Siedzenie w fotelu biurowym przez cały dzień jest trudne. Ta utrwalona postawa może powodować lub nasilać ból, wywierając przeciążenie mięśni, więzadeł oraz dysków kręgosłupa.

Jeśli szukasz krzesła biurowego, aby pomóc plecom, oto 5 alternatyw do rozważenia:

  1. Biurko stojące

biurko stojące dla kręgosłupa

      Używanie stojącego biurka angażuje mięśnie głębokie, umożliwia prawidłową postawę i optymalizuje ułożenie osi kręgosłupa. Rozwiązaniem może być biurko dostosowane do pracy stojąco-siedzącej z regulacją wysokości.

Upewnij się, że biurko stojące jest podniesione do wysokości, z której możesz wygodnie pracować. Twoje ramiona powinny być w stanie zginać się pod kątem 90 stopni podczas korzystania z komputera, a powinieneś być w stanie patrzeć prosto na monitor bez przechylania szyi w dół.

Umieść grubą matę pod spodem, aby zachować delikatność dla stóp i kolan. Zastanów się również nad użyciem podnóżka, aby od czasu do czasu zmienić swoją obciążenie jednej lub drugiej strony.

Jednak tylko samo stanie przez cały dzień nie do końca jest komfortowe, zwłaszcza dla osób z chorobami naczyniowymi, dlatego rozwiązaniem jest biurko regulowane. W ten sposób możesz przełączać się między siedzeniem a staniem przez cały dzień w zależności od potrzeby.

  1. Fotel z podstawką na laptopa

fotel z podstawką na laptopa

Możesz czuć się najbardziej komfortowo pracując w pozycji leżącej, a nie siedząc prosto. W takim przypadku wypróbuj rozkładany fotel biurowy. Komfortowy, niespotykany w burach, ale do pracy w domu bardzo praktyczny. Uniemożliwia zsuwanie się do przodu i ogranicza przeciążanie statyczne dolnej części pleców. Używając zagłówka, podnóżka i ergonomicznie ustawionego stojaka na laptopa, nie musisz pochylać szyi w dół ani wysuwać rąk, aby pracować na komputerze.

  1. Piłka do ćwiczeń

krzesło ergonomiczne dla kręgosłupa

     Siedzenie na piłce do ćwiczeń może pomóc ci uniknąć pochylania do przodu. Jest to forma dynamicznego siedzenia, które wymaga od ciała dostosowania się i równowagi, co pomaga aktywować mięśnie pleców.

Podczas siedzenia Twoje ciało nieustannie dokonuje drobnych zmian, aby zachować równowagę, co angażuje mięśnie i optymalizuje pozycje. Ponieważ nie ma oparcia, zmusza to do dobrej postawy.

  Dyskopatia kręgosłupa

Można zakupić piłki specjalnie dostosowane do pracy siedzące z podstawą na dole zapobiec stoczeniu się piłki, gdy wstaniesz lub z opcją oparcia odcinka lędźwiowego lub z zagłówkiem.

  1. Dysk Sensomotoryczny

dysk do siedzenia

Jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie. Dysk sensomotoryczny to przede wszystkim akcesorium do ćwiczeń rehabilitacyjnych, ale i sprytne rozwiązanie, dzięki któremu uzyskamy zbliżony efekt podczas siedzenia jak w przypadku piłki do ćwiczeń. Atutem jest duża praktyczność. Dysk możemy przenosić na różne fotele. Dobry rozwiązaniem jest przekładanie dysku co jakiś czas, możemy na nim siedzieć jak i podkładać go pod odcinek lędźwiowy na zmianę.

  1. Krzesło klęczące

klęcznik krzesło biurowe

Klęczące krzesła odciążają dolną część pleców i utrzymują kręgosłup w bardziej naturalnej pozycji.

Krzesło klęczące powoduje zmianę ułożenia miednicy, niewielkie jej przodopochylenie, co wymusza prawidłową pozycje kręgosłupa. Poprzez rozkład nacisku na guzach kulszowych oraz kolanach rozkładamy siły nacisku. Konstrukcja krzesła ma na celu ustawienie kręgosłupa w bardziej neutralnej pozycji, odciążając dolną część pleców.

Siedzenie w pozycji klęczącej przez dłuższy czas może być początkowo trudne. Spróbuj wypróbować swoją pozycje siedzącą do godziny na tym krześle, kilka razy dziennie.

Upewnij się, że masz regulowane krzesło klęczące, abyś mógł znaleźć pozycję, która najlepiej Ci odpowiada.

Powyższe propozycje to przykłady rozwiązań dla Twojego kręgosłupa w pracy biurowej, które mogą Ci pomóc. Pamiętaj, że bez względu na to, jaką alternatywę wybierzesz, jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie zdrowych pleców jest wstawanie z pozycji siedzącej możliwie często. Co 30 minut powinieneś wstać i wykonać krótki spacer po biurze. Ponadto przy pracy biurowej powinieneś co najmniej warto 2-3 razy w tygodniu uprawiać sport lub jakiekolwiek zajęcia o wzmożonej aktywności fizycznej.

W przypadku znacznych dolegliwości kręgosłupa, regularnych objawach bólowych, zaostrzaniach bólu należy skonsultować się z fizjoterapeutą w celu diagnostyki klinicznej w celu znalezienia przyczyny bólu.

  Kręgosłup - zasady ergonomii
Leave a reply