Jak rehabilitować przepuklinę szyjną kręgosłupa

Przepuklina krążka kręgosłupa szyjnego – przyczyny, leczenie, rehabilitacja.

      Przepuklina krążka międzykręgowego kręgosłupa szyjnego to uszkodzenie krążka w wyniku którego dochodzi do kompresji na struktury nerwowe w obrębie kanału kręgowego.

    Krążek międzykręgowy składa się z jądra miażdżystego w środku i otaczającego go pierścienia włóknistego. Gdy ciągłość pierścienia włóknistego zostaje naruszona, jądro miażdżyste uciska struktury nerwowe lub rdzeń kręgowy, powodując specyficzne objawy oraz destrukcje tych tkanek.

przepuklina kregosłup

    Przepukliny występują najczęściej w kręgosłupie lędźwiowym, chociaż w ostatnich latach statystyka zmienia się na rzecz kręgosłupa szyjnego. Odcinek szyjny ma siedem kręgów, jest najbardziej ruchomą częścią kręgosłupa w porównaniu z klatką piersiową oraz odcinkiem lędźwiowym i dlatego jest bardziej podatny na różne urazy, uszkodzenia oraz przewlekłe zmiany zwyrodnieniowe.

 

Przyczyny przepukliny krążka miedzykręgowego w odcinku szyjnym

    Ze względu na statyczny tryb życia, wielogodzinną pracę biurową, negatywne nawyki oraz w ostatnich latach nadmierne używanie smartfonów, kręgosłup szyjny jest narażony na przeciążenia, które bardzo często doprowadzają do uszkodzenia krążka międzykręgowego.

     Kiedy mamy do czynienia z przyczynami ergonomicznymi i stopniowym rozwoju dyskopatii to bardzo często pierwsze symptomy są niepozorne i subtelne. Są to dolegliwości karku, napięcie, niepozorne drętwienie czy sztywność. Objawy te na początku trwają krótko, pojawiają się tylko od czasu do czasu. Jednak ich częstotliwość i intensywność z czasem pojawia się coraz częściej, dłużej trwa i do tego dochodzą objawy coraz bardziej dystalne, czyli w okolicach ramienia, ręki, palców, często dochodzą bóle głowy, zawroty a nawet utrata równowagi.

  Ból spojenia łonowego

kręcz szyi Do przepukliny kręgosłupa szyjnego często dochodzi w wyniku urazów dynamicznych, wypadków komunikacyjnych – urazu zwanego potocznie whiplash (gdzie głowa zostaje nagle odrzucona do tyłu, a następnie do przodu). Whiplash może również wystąpić, gdy osoba nurkuje głową w płytkiej wodzie lub doznaje urazu sportowego czy upadku a nartach, na rowerze.

    Często nawet niewielki uraz w przeszłości którego nie kojarzymy może przyczynić się do rozwoju przepukliny.

 

Objawy przepukliny dysku w odcinku szyjnym kręgosłupa

    Objawy przepukliny kręgosłupa szyjnego są spowodowane uciskiem na oponę rdzenia kręgowego lub korzeni nerwowych, a często obu tych struktur na raz. Objawy, które mogą wystąpić w wyniku uszkodzenia krążka miedzykręgowego w odcinku szyjnym:

  • Ból miejscowy o różnym natężeniu w kręgosłupie szyjnym
  • Sztywność i ograniczenie ruchu w szyi
  • Ból promieniujący do łopatki, barku, ręki, palców
  • Ból promieniujący do potylicy, głowy
  • Zaburzenia czucia w kończynie górnej
  • Niedowład, osłabienie siły mięśniowej
  • Zawroty głowy, szumy uszne, zaburzenia równowagi

 

Leczenie przepukliny kręgosłupa szyjnego

     W przypadku podejrzeń wystąpienia objawów przepukliny dysku szyjnego, pacjent powinien natychmiast zgłosić się do specjalisty – lekarz, fizjoterapeuta.

    Podstawą leczenia jest określenie diagnozy i precyzyjne ustalenie typu uszkodzenia, segmentu oraz czynników pośrednich wpływających na objaw.

    Szczegółowy wywiad chorobowy, analiza semiologiczna oraz testy kliniczne określą przyczynę. Jednak bardzo często wymagane jest wykonanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa szyjnego, aby mieć oraz stanu strukturalnego kręgosłupa.

     To właśnie szczegółowa diagnostyka oraz precyzyjne ustalanie całej drogi przyczynowo skutkowej jest podstawą do wybrania najlepszej drogi leczenia dla pacjenta. Leczenia możemy podzielić na leczenia operacyjne i zachowawcze.

 

Kiedy operować kręgosłup:

  • kiedy mamy do czynienia z dużym uszkodzeniem struktur nerwowym
  • w sytuacji kiedy jest znaczne osłabienie siły mięśniowej, niedowład
  • kiedy rokowania leczenia zachowawczego są wątpliwe
  • kiedy leczenia zachowawcze jest nieskuteczne
  Ból kręgosłupa w czasie ciąży

 

Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego

     Rozwój fizjoterapii, nowoczesnych metod terapeutycznych spowodował dużą skuteczność w leczeniu zachowawczym kręgosłupa. Wypukliny, przepukliny krążka, niestabilność można skutecznie rehabilitować, gdzie pacjent bardzo często wraca do pełnej aktywności zawodowej czy sportowej. Nie jest to łatwa droga, wymaga zaangażowana pacjenta, skrupulatnej pracy fizjoterapeuty. Należy pamiętać, że jest to proces który trwa i na każdym etapie rehabilitacji wymagany jest nadzór fizjoterapeuty.

 

Etapy leczenia zachowawczego:

  • Diagnostyka – wywiad, analiza semiologiczna, analiza badań obrazowych, testy kliniczne, diagnostyka funkcjonalna, określenie etiologii choroby
  • Stan ostry – działania mające na celu zniwelować skutki kompresji, obrzęku.
  • Leczenie właściwe – praca fizjoterapeutyczna mająca na celu zmniejszenie kompresji, poprawa osiowej pracy krążka – kompresja, dekompresja. Określenie i zabezpieczenie kierunku kompresji, praca manualna tkankowa, optymalizacja funkcjonalna. Modyfikacja nawyków u pacjenta, adaptacja pozycji statycznych, nacisk na aspekty regeneracyjne.
  • Stabilizacja – praca funkcjonalna, trening stabilizacyjny (ćwiczenia m.głębokich) oraz specjalistyczny trening neurostabilizacyjny (neuroreakcja mięśniowa dla wybranych kierunków), indywidualna profilaktyka, wdrożenie w aktywność sportową i zawodową.

 

rehabilitacja kręgosłupa

Jak długo trwa rehabilitacja?

Tak jak ustalane metody pracy z pacjentem, tak i czas trwania rehabilitacji jest bardzo indywidualny. Nie ma dwóch tych samym przypadków. Bywa, że pierwsze efekty widzimy po kilku wizytach, a często wymaga dłuższego czasu. Rehabilitacja to proces który trwa i nie przyspieszymy go częstotliwością wizyt. W Rehmedis pacjent z przepukliną szyjną jest rehabilitowany maksymalnie dwa razy w tygodniu, w późniejszym okresie jeden raz w tygodniu. Pacjent wiele zadań musi wykonywać w domu, rejestruje każde zdarzenie, każdą zmianę, dlatego też ma stały kontakt z fizjoterapeutą, często wypełnia formularza monitorując reakcje na zalecone wcześniej zadania.

    Bez względu szybkość efektów rezonans kontrolny wykonujemy po 5-6 miesiącach. Nawet jeśli bardzo szybko pozbędziemy się objawów. Należy pamiętać, że mimo szybkiego pozbycia się dolegliwości, przepuklina jest w dalszym ciągu, krążek w dalszym ciągu jest uszkodzony i jest ryzyko nawrotu objawów. Dlatego tak ważna jest rehabilitacja stabilizacyjna w ostatnim etapie rehabilitacji.

  Nieoperacyjne leczenie kręgosłupa

 

Czy przepuklina może się wchłonąć?

    Jest to możliwe, bardzo często mamy takie przypadki, zdjęcia poniżej. Jednak to nie jest tak, że u każdej osoby jest to możliwe. Więcej w artykule:

Czy przepuklina może się wchłonąć

przepuklina kręgosłup

rehabilitacja przepuklina szyja

 

Jaka jest częstotliwość zabiegów?

    Pacjent w pierwszym okresie jest rehabilitowany 2x w tygodniu, często nawet 1x w tygodniu. Większa częstotliwość wizyt mija się z celem a nawet bywa szkodliwa. Zabieg fizjoterapeutyczny oraz skrupulatnie dobrane zalecenia do domu są najlepszym rozwiązaniem pod względem medycznym a przy okazji finansowym dla pacjenta. Cykl dziesięciu wizyt to ok.8 tygodni pracy, po którym mamy już obiektywny rezultat.

 

Czy mając przepuklinę krążka osoba musi rehabilitować się już na stale?

     Jeśli jest to przepuklina bez innych zaawansowanych zmian, np. dużej dehydratacji, wielopoziomowych zmian degeneracyjnych itp., to po cyklu rehabilitacji pacjent otrzymuje indywidualnie dobrany zestaw ćwiczeń do samodzielnej pracy i profilaktyki. Wtedy praca fizjoterapeuty nie jest konieczna.

 

Masz pytania?

Zadaj pytania dotyczące przepukliny szyjnej na naszym postem facebooku.

Wybrane pytania i odpowiedzi dopiszemy do artykułu.

Zobacz również:

Leave a reply