Metoda McKenzie

Centrum Rehabilitacji Rehmedis - Warszawa | Rehabilitacja kręgosłupa w Warszawie

Metoda mckezie warszawa fizjoterapeuta

Metoda mckezie warszawa fizjoterapeuta

Metoda McKenzie. Terapia według metody McKenzie bazuje na stosowaniu środków mechanicznych: ćwiczenia, odpowiednio dobrana pozycja statyczna, Terapia Manualna, które wpływają na poprawę mechaniki kręgosłupa lub stawów i tkanek okołostawowych kończyn.

Większość zespołów bólowych kręgosłupa ma tło mechaniczne (spowodowane jest zaburzeniami mechaniki kręgosłupa np.:(dyskopatia) i nie kwalifikuje się do leczenia operacyjnego. Wskazaniem do leczenia operacyjnego są m.in.: przerwanie ciągłości pierścienia włóknistego wraz z objawami neurologicznymi, narastające niedowłady, zaburzenie czynności zwieraczy, objawy wiotkości kończyn dolnych wraz ze znieczuleniem okolicy krocza i wewnętrznej strony ud (zespół ucisku ogona końskiego), postępujący kręgozmyk (spondylolisteza), bardzo często nawracające, wielokrotne, epizody bólowe (powracające np. co 2 tygodnie), dolegliwości utrzymujące się dłużej niż 3 miesiące pod warunkiem prowadzenia w tym czasie specjalistycznego usprawniania (!). Długotrwałe utrzymywanie się dolegliwości, bez zastosowania w tym czasie specjalistycznych metod usprawniania takich jest metoda McKenziego w połączeniu z technikami z zakresu Terapii Manualnej, nie powinno być wystarczającym wskazaniem do wykonania operacji.

Uporczywe stosowanie leków (przedłużające się po za fazę ostrą), oraz podstawowych zabiegów fizykalnych (sollux, laser, interdyn…), bez jednoczesnego stosowania specjalistycznych metod usprawniania, których działanie oparte jest na bodźcach mechanicznych, uznaje się obecnie za postępowanie niewłaściwe(*). Niewłaściwe postępowanie może przyczynić się do progresji dyskopatii. Obecnie w Niemczech uważa się, że około 30% progresji dyskopatii spowodowane jest niewłaściwie przeprowadzoną terapią namulaną. W Polsce do takiej progresji przyczynia się także leczenie oparte wyłącznie o farmakoterapię (doświadczenia własne autora).

 Ból kręgosłupa może być spowodowany przez nagłe dynamiczne, bądź długotrwałe statyczne przeciążenie. Po wykluczeniu przeciwwskazań (podczas badania według protokołu McKenziego), większość dolegliwości bólowych kręgosłupa, kwalifikuje się do leczenia według założeń metody McKenziego – z wykorzystaniem bodźców mechanicznych.

rehabilitacja mckeznie warszawa    W wielu dolegliwościach bólowych, w obrębie stawów obwodowych i kończyn (schorzenia mięśniowo – szkieletowe), także o charakterze przewlekłym, odpowiednio aplikowany bodziec mechaniczny – odpowiednio dobrane i wykonane ćwiczenie – usprawnia lub umożliwia prawidłowy przebieg procesów gojenia, przyczyniając się do szybszego ustępowania dolegliwości.

Zasady metody McKenziego, dotyczące lokalizacji generatora bólu oraz doboru właściwego bodźca mechanicznego, wykorzystywane do badania i leczenia bólów kręgosłupa spowodowanych zaburzeniami mechaniki, stosuje się, z bardzo dobrym efektem, w leczeniu zespołów bólowych stawów i tkanek okołostawowych w obrębie kończyn.

Celem leczenia w metodzie Mckenziego jest nie tylko ograniczenie lub zlikwidowanie objawów bólowych, ale przywrócenie możliwie pełnej funkcji strukturom generującym ból, oraz zabezpieczenie przed nawrotami dolegliwości. U Pacjentów leczonych zgodnie z zasadami metody McKenziego, odsetek Pacjentów z nawrotem dolegliwości, jest zdecydowanie mniejszy, niż u Pacjentów, u których stosowano inne metody leczenia oparte na dozowaniu bodźców mechanicznych.

Precyzyjną selekcję Pacjentów do usprawniania metodą McKenziego zapewnia jej część diagnostyczna. Tylko Ci z Pacjentów, u których stwierdza się charakterystyczną zmienność objawów (np.: centralizacja), kwalifikowani są do dalszego leczenia zgodnie z algorytmem McKenziego. U niewielkiej grupy Pacjentów, charakter zmian w narządzie ruchu, nakazuje zastosowanie innych metod leczenia (w tym leczenia operacyjnego). Część diagnostyczna Metody Mckenziego, pozwala z dużą trafnością, na wyodrębnienie tych pacjentów.

  • Zadzwon i zapytaj o szczegóły zabiegu, tel: +48 609 844 444

    Telefon czynny 7 dni w tygodniu

  • +48 609 844 444

Jak przygotować sie do zabiegu?

Na wizytę należy przybyć 10 minut przed umówioną godziną (pacjenci przyjmowani są punktualnie).
Należy mieć ze sobą wszystkie możliwe badania, jakimi się aktualnie dysponuje.
W trosce o komfort pacjenta należy mieć wygodne i luźne ubranie lub strój na zmianę.
Na wizytę nie jest potrzebne skierowanie.

Pierwsza wizyta to szereg skrupulatnych czynności mających na celu ustalenie diagnozy i określenie planu terapii. Na pierwszej wizycie wykonywany jest również wstępny zabieg. Wizyta zawiera:

szczegółowy wywiad, analiza badań obrazowych, liczne testy kliniczne określające przyczynę dolegliwości,
ustalenie planu terapii, jej prognozy, czasu trwania,
wstępny zabieg fizjoterapeutyczny i wdrożenie pierwszych procedur leczenia.

Rehmedis do placówka dbająca o najwyższą jakość usług wobec pacjenta:

Wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści z wąskimi specjalizacjami
Indywidualne i skrupulatne procedury pracy z pacjentem
Jednoosobowe sale ćwiczeń
Dodatkowe zabiegi w cenie jednej wizyty (fizykoterapia, kinesiotaping, Dry Needling)
Stały kontakt fizjoterapeuty prowadzącego przez 7dni/tyg

Jak działamy?

Przykładowy plan leczenia pacjenta - przepuklina krążka międzykręgowego

Diagnostyka + Pierwszy zabieg

I Wizyta

Na pierwszej wizycie bardzo dokładnie przeprowadzamy wywiad chorobowy, diagnozujemy pacjenta strukturalnie i funkcjonalnie. Określamy przyczyny problemu i plan leczenia.

Przeprowadzamy również pierwszy zabieg.

Likwidacja bólu, dysfunkcji

Wizyty zabiegowe

Czynności fizjoterapeutyczne mające na celu zlikwidowanie źródła dolegliwości.

Pełny zakres terapii manualnej, fizykoterapia, kinesiotaping, dry needling.

Ilość wizyt: 2-5, Częstotliwość wizyt: 1-2 w tygodniu

Stabilizacja

Indywidualna rehabilitacja funkcjonalna

Specjalistyczna forma rehabilitacji czynnościowej mająca na celu wzmocnienie i optymalizację układu w takim zakresie, aby zapobiec nawrotom dolegliwości, umożliwić powrót do wszystkich czynności dnia codziennego bez ograniczeń i ryzyka odnowienia się dolegliwości.

Ilość wizyt: 5-10, Częstotliwość wizyt: 1-2 w tygodniu.

Zapraszamy do kontaktu z nami

We will contact you within one business day.

Error while loading reCapcha. Please set the reCaptcha keys under Theme Options in admin area