Rehmedis Rehabilitacja Warszawa
+48 609 84 44 44
centrum@rehmedis.pl

Naczyniak kręgosłupa

Centrum Rehabilitacji Rehmedis - Warszawa | Rehabilitacja kręgosłupa w Warszawie

Naczyniak kręgosłupa

Naczyniak trzonu kręgu to niezłośliwy nowotwór naczyń. Zwykle naczyniak nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych ani innych objawów chorobowych w ciągu całego życia. Rzadko dochodzi do sytuacji, w których pacjent odczuwa niewielkie dolegliwości bólowe w miejscu kręgosłupa, w którym występują zmiany. 

    Naczyniak powstaje w wyniku rozrostu naczyń tętniczych w trzonie kręgu. Powoduje to zanik struktury kostnej na rzecz rozwijającej się sieci naczyniowej. Naczyniak trzonu kręgu nawet jeśli się pojawi, a nie wywołuje żadnych dolegliwości bólowych, to nie podlega jakiemukolwiek leczeniu, nie wymagane jest także wykonywanie żadnych badań kontrolnych w tym kierunku. Jeżeli natomiast staje się przyczyną zespołu bólowego, korzysta się wtedy z dobrodziejstw radioterapii, ewentualnie stosuje się endowaskularną embolizację naczyniaka. W wypadku, gdy mimo zastosowanych tego typu metod dolegliwości bólowe wciąż się utrzymują czy nawet nasilają, zachodzi konieczność wykonania zabiegu operacyjnego. Wykonuje się w tym wypadku plastykę kręgu specjalnym cementem (wertebroplastykę) bądź wycina się naczyniak ze stabilizacją wewnętrzną kręgosłupa. 

    Decyzję o zabiegu cementowania podejmuje się, jeśli pacjent cierpi na znaczne dolegliwości bólowe wynikające z naczyniaków trzonu kręgu oraz gdy obraz badań wskazuje na istnienie zmian o charakterze naczyniaka. Podczas leczenia operacyjnego, specjalny cement zostaje wstrzykiwany w miejsce gdzie powstała sieć naczyniowa. W trakcie gdy cement tężeje, dochodzi do wydzielenia ciepła na skutek egzotermicznej reakcji i naczyniak w tym momencie ulega kompletnej koagulacji. Przyczyna choroby w trzonie kręgu zostaje w ten sposób całkowicie wyeliminowana, a kręg który jest osłabiony, dodatkowo ulega wzmocnieniu dzięki specjalnemu cementowi, który wnika w kość. 

    Złamanie osłabionego trzonu kręgu, który został zajęty naczyniakiem jest niebezpieczne, bowiem może powodować ucisk na rdzeń kręgowy i prowadzić do rozwoju objawów jego uszkodzenia. Naczyniaki, które lokalizowane są w obrębie kręgu, diagnozowane są dość często. Aby je rozpoznać stosuje się przede wszystkim badanie radiologiczne. W uzyskanym obrazie, widocznych jest wiele jamistych rozrzedzeń struktury kostnej trzonu kręgu. Jako, że najczęściej nie dają żadnych dolegliwości bólowych, to zwykle zostają rozpoznane zupełnie przypadkiem podczas diagnozowania innych schorzeń w obrębie kręgosłupa. Rehabilitacja po wykonaniu zabiegu cementowania nie jest konieczna, natomiast wskazane jest wykonanie badań kontrolnych, które pozwalają sprawdzić wynik leczenia. 

    Pacjenci mogą się zastanawiać nad tym jak jest z inwazyjnością zabiegu cementowania, bowiem wyobrażenie o igle wbijanej w kręgosłup wraz z pojęciem cementu nie brzmi raczej zachęcająco. Wertebroplastyka jednakże choć znana od niedawna, jest metodą mało inwazyjną, bowiem w tym wypadku nie ma konieczności nacinania skóry. Wprowadzana igła ma średnicę zaledwie 1mm a wprowadzana substancja czyli specjalnie stworzony cement trafia wprost do osłabionego naczyniakiem kręgu. Ponadto zabieg cementowania wykonywany jest w ostateczności, gdy żadne inne rodzaje terapii nie powodują zmniejszenia dolegliwości bólowych. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a pacjent jemu poddawany, przez cały czas może śledzić sposób aplikacji cementu kostnego. Czas przeznaczony na zabieg to jedynie pół godziny, a pacjent już po kilku godzinach może z powodzeniem wstać z łóżka, co najważniejsze bez bólu i tego samego dnia wypisywany jest do domu. 

    Zabieg jest bezpieczny ze względu na jego znikomą inwazyjność i może zostać wykonany u każdego. Istnieją jednak przeciwwskazania do jego wykonania związane z tym, że stosowany cement może wylewać się poza granicę kręgu, kontaktując się z aortą, pniami nerwowymi, rdzeniem kręgowym oraz oponami mózgowymi. Stąd konieczne są na początku badania umożliwiające określenie, czy dany pacjent może zostać poddany werteboplastyce. Jest to zabieg z powodzeniem stosowany w przypadku naczyniaków powodujących spore dolegliwości bólowe. Istota jego polega na wstrzyknięciu w zmienione chorobowo miejsca specjalnego cementu kostnego, który wzmacnia osłabiony kręg. Zabieg ten jest mało inwazyjny, trwa zaledwie około 40 minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Efekt jest natychmiastowy, a pacjent już po kilku godzinach może wrócić do normalnego funkcjonowania i tego samego dnia jest wypisywane ze szpitala. Po odpowiedniej rehabilitacji pacjent zyskuje nową jakość życia bez bólu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *