Jak wybrać poduszkę do spania

Centrum Rehabilitacji Rehmedis - Warszawa | Rehabilitacja kręgosłupa w Warszawie

Jak wybrać poduszkę do spania

Jak wybrać poduszkę do spania ból kręgosłupa

    Odcinek szyjny kręgosłupa, tak jak cały organizm, potrzebuje nocnej regeneracji. Podczas codziennych aktywności mięśnie kręgosłupowe walczą z grawitacją. Pozostając w stałym napięciu, utrzymują pozycję wyprostowaną, jak również zawiadują ruchami głowy. Zatem są bez przerwy w użyciu. Dlatego bardzo ważnym elementem dbania o zdrowy kręgosłup jest odpoczynek. Noc i pozycja ułożeniowa powinny stwarzać optymalne warunki do regeneracji struktur stawowych i tkanki mięśniowej. 

     Kręgosłup, w tym również odcinek szyjny, zbudowany jest z kręgów i krążków międzykręgowych, połączonych więzadłami i mięśniami. Krążki międzykręgowe zbudowane są przede wszystkim z wody. W ciągu dnia, na skutek obciążeń osiowych i ruchu, tracą pewną objętość płynu. Natomiast w ciągu nocy, z powrotem chłoną wodę, zwiększając swoją wysokość. Ten proces jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania struktur stawowych i nerwowych kręgosłupa. Odpowiednia pozycja ułożeniowa w nocy, pozwala w pełni nawodnić się krążkom i zregenerować mięśniom. Powinna również przynosić ulgę w napięciowych bólach głowy i odcinka szyjnego. 

     Co zatem oznacza sformułowanie “odpowiednia pozycja ułożeniowa”? To taka, która zapewni  podparcie kręgosłupowi szyjnemu. Nie ma znaczenia, czy podparcie będzie realizowane przez profilowaną (B-kształtną) poduszkę ortopedyczną, czy przez zwinięty pod szyją ręcznik. Istotne jest natomiast, żeby zastosowana forma podporu, dawał wsparcie i odciążała szyję.

      Często się zdarza, że proponowane przez producentów poduszki ortopedyczne nie spełniają swojej funkcji. Pacjent budzi się w gorszej kondycji szyjnej, niż kładł się spać. Nie oznacza to, że poduszka jest zła, tylko nieodpowiednia dla danej osoby. Dobór podparcia powinien być podporządkowany indywidualnym krzywiznom kręgosłupowym pacjenta. 

Przykład 1

    Pan Jan ma mocno zaokrąglony odcinek piersiowy (pogłębioną kifozę odcinka piersiowego) i wysuniętą do przodu głowę. W takim przypadku poduszka B-kształtna może się sprawdzić. Pozwoli ona bowiem ustawić głowę trochę wyżej, a co za tym idzie, w przypadku pana Jana,  na przedłużeniu kręgosłupa, podpierając jednocześnie odcinek szyjny.

Przykład 2

     Pani Jadwiga ma plecy płaskie i głowę ustawioną prawidłowo, nad barkami. Na zdjęciu RTG stwierdzono dodatkowo spłaszczoną lordoze w odcinku szyjnym. Pani Jadwiga może źle odebrać spanie na profilowanej poduszce. Wymusi ona w jej przypadku, nadmierny wyprost w odcinku szyjnym i dodatkowo ustawi głowę w pozycji zgięciowej (w leżeniu na plecach powyżej klatki piersiowej). Dla pani Jadwigi najlepszym rozwiązaniem może okazać się spanie na płaskim jaśku, z niewielkim ręcznikiem zwiniętym w rulon i podłożonym pod szyję.

jak wybrać poduszkę do spania

      Na powyższych przykładach widać, że dobór odpowiedniej poduszki do spania jest bardzo indywidualny i wymaga dopasowania do poszczególnego przypadku. Należałoby wziąć jeszcze pod uwagę, najchętniej wybieraną przez daną osobę pozycję do spania. W przypadku osób o szerokich barkach, lubiących spać na boku, podparcie głowy i wypełnienie pod szyją powinno być znaczne wyższe, niż w przypadku drobnej osoby o wąskich ramionach.

      Dopasowanie optymalnej poduszki, czy podparcia, może przyczynić się również do zmniejszenia dolegliwości bólowych w stawach ramiennych. Często pacjenci skarżą się na niemożność spania na boku, z powodu dyskomfortu w stawach barkowych. Przyczyną tych problemów, może być niewłaściwe podparcie głowy i szyi, a co za tym idzie, przeniesienie większego obciążenia na najbliższe stawy obwodowe.

      Wybór odpowiedniej poduszki do spania, wydaje się z pozoru prostu. I w większości przypadków tak jest. Jeśli natomiast masz problem z doborem podparcia,nie możesz się w nocy ułożyć i budzisz się rano z bólem odcinka szyjnego, to znak, że należy zasięgnąć pomocy u specjalisty. Fizjoterapeuta oceni postawę ciała i pomoże dobrać odpowiednie rozwiązanie. 

5/5
Jolanta Kuran rehabilitacja

JOLANTA KURAN

FIZJOTERAPEUTA

Diagnostyka i rehabilitacja chorób i dysfunkcji narządu ruchu.

SPECJALIZACJA

Diagnostyka i rehabilitacja chorób i dysfunkcji narządu ruchu:

 • choroby i dolegliwości kręgosłupa
 • rehabilitacja pourazowa, 
 • rehabilitacja pooperacyjna
 • rehabilitacja sportowa
 • rehabilitacja funkcjonalna
 • rehabilitacja kręgosłupa
 • terapia w stanach ostrych
 • korektywa, profilaktyka
 • rehabilitacja w stanach przewlekłych, skomplikowanych

WYKSZTAŁCENIE

Magister Fizjoterapii AWF Warszawa

 

KURSY I SZKOLENIA

 • OMT Kaltenborn-Evjenth
 • Specjalista metody PNF
  Certyfikowane szkolenia: 
 • Kinesio Taping
 • Terapia Manualna, Terapeuta FDM
 • European Neuromuscular Therapy

OPIS

  Fizjoterapeutka – Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Specjalistka treningu funkcjonalnego, terapia manualna, rehabilitacja ortopedyczna, pooperacyjna. Ukończyła szkolenia podyplomowe: European Neuromuscular Therapy, Terapia Manualna wg. Kaltenborna, Terapia PNF, Kinesiotaping, Medycyna Ortopedyczna International Academy of Orthopedic Medicine (IAOM).