Leczeniu dyskopatii. Dyskopatia to jedno z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa. Jest to choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego, która prowadzi do dolegliwości bólowych, ograniczenia ruchomości, a w najgorszej sytuacji po długim czasie braku leczenia nawet do utraty czucia w kończynach, kiedy nacisk na nerw jest zbyt silny. W końcowym etapie choroby jedyną formą leczenia jest zabieg operacyjny. Dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze reagowanie na dolegliwości bólowe.

Leczeniu dyskopatii

Jak dochodzi do dyskopatii?

Najczęściej wiele osób bagatelizuje pierwsze objawy – bóle kręgosłupa po dłuższym siedzeniu w jednej pozycji, spacerze czy długotrwałej jeździe samochodem. Tłumaczymy sobie to wiekiem czy zbyt długim czasem siedzenia. Te czynności są oczywiście nienajlepsze dla naszego zdrowia, jednak w żadnym wypadku nie powinny doprowadzić do silnego bólu czy trudności w wyprostowaniu się i poruszaniu. Już przy pierwszych objawach bólowych należy pomyśleć o postawieniu dokładnej diagnozy i wykonaniu odpowiednich badań, zamiast spożywania coraz to większej ilości środków przeciwbólowych. Te niestety tylko chwilowo maskują problem i go pogłębiają z czasem.

leczenie dyskopatii

leczenie dyskopatii

Odpowiednie ćwiczenia i rehabilitacja już we wczesnym stadium dyskopatii może zdziałać cuda i całkowicie wyeliminować dolegliwości bólowe. Jeśli jednak zbyt długo będziemy zwlekać, a do lekarza czy fizjoterapeuty udamy się dopiero w momencie, gdy ból nie pozwoli nam spokojnie żyć i wykonywać codziennych czynności, a zakres ruchu i możliwości będą coraz to bardziej ograniczone – często jedynym wyjściem jest leczenie operacyjne.

Leczeniu dyskopatii

Fizjoterapia w leczeniu dyskopatii

Na wczesnym etapie dyskopatii fizjoterapia poprzedzona wywiadem i dostosowaniem odpowiednich ćwiczeń do stanu zdrowia pacjenta może ograniczyć rozwój choroby i zażegnać dolegliwości bólowe. Fizjoterapia pomaga zwiększyć ruchomość stawów, rozciągnąć i wzmocnić mięśnie podtrzymujące kręgosłup i zahamować pogłębianie się dyskopatii.

  Jak wchłania się przepuklina krążka miedzykręgowego kręgosłupa

Niewiele osób wie, że fizjoterapia to także dopasowanie czynności życia codziennego do indywidualnych wymogów pacjenta, zmiana zasad ergonomii i wykonywania najprostszych czynności. To wszystko wpływa na brak pogłębiania się dyskopatii i ograniczenie dolegliwości bólowych. Każdy pacjent otrzymuje zalecenia odnośnie tego, jak powinien wstawać, siadać, podnosić rzeczy lub siedzieć i jaka dokładnie pozycja w jaki sposób obciąża kręgosłup i powoduje ryzyko pogłębienia dyskopatii. Do tego wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni, poprawa neurostabilizacji mięśniowej kręgosłupa i przywrócenie równowagi mięśniowej często pozwala całkowicie zapomnieć o bólu.

Fizjoterapia jest również konieczna po operacyjnym leczeniu dyskopatii. Ćwiczenia jednak tutaj będą dopasowane zupełnie inaczej i głównym ich zadaniem początkowo będzie powolne zwiększanie ruchomości stawów bez zbyt dużego angażowania mięśni. Również czas ćwiczeń będzie zdecydowanie krótszy. Dopiero z biegiem czasu po zabiegu operacyjnym do fizjoterapii włączamy trudniejsze ćwiczenia czy angażujemy mięśnie brzucha. Odpowiednia rehabilitacja po leczeniu operacyjnym dyskopatii jest kluczowa w powrocie do zdrowia.

Leczeniu dyskopatii

Rehabilitacja kręgosłupa z Rehmedis

Jeśli odczuwasz dolegliwości bólowe, badania potwierdziły u Ciebie występowanie dyskopatii lub jesteś po operacyjnym leczeniu dyskopatii to skorzystaj z usług naszych fizjoterapeutów. W początkowym stadium dyskopatii odpowiedni dobór ćwiczeń i zmiana nawyków mogą pomóc wyeliminować dolegliwości bólowe i wzmocnić mięśnie pleców, zaś w przypadku rehabilitacji po leczeniu operacyjnym szybciej wrócisz do pełnego zakresu ruchów oraz wzmocnisz kręgosłup i mięśnie pleców, które po operacji i okresie rekonwalescencji są osłabione.

Umów się na pierwszą wizytę, pojaw się około 10 minut przed umówioną godziną, ponieważ wszystkie zajęcia odbywają się punktualnie, zabierz ze sobą wszystkie badania i dokumentację medyczną, by fizjoterapeuta jak najlepiej poznał Twój stan zdrowia i dopasował do Ciebie rodzaj ćwiczeń. Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta przeprowadza dokładny wywiad i analizę pacjenta, ustala z nim plan przebiegu terapii i wdraża pierwsze zabiegi fizjoterapeutyczne i ćwiczenia. U nas ze swoim fizjoterapeutą prowadzącym masz stały kontakt przez 7 dni w tygodniu i zawsze możesz zwrócić się o pomoc! Dodatkowo pamiętaj, że u nas w cenie wizyty znajdują się już dodatkowe zabiegi, takie jak fizykoterapia, dry needling czy kinesiotaping!

  Ból kręgosłupa w ciąży

Zobacz również:

Leave a reply