Krótsza noga – asymetria miednicy

Asymetria miednicy – skrzywienie miednicy to objaw zaburzeń biomechaniki kręgosłupa, który może mieć znaczny wpływ na nieprawidłowe obciążenie stawów biodrowych oraz funkcję prawidłowego chodu. Badania dr Roberta Gasika i dr Tadeusza Styczyńskiego z Kliniki Spondylo-Neurochirurgii i Neurologii Instytutu Reumatologii w Warszawie określiły, że przyczyną nierównej miednicy, jej asymetrii są zaburzenia rozwojowe, asymetryczne przeciążenia miednicy mające wpływ na degenerację segmentów kręgosłupa. Określono, że asymetria miednicy odgrywa dużą rolę zaburzenia rozwojowe narządu ruchu, predysponujące do przeciążeń całej osi kręgosłupa. 

    Ból kręgosłupa, zmiany krzywizn kręgosłupa, przewlekłe bóle okolice stawów krzyżowo-biodrowych, stawów biodrowych może wywoływać asymetryczne ustawienie miednicy. Autorzy badań znaleźli związki łączące odległość z łukiem skoliozy lędźwiowego odcinka kręgosłupa, a stroną zespołu korzeniowego i omówionymi dalej zmianami w stawach krzyżowo-biodrowych. Stawy krzyżowo-biodrowe przenoszą siłę ciężkości z kręgosłupa na miednicę i kończyny dolne a wszelkie nieprawidłowości budowy lub ustawienia miednicy mogą być przyczyną ich nadmiernego obciążenia. 

Krótsza noga

    Nierówność kończyn jest dość powszechnym problemem, szacuje się że nawet 5-10% populacji ma taki problem. Funkcjonalnie krótsza noga czyli tzw. pozorne skrócenie kończyny to złudzenie, które często pacjent kojarzy z bezwzględnym skróceniem nogi – czyli kości. Tak nie jest. 

    Krótsza noga to często konsekwencja asymetrii miednicy i towarzyszącemu jej zespołowi napięciowemu mięśni miednicy i stawów biodrowych. Daje to obraz, że rzeczywiście mamy krótszą nogę. Często zauważamy to przymierzając spodnie i mamy wrażenie krótszej nogawki, doskonale to widzą kobiety zakładając sukienkę. Należy również pamiętać że jeśli jedna noga jest krótsza to druga będzie dłuższa, a przez to bardziej przeciążana, narażona na przykurcze oraz urazy i dlatego nie wolno zwlekać z rehabilitacją. 

    W przypadku tzw. skrócenia kończyny wskazana jest specjalna i często długotrwała rehabilitacja. Rehabilitant uczy jaka postawa jest poprawna do „odrotowywania miednicy”, wzmacnia odpowiednie mięśnie, inne rozciąga, aplikuje indywidualne ćwiczenia do utrwalania tej poprawnej postawy, koryguje nawyki. Rehabilitacja musi być dostosowana indywidualnie. 

  Ostry ból kręgosłupa lędźwiowego, co robić?

    Zdarza się pacjent ma przepisane wkładki korygujące. My niechętnie polecamy wkładki (decydujemy o tym indywidualnie), gdyż bardzo często uniemożliwia to skuteczną rehabilitacje. 

Leave a reply