Nerwiak Mortona to dolegliwość dotykają zwykle jednej stopy, umiejscowiony jest pomiędzy trzecim w czwartym palcem i objawia się silnymi dolegliwościami bólowymi. Jest to ból określany jako silny i tępy, który zdecydowanie nasila się podczas chodzenia. Może występować również ból, który promieniuje od kłębu palucha do palców. 

    Schorzenie to częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Nerwiak Mortona przyjmuje postać guza biegnącego wzdłuż nerwu podeszwowego. Wystąpienie nerwiaka tego typu może być związane z patologiami wrodzonymi w obrębie stopy. Patologie sprzyjające jego powstawaniu to płaskostopie, nadmiernie wysokie łuki czy też skrócenie pierwszej kości śródstopia. Bardzo często do pojawienie się tego guza przyczyniają się wcześniej przebyte urazy w obrębie stopy. 

    Między trzecim a czwartym palcem, nerw podeszwowy boczny powiększa się i łączy z nerwem podeszwowym przyśrodkowym. Dokładnie w tym miejscu rozwija się nerwiak Mortona. Występujący guz jest bardzo charakterystyczny dla tego schorzenia, dlatego łatwo je rozpoznać uciskając pomiędzy trzecim a czwartym palcem. Jeśli pojawia się silny, ostry ból, oznacza to, że doszło do powstania guza i niewielkiego stanu zapalanego. Guz rozpoczyna się od pogrubienia. Następuje stan zapalny nerwu. Podczas chodzenia guz jest ciągle uciskany, więc odczuwane są dolegliwości bólowe, niekiedy określane jako bardzo silne. Dolegliwości nasilają się podczas noszenia zbyt wąskiego obuwia. 

    Ból może przyjmować charakter palący oraz może być odczuwane mrowienie. Pacjenci odczuwają to jako występującą kulkę bądź też porównują do uczucia, jakby w bucie znalazł się kamyk. Z czasem narasta stan zapalny, guz powiększa się i doprowadza do nieustających dolegliwości bólowych. Ból jest odczuwany jako palący i może w tym wypadku nawet promieniować do czubków palców. Aby zapobiegać temu nieprzyjemnemu i uciążliwemu schorzeniu, zalecane jest przede wszystkim noszenie wygodne, miękkiego obuwia. Z elastyczną podeszwą oraz wyściółką, która będzie odpowiednio miękka dla kłębu palucha. 

  Płaskostopie

    Nerwiaki Mortona, które powstały w wyniku występujących wrodzonych nieprawidłowości i różnego rodzaju patologii, niestety są tymi, którym nie można zapobiec. Można jednak minimalizować dolegliwości bólowe właśnie poprzez noszenie odpowiedniego obuwia, czy nawet chodzenie na bosaka kiedy jest to możliwe. W przypadku gdy dolegliwości są bardzo silne, a leczenie zachowawcze nie przynosi jakichkolwiek efektów, zachodzi konieczność leczenia operacyjnego. 

    Zabieg operacyjny polega na odsunięciu nacisku od nerwiaka bądź usunięciu rozrostu co połączone jest z resekcją nerwu. Niestety leczenie operacyjne nie gwarantuje, że nerwiak nie powróci. Ponadto po usunięciu rozrostu, ból powraca przy odrastającym nerwiaku a także przy pojawieniu się blizn, które uciskają na przylegające nerwy. To co można przede wszystkim zrobić aby zapobiec nerwiakowi to profilaktyka opierające się na doborze odpowiedniego obuwia. W przypadku wystąpienia nerwiaka, takie działania są już koniecznością.

Leave a reply