Leczenie rwy kulszowej. Rwa kulszowa to objaw bólowy, który pochodzi z dolnej części kręgosłupa i promieniuje do pośladka lub nogi. Dolegliwość ta może mieć wiele przyczyn. Leczenie jej również jest uzależnione od konkretnej przyczyny, która rwę kulszową spowodowała. Sama nazwa rwa kulszowa nie odnosi się do choroby, jest to jedynie określenie stanu bólowego, który jest powodowany najczęściej przez zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych, ucisk na nerw w kręgosłupie, przepuklinę czy dyskopatię. Powodów może być naprawdę wiele i to właśnie od niego zależeć będzie sposób podjętego leczenia.

Leczenie rwy kulszowej

Leczenie rwy kulszowej to przede wszystkim walka z bólem. Od razu po wystąpieniu objawów stosuje się zastrzyki przeciwbólowe, maści, leki przeciwzapalne, a nieco po ustąpieniu objawów

leczenie rwy kulszowej

leczenie rwy kulszowej

bólowych przechodzi się do dokładnej diagnozy, by poznać powody wystąpienia takiego stanu. Po przeprowadzeniu odpowiednich badań i poznaniu choroby zalecana będzie fizjoterapia i ćwiczenia, a w najgorszym przypadku, kiedy stan choroby jest długo nieleczony – nawet zabieg operacyjny, kiedy do czynienia mamy z bardzo zaawansowaną dyskopatią lub przepukliną.

Fizjoterapia w leczeniu rwy kulszowej

Kiedy wystąpi już rwa kulszowa kluczowe będzie zmniejszenie stanu zapalnego. Do tego idealnie sprawdzają się nie tylko wszelkiego rodzaju leki i maści, ale również fizjoterapia, która obejmuje takie zabiegi jak:

  • Pole magnetyczne;
  • TENS;
  • Jonoforezę;
  • Prądy;
  • Elektroterapię;
  • Laseroterapię;
  • Krioterapię.

Leczenie rwy kulszowej

Jednak ograniczenie stanu zapalnego to nie wszystko – należy znaleźć przyczynę rwy kulszowej, którą jest najczęściej przepuklina, dyskopatia lub zmiany zwyrodnieniowe. W zależności od stanu chorobowego, wyników badań i przeprowadzonego wywiadu z fizjoterapeutą należy dobrać indywidualną ścieżkę rehabilitacji – ćwiczenia, zabiegi oraz konieczne często jest wprowadzenie zmian w sposobie wykonywania codziennych czynności. Nie zdajemy sobie sprawy, ale często sposób siedzenia, mycia naczyń, poruszania się czy podnoszenia przedmiotów da się zmienić i ograniczyć obciążenia na dla naszego kręgosłupa! Jeśli do tego dodamy odpowiednie zabiegi fizjoterapeutyczne i ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie pleców, możemy zatrzymać rozwój stanów chorobowych i zażegnać dolegliwości bólowe!

  8 mitów na temat kręgosłupa

Pamiętaj, że czas reakcji ma ogromne znaczenie. Z fizjoterapii i rehabilitacji możesz korzystać zarówno na etapie początkowym, przy pierwszych dolegliwościach rwy kulszowej i problemach z kręgosłupem, ale również już po zabiegu operacyjnym. Sam zdecyduj, czy warto czekać na pogorszenie się stanu zdrowia, czy lepiej profilaktycznie już przy pierwszych objawach bólowych zadbać o siebie, wzmocnić mięśnie pleców i kręgosłup oraz zahamować rozwój dyskopatii i innych chorób kręgosłupa pod okiem profesjonalistów.

Leczenie rwy kulszowej

Leczenie rwy kulszowej z Rehmedis

Dlaczego warto zaufać naszym specjalistom? Przede wszystkim pracujemy indywidualnie w jednoosobowych salach fizjoterapii. Każdy pacjent potrzebuje indywidualnego podejścia, rzetelnego wywiadu i analizy wyników badań, co skutkuje indywidualnym tokiem rehabilitacji i fizjoterapii. Stosujemy nowoczesne metody leczenia chorób kręgosłupa, zapewniamy szczegółową diagnostykę i indywidualny plan terapii. W cenie wizyty jest już wszystko – nie dopłacasz za dodatkowe, specjalistyczne zabiegi podczas wizyty (np. kinesiotaping, dry needling, fizykoterapia). Rozpoczynając współpracę otrzymujesz swojego fizjoterapeutę, z którym masz stały kontakt przez 7 dni w tygodniu i zawsze możesz zadać mu pytanie.

Leczenie rwy kulszowej

Umów się na wizytę już dziś! To nic trudnego! Wybierz termin i przybądź do nas 10 minut przed umówioną wizytą, bo wszystkie spotkania realizowane są punktualnie. Koniecznie weź ze sobą całą dokumentację medyczną jaką posiadasz, która może pomóc przy ocenie Twojego stanu zdrowia i doborze zabiegów. Zabierz wygodne ubranie na zmianę, w którym komfortowo będziesz mógł ćwiczyć! Podczas pierwszej wizyty zostanie przeprowadzony wywiad, fizjoterapeuta ustali indywidualny plan terapii i zostaną wykonane wstępne zabiegi.

Zobacz również:

Leave a reply