Neuropatia nerwu międzykostnego tylnego, jest schorzeniem, które najczęściej występuje w zespołach uciskowych nerwu promieniowego. Jako nerw międzykostny tylny, określana jest gałąź głęboka, znajdująca się poniżej dolnej krawędzi mięśnia supinatora. Biorąc pod uwagę jak przebiega ta gałąź, ucisk na nerwy może występować w kilku miejscach. Uciśnięcie może być zlokalizowanie między mięśniem ramiennym a mięśniem ramienno-promieniowym. 

    Także na poziomie mięśnia prostownika promieniowego nadgarstka krótkiego, gdzie występują pasma włókniste. Ponadto przez górną oraz dolną krawędź supinatora oraz na poziomie pętli Henryego, gdzie występują naczynia promieniowe wsteczne. Ból pojawiający się w okolicy bocznej łokcia oraz przedramienia, spowodowany jest zaburzeniami w przewodnictwie nerwowym we włóknach nerwowych. A do dysfunkcji tego typu, dochodzi w wyniku nieprawidłowego ucisku. 

    Ból ma charakter piekący i promieniuje w dół przedramienia oraz w górę ramienia. Może być również odczuwane drętwienie, a w późniejszym czasie pojawiają się niedowłady oraz zaniki mięśniowe w tej okolicy. Jako przyczynę powstawania tej patologii, określa się wszelkiego rodzaju zaburzenia, które dotyczą tej gałęzi nerwu. Czynnikami mogą być urazy takie jak złamania przedramienia czy też kłykcia bocznego kości ramiennej, ponadto uderzenia bezpośrednio na przebiegu nerwu. W przypadku wystąpienia urazu, dolegliwości pojawiają się właściwie natychmiastowo. 

    Sam uraz może również wpływać na przerost kaletek w okolicy, niekoniecznie wywołując ucisk na owy nerw. Jeśli mamy do czynienia z przerostem kaletek, to dochodzi do zwiększenia się objętości przedziałów, w których biegnie wiązka nerwowa, a to może prowadzić do ich degeneracji i niedokrwienia. 

    Przyczyną powstania tej neuropatii mogą być również trwające procesy nowotworowe. Oddziałują one bezpośrednio lub pośrednio na funkcje nerwu. Wyżej wymienione objawy mogą występować w przypadku znacznych przeciążeń, na przykład podczas dźwigania ciężarów. W takich przypadkach dochodzi do uciśnięcia gałązki głębokiej, która przechodzi pod mięśniem supinatorem i pojawiają się znane już dobrze objawy.

  Złamanie ręki – rehabilitacja po złamaniu ręki

     Ból pojawiający się przy tym schorzeniu jest podobny jak ten przy tak zwanym łokciu tenisisty, stąd może to być nieco mylące. W przypadku gdy istnieją wątpliwości, czy wystąpiła właśnie ta neuropatia, gdy badania kliniczne nie dają jasnej diagnozy, stosuje się test w postaci ostrzyknięcia przeciwbólowego okolicy entezopatii. Dolegliwości bólowe, które pojawiają się przy tym schorzeniu mogą się nasilać podczas wykonywania różnych czynności. Poza tym mają charakter rozlany, promieniujący, kłujący oraz piekący. 

    Bóle mogą również pojawiać się w nocy oraz w trakcie spoczynku. Dochodzi do osłabienia siły oraz funkcji mięśni prostujących kciuk. Zmniejszeniu ulega również siła mięśniowa prostowników palca. Ze względu na zaburzenia w funkcjonowaniu mięśni prostownika łokciowego nadgarstka, może dojść do dopromieniowego odchylenia nadgarstka. Ból może być również zlokalizowany na poziomie trzeciego palca, podczas wykonywania wyprostu. Jeżeli poza dolegliwościami bólowymi, nie dochodzi do osłabienia funkcji mięśni ani ich siły, dobrze sprawdza się leczenie zachowawcze. Leczenie operacyjne jest stosowane w wypadku gdy dolegliwości bólowe są znaczne, nasilają się w spoczynku oraz gdy dochodzi do znacznego upośledzenia siły, niedowładów i zaników. 

    Przy leczeniu zachowawczym stosuje się odciążenie oraz modyfikację codziennej aktywności. Ponadto zabiegi fizykoterapeutyczne oraz leki przeciwzapalne. Zwykle w ciągu kilku tygodni powraca się do pełnej sprawności. Z kolei przy leczeniu operacyjnym, stosuje się chirurgiczną dekompresję nerwu, po której nerw szybko odzyskuje swoje funkcje. Powrót do pełnej aktywności oraz sprawności fizycznej następuje stopniowo przez 6 do 8 tygodni. Znaczenie mają tutaj indywidualne predyspozycje oraz postępujący proces gojenia i naprawy. 

Leave a reply