Metoda Dorna

Centrum Rehabilitacji Rehmedis - Warszawa | Rehabilitacja kręgosłupa w Warszawie

metoda dorna warszawa   Należy do alternatywnej medycyny manualnej i jest od ponad 30 lat stosowana przez fizjoterapeutów, lekarzy. 

    Najszerzej rozpowszechniona jest w Niemczech i krajach niemieckojęzycznych. Coraz większa ilość terapeutów z krajów europejskich stosuję tę metodę w swoich gabinetach. 

    Według Dietera Dorna wszelkie dolegliwości związane z bólami pleców i kręgosłupa oraz stawów obwodowych spowodowane są zaburzeniami statyczno-dynamicznymi układu kostnego i mięśniowo-więzadłowego. Jego zdaniem tylko prawidłowo ukształtowany kręgosłup, jako podstawa naszego szkieletu oraz osłona rdzenia kręgowego, od którego odchodzą nerwy obwodowe, jest podstawą naszego zdrowia oraz dobrego samopoczucia. 

    Podstawą dla zdrowego kręgosłupa powinna być funkcjonalnie równa długość kończyn dolnych oraz prawidłowo ustawiona miednica. Z tego powodu badanie i terapia metodą Dorna rozpoczyna się od badania i funkcjonalnej korekcji długości kończyn dolnych, przede wszystkim ustawienia stawów biodrowych, ustawienia kości miednicy, kości krzyżowej. Wszelkie funkcjonalne zmiany w wymienionych powyżej stawach mogą mieć negatywny wpływ na prawidłowe ustawienie miednicy, co z kolei może być przyczyną dysfunkcji poszczególnych kręgów kręgosłupa. 

rehabilitacja dorna warszawa    W ten sposób może dojść do dysfunkcji pracy stawów międzykręgowych, ucisku na nerwy obwodowe, zmian napięcia aparatu mięśniowo-więzadłowego, co z kolei jest częstą przyczyną powstania wszelkiego rodzaju stanów zapalnych, bólowych. Do rotacji kręgów może dojść na całej długości kręgosłupa. Nieprawidłowo ustawiona miednica może być również przyczyną funkcjonalnych zaburzeń całego aparatu ruchu.

Rehabilitacja blog