To dysfunkcja, która objawia się silnym napięciem mięśni a jej konsekwencją jest duży ból i ograniczenie ruchu – skrętu szyi. 

        Kręcz szyi (nabyty) przebiega w trzech etapach ostrym, podostrym i w konsekwencji – przewlekłym. Faza ostra i podostra z reguły występuje w wyniku stanów zapalnych, wskutek przeciążeń, chorób reumatycznych czy dyskopatii kręgosłupa a czasami w wyniku silnego przewiania mięśni szyi i w konsekwencji ich stanowi zapalnemu.

    Faza przewlekała jest skutkiem nawyków, przyjmowania nieprawidłowej postawy, przyzwyczajeń, pozycji zawodowych wymuszających określoną postawę, wad narządu wzroku, słuchu lub zaburzeń na tle układu nerwowego.

kręcz szyi    Często przyczyny są bardzo banalne. Długa podróż samochodem, wyziębienie, silny stres a nawet zmęczenie mogą być powodem ostrego bólu karku i ograniczenia poruszania głowa. Bywa, że głowa zostaje unieruchomiona w nienaturalnej pozycji, za co odpowiadają przeciążone mięśnie szyi. Unieruchamiając szyje, organizm broni się przed dodatkowym drażnieniem receptorów bólowych i włókien nerwowych. O kierunku skręcenia głowy decyduje sam organizm, wybierając taką pozycję, w której mięśnie będą jak najmniej obciążone. 

Inne przyczyny:
 – urazową – w wyniku podwichnięcia górnych kręgów szyjnych, oparzenia
 – zapalną – w przebiegu gruźlicy, ropnego zapalenia szyi i okolicy nosowo- gardłowej
 – układową – w wyniku choroby Racklinghausena odcinka szyjnego kręgosłupa
 – neurogenną – spowodowane spastycznym napięciem mięśni szyi, jednostronnym porażeniem wiotkim, niedowładem szyi
 – reumatoidalną – nagłe, bolesne, przymusowe ustawienie ustawianie głowy i szyi pojawiające się u osób dorosłych. 

 Rehabilitacja kręczu szyi

rehabilitacja kręcz szyjny    Polega na miękkiej terapii manualnej, masażu, technikach punktów spustowych, stopniowym rozciąganiu mięśnia,. Bardzo dobre efekty przynosi kinesiotaping, który polega na przyklejaniu specjalnych plastrów.

    Kręcz szyi może dotyczyć zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Gdy pojawiające się objawy nas niepokoją, należy niezbędnie skontaktować się ze specjalistą. Im szybsza i trafniejsza diagnoza, tym krótsze leczenie i lepsze efekty fizjoterapii. Kręcz nie rehabilitowany często przechodzi w fazę przewlekłą, która może mieć trwałe konsekwencje.

  Zespół górnego otworu klatki piersiowej

 

Leave a reply