Nastawianie kręgosłupa, dysków, ustawianie kręgosłupa to terminy często słyszane od naszych pacjentów, którzy wcześniej korzystali z takich zabiegów lub mają przekonanie, że takie zjawisko istnieje. 
    Czy zatem istnieje takie zjawisko jak wpadnięty dysk, który można nastawić (wcisnąć z powrotem)? Czy można nastawić krążek lub ustawić skrzywienie kręgosłupa? 

    Jest to niemożliwe, jest to mit, który często komplikuje pracę i relację fizjoterapeuty z pacjentem, który ma takie przekonanie. 
    Dysk (krążek międzykręgowy) może kojarzyć się ze sztywną, nieodkształcalną strukturą, która może się przemieścić. Tzw. zabieg nastawiania dysku ma go umieścić na miejscu i w cudowny sposób naprawić kręgosłup. Chcemy obalić tą teorię, bo nie ma takiego zjawiska. 

    Dysk jest strukturą elastyczną wypełnioną w środku jądrem miażdżystym (mocno nawodnioną, żelową masą). Jądro miażdżyste otacza pierścień włóknisty. Krążek pełni funkcje amortyzującą, więc musi być „miękki”, elastyczny. Jego struktura przypomina oponę, który tłumi wstrząsy i umożliwia ruchomość kręgosłupa. 

    Przeciążenia, urazy, złe nawyki, długotrwałe pozycje siedzące powodują zmniejszenie wydolności mechanicznej krążka międzykręgowego i wytrzymałości na obciążenie. W związku z tym może dojść do pęknięcia pierścienia włóknistego krążka otaczającego jądro miażdżyste i „wyciśnięcia” tego ostatniego przez powstałą szczelinę do kanału kręgowego. Powstaje powszechnie znany i często bardzo dramatyczny, obraz chorobowy – wypuklina lub przepuklina jądra miażdżystego krążka międzykręgowego. Jeśli już mamy przepuklinę to nie da się żadnym zabiegiem kręgarskim, manualnym nastawić, wcisnąć dysk! 

    Mit o nastawieniu się dysku bierze się z kilku źródeł. Kręgarze, naturopaci i inni terapeuci wykonują tzw.nastawianie czyli gwałtownie wykonane zabiegi, w których słyszymy trzask. Odczuwane jest wrażenie, jakby rzeczywiście coś się przestawiało. Zdarza się, że taki zabieg przynosi ulgę i ten fakt sami kręgarze tłumaczą efektem „nastawienia”, przyczyniając się do rozpowszechniania mitu. 

    Często bywa, że określenie” nastawienie dysku” to niefortunny skrót myślowy, który jest przekazywany nieprofesjonalne z medycznego punktu widzenia. Tzw. kręgarze badając kręgosłup odnoszą się do tzw. przesunięć kręgów, które potem nastawiają. Odnoszą się do ustawienia wyrostków kolczystych, czasami do „nierówności kończyn” czy krzywej miedniczy, itp. 

    Przyjmowanie powyższych diagnostycznych tez jest błędem i nie ma nic wspólnego z rzetelną diagnostyką kliniczną kręgosłupa. Problem w tym, że na podstawie wyrostków kolczystych kręgów nie da się odnieść do powyższych zmian, gdyż bardzo często rosną one krzywo ze względu na pracę mięśni które do nich przyrastają, tzw. nierówność kończyn czy „krzywa miednica” jest zależna zespołów napięciowych a nie „przesuniętych dysków”. 

    Kręgarskim argumentem do tego, że nastawianie dysku istnieje jest zjawisko akustyczne towarzyszące zabiegowi – trzask. Sugeruje ono przemieszczenie się dysku względem kręgów. Istnieje kilka wyjaśnień tego zjawiska. Może tu być nagłe uwolnienie zakleszczonego fragmentu błony maziowej pomiędzy powierzchniami stawowymi lub nagłe uwolnienie się rozpuszczonego gazu w płynie stawowym. 

    Nie ma badań uwidaczniających przemieszczenie w obrębie struktur kręgosłupa przy nastawianiu. Dany segment zarówno przed jak i po trzasku ułożony jest w tym samym miejscu. 
Zjawisko trzasku jest tylko elementem akustycznym, nie mających żadnego wpływu na stan danego segmentu i nie ma żadnego wpływu na nasz organizm. 

    Przestrzegamy przez nieodpowiedzialnymi metodami, terapeutami tzw. nastawiaczami, uzdrowicielami. 
Często takie zabiegi wykonywane przez niewykwalifikowanych terapeutów, znachorów, kręgarzy mogą pogłębić uszkodzenie krążka, a czasami zdarzają się przypadki o tragicznych konsekwencjach. Często wykonywane (agresywne) zabiegi (tzw. nastawiania kręgosłupa) mogą skutkować konsekwencjami, które często występują dopiero w przyszłości w postaci niestabilności kręgosłupa. 

 

Leave a reply