzone do odbudowy i regeneracji.

Masaż w dyskopatii szyjnej – tak czy nie?

Pacjenci z dyskopatią szyjną często przyjmują tzw. pozycje obronne. W praktyce oznacza to, że ustawiają odcinek szyjny tak, aby dolegliwości wywołane chorobą krążka międzykręgowego nie pojawiły lub nie nasiliły się. Pacjent może również unikać ruchów generujących dolegliwości poprzez usztywnienie szyi, a to prowadzi do napięć mięśni i zmniejszenia ruchomości odcinka szyjnego.

Masaż w dyskopatii szyjnej jest bardzo skuteczną metodą terapeutyczną, która rozluźnia aparat mięśniowy. Odpowiednio dobrane przez fizjoterapeutę techniki i rodzaje masażu oraz zaplanowana ilość zabiegów niweluje napięcia, wydłuża i uelastycznia włókna mięśniowe. Ponadto masaż uaktywnia procesy regeneracyjne tkanek miękkich, bo poprzez zwiększenie przepływu krwi, działa przeciwbólowo. W dyskopatii szyjnej najczęściej wykonuje się:

  • masaż leczniczy,
  • masaż tkanek głębokich,
  • masaż powięziowy.

Mimo wysokiej efektywności, masaż nie powinien zastępować innych metod fizjoterapeutycznych, ale być jednym z ogniw kompleksowego leczenia dyskopatii szyjnej.

Zobacz również:

Leave a reply