niespojenie łuku kręgu
Rehmedis > Centrum Wiedzy Niespojenie łuku kręgu - spina bifida

Niespojenie łuku kręgu - spina bifida

  
   
    Spina bifida znana również jako rozszczep kręgosłupa bądź niespojenie łuku kręgu. To wada rozwojowa kręgosłupa, wynikająca z rozszczepu – nie zamknięciu kanału kręgowego, inaczej braku tylnej części łuków kręgowych. Umiejscowiona najczęściej w segmencie L5 bądź S1. Ta wada wrodzona powstaje w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży, najczęściej około 3 tygodnia ciąży. Tkanka, z której powstaje skóra oraz układ nerwowy ulega zagięciu w stronę grzbietu.

    Czynniki, które mogą wpływać na wystąpienie tej wady rozwojowej to niedobory kwasu foliowego oraz witamin z grupy B w organizmie matki. Ponadto czynniki genetyczne oraz środowiskowe, wśród których wyróżnić można infekcje, zanieczyszczenie środowiska a także naświetlanie promieniami Roentgena.
   
    Deformacja ta sprzyja przeciążeniom kręgosłupa. Powoduje dysharmonie napięcia mięśniowego, z czasem natomiast przyczynia się do szybszego występowania zmian zwyrodnieniowych. Generalnie skutki wystąpienia tej wady uzależnione są od jej umiejscowienia oraz stopnia zaawansowania. Czasem mogą powodować tylko niewielkie dolegliwości bólowe, poprzez nieznaczne trudności w poruszaniu się związane z zaburzeniem unerwienia mięśni, ich osłabieniem czy zmęczeniem, a kończąc na tak poważnych skutkach jakim może być nawet całkowite unieruchomienie.

    
       Trudno mówić o skutecznej profilaktyce w przypadku wad wrodzonych. Z pewnością jednak można do niej zaliczyć spożywanie kwasu foliowego w odpowiedniej dawce przez kobiety w ciąży, co zapobiega wystąpieniu niespojenia łuku kręgosłupa jak i innych wad wrodzonych. Osoby, które jednak już borykają się z tą wadą, przede wszystkim powinny unikać przeciążania kręgosłupa, którego konstrukcja w tym momencie nie jest już tak stabilna i łatwo może dojść do zmian zwyrodnieniowych. Przeciwwskazane jest dźwiganie ciężarów, praca w pochylonej pozycji, długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej a także należy unikać sytuacji, które wymagają nadmiernego prostowania kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Dolegliwości może także nasilać noszenie obuwia na wysokie obcasie czy też ciążą w przypadku kobiet. Czynnikami niesprzyjającymi jest także nadwaga. Wszystko to może nasilać dolegliwości bólowe, które już wystąpiły bądź spowodować ich ujawnienie się.

    Osoby cierpiące na niespojenie łuku kręgowego, powinny w swoim codziennym grafiku, znaleźć około 30 minut, które winny być poświęcone na ćwiczenia fizyczne. W pakiecie takich ćwiczeń, powinny przede wszystkim znaleźć się te, które wzmacniają mięśnie grzbietu, brzucha i pośladków. Większa siła oraz znaczna wytrzymałość tych właśnie grup mięśniowych, pozwala łatwiej utrzymać prawidłową postawę ciała, a także łatwiej unikać niesprzyjających przeciążeń. Istotny wpływ mają zabiegi rehabilitacyjne.


  

mgr Artur Zemła

UWAGA: Powyższy artykuł jest chroniony prawem autorskim. Rehmedis zezwala na umieszczanie fragmentów artykułu (do 40% treści) na innych witrynach internetowych pod warunkiem umieszczenia odnośnika do tej zakładki.    rehmedis rehabilitacja warszawa          rehmedis rehabilitacja warszawa

 

rehabilitacja kręgosłupa warszawa