Leczenie bólu u fizjoterapeuty. Trudno uwierzyć, że bólowi można przypisać pozytywne cechy. Tymczasem warto wiedzieć, że jest bardzo ważną reakcją fizjologiczną organizmu. Potrzebujemy go, bo informuje nas o tym, że w naszym organizmie lub ciele dzieje się coś nie tak. Jego doświadczanie nie jest przyjemne, dlatego jeśli już się pojawi – warto oddać się w ręce fizjoterapeuty. To specjalista, do którego gabinet przychodzi po pomoc wiele osób borykających się z bólem ostrym lub przewlekłym.

Leczenie bólu u fizjoterapeuty

– czego spodziewać się w gabinecie?

Leczenie bólu u fizjoterapeuty

Leczenie bólu u fizjoterapeuty

Decyzję o wizycie u fizjoterapeuty pacjenci najczęściej podejmują w momencie, gdy ból zaczyna znacznie utrudniać im wykonywanie pracy zawodowej czy prostych czynności codziennych. Zwykle również wtedy, gdy tabletki lub maści zawodzą. Nic dziwnego, ponieważ preparaty te działają wyłącznie na objawy. U specjalisty można liczyć na kompleksowe, a nie wybiórcze podejście. Leczenie bólu u fizjoterapeuty polega na znalezieniu przyczyny bólu, a następnie zastosowaniu takich metod terapii, które wyeliminują zarówno ją, jak i jej skutki – czyli dolegliwości.

Pierwsze spotkanie z fizjoterapeutą rozpoczyna się zwykle od krótkiego, różnie formułowanego pytania: ,,Z jakiego powodu Pan/Pani zdecydowała się do mnie przyjść?” To pytanie jest wyjściową do rozpoczęcia szczegółowego wywiadu, który ma na celu zebrać informacje od pacjenta m.in. o:

  • charakterze i lokalizacji bólu (tępy, ostry, promieniujący, przewlekły),
  • czasu trwania dolegliwości,
  • czynnościach, które nasilają ból,
  • wcześniejszych urazach lub podobnych incydentach bólowych,
  • przyjmowanych lekach,
  • chorobach.

Następnie fizjoterapeuta przechodzi do diagnostyki – często rozbudowanego etapu, polegającego na znalezieniu dokładnej przyczyny bólu. Czy bark boli pacjenta z powodu zapalenia kaletki barkowej, dysfunkcji stawu obojczykowo-barkowego, a może  obecności punktów spustowych? To możliwe do stwierdzenia dzięki palpacji i wielu testom diagnostycznym.

  Nieoperacyjne leczenie kręgosłupa

Metody fizjoterapeutyczne skuteczne w leczeniu bólu

Fizjoterapia daje szerokie możliwości w leczeniu bólu. I choć to ruch jest podstawą zdrowia, a plan terapeutyczny prawie zawsze uwzględnia ćwiczenia, to terapia manualna, czyli oddziaływanie bezpośrednio na ciało i organizm również stanowi bardzo ważne ogniwo w zlikwidowaniu dolegliwości. Jakie metody wykorzystuje fizjoterapeuta?

  • terapię manualną,
  • terapię tkanek miękkich,
  • igłoterapię,
  • kinesotaping,
  • pinoterapię,
  • terapię narzędziową IASTM.

Fizykoterapia – uzupełnienie terapii bólu

Fizykoterapia to dział fizjoterapii, wykorzystująca w leczeniu bólu bodźce fizykalne w takich zabiegach jak magnetoterapia, laseroterapia, światłolecznictwo, krioterapia. Panuje częste przekonanie (również wśród fizjoterapeutów) o bezcelowości takich zabiegów. To prawda – ich nieskuteczność jest zauważalna. Dzieje się tak między innymi dlatego, że na zabiegi fizykoterapeutyczne dostępne na NFZ przychodzą pacjenci z różnymi dolegliwościami, w różnym wieku i z różnym stopniem zaawansowania swoich chorób, a wszystkich obejmuje ten sam cykl zabiegowy (10 dni).

Oczywiście nie można demonizować samej fizykoterapii, ale warto zauważyć, że jej efekty mogą być znacznie lepsze, gdy zostanie wsparta terapią manualną 1 na 1 w gabinecie u fizjoterapeuty.

Nowoczesne metody fizjoterapii a ból

Jedną z nowocześniejszych metod diagnostyczno-terapeutycznych w leczeniu bólu jest osteopatia. Myślą przewodnią tej dziedziny fizjoterapii jest potencjał organizmu do samoregeneracji przy pomocy różnych technik i polega na przywróceniu w nim równowagi, która jest zaburzona właśnie przez ból. Techniki osteopatyczne to przede wszystkim:

  • terapia czaszkowo-krzyżowa,
  • manipulacje stawowe i trzewne,
  • uwalnianie mięśniowo-powięziowe,
  • techniki energii mięśniowej.

Terapeuta wykorzystując leczenie osteopatyczne podchodzi do organizmu jako całości, na którą składa się umysł, ciało i psychika. Bardzo często okazuje się, że przyczyna bólu nie tkwi w miejscu bolesnym, a wynika np. ze stresu, który oddziałuje na układ mięśniowy i trzewny.

Zobacz również:

  Wypadnięty dysk – przyczyny, objawy, leczenie
Leave a reply