odstająca łopatka rehabilitacja
Rehmedis > Centrum WiedzyOdstająca łopatka

Odstająca łopatka


 
odstająca łopatka ćwiczenia    Odstająca łopatka to problem, który dotyka coraz większą grupę dzieci. Charakterystyka tej wady polega na tym, że dochodzi do nieprawidłowych ustawień obręczy barkowej, przy której przykręgowe brzegi łopatek zdecydowanie wyraźnie odstają w porównaniu do prawidłowej budowy anatomicznej. Powoduje to przemieszczanie się barków w dół i do przodu, a w efekcie końcowym skutkuje nieprawidłową postawą dziecka, znacznie zniekształcają jego sylwetkę.

    Nieprawidłowe ustawienie obręczy barkowej jest przyczyną wszelkich nieprawidłowości w ustawieniu kręgosłupa a także tułowia. Barki, które są opadnięte i przesunięte do przodu, powodują znaczne osłabienie mięśni utrzymujących łopatkę, a co za tym idzie dochodzi do nieprawidłowości w utrzymaniu łopatki. Postawę taką należy korygować, aby nie dochodziło do jeszcze większych zniekształceń i nie skutkowało to nieprzyjemnymi dolegliwościami, a także złym samopoczuciem psychicznym, gdyż jak wiadomo dziecko w wieku szkolnym, wyróżniając się innym wyglądem jest narażone na szykany ze strony szkolnych rówieśników. Jest sporo ćwiczeń, które pomagają skorygować te wadę. Ważne jest aby były one dobrze wykonywane, pod okiem instruktora czy też rodzica, dorosłego który będzie w stanie zauważyć i skorygować błędy podczas wykonywanych ćwiczeń.

    Dobrym ćwiczeniem jest tak zwane pływanie na plecach. Dziecko powinno położyć się na plecach z wyprostowanymi rękami nogami, a na hasło rodzica podnieść równocześnie oba wyprostowane ramiona do pionu i opuścić je w kierunku tułowia na podłogę. Ćwiczenie to imituje pływanie żabką. Ćwiczenie należy wykonywać przez 15-20 sekund, z 5-10 sekundowym odpoczynkiem. Praca rąk podczas wykonywania tego ćwiczenia musi być symetryczna.

    Innym ćwiczeniem jest tak zwane wbijanie gwoździ. Dziecko kładzie się na brzuchu z dłońmi umieszczonymi pod brodą. Na hasło „wbij gwoździe”, należy unieść ramiona nad podłoże i naśladować ruchy wbijania gwoździ młotkiem w podłogę, mając ręce wysunięte przed sobą. W trakcie odpoczynku, dziecko powinno leżeć bez ruchu i oddychać spokojnie. Ćwiczenie to należy powtarzać 2 do 4 razy, na każdy raz przypadka około 10 uderzeń „młotkiem”, następnie jest faza 5-10 sekund odpoczynku i ponowne ćwiczenie, ze zmianą ułożenia rąk. Podczas ćwiczenia błędem jest odrywanie klatki piersiowej od podłogi oraz oparcie łokci o podłogę.

    Podczas ćwiczenia „lot samolotu”, dziecko powinno się ułożyć na brzuchu z dłońmi ułożonymi pod brodą. Nogi mają być złączone i wyprostowane. Na hasło „samolot leci”, należy przenieść wyprostowane ręce w bok i jednocześnie unieść głowę. Nogi również są unoszone ale nisko, w przeciwieństwie do rąk, które powinny znaleźć się możliwie wysoko. Na hasło „samolot ląduje”, dziecko powraca do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powinno trwać 3 do 6 sekund, a następnie jest odpoczynek. Całość powinna trwać 2 minuty. Nie można odrywać klatki piersiowej od podłogi, opierać głowy o podłogę oraz wysoko unosić nóg czy też asymetrycznie układać rąk.

    Podczas ćwiczenia nazywanego ślimakiem, dziecko leży na brzuchu z wyprostowanymi i złączonymi nogami. Na hasło „ślimak pokaż rogi”, unosi głowę oraz ręce nad podłogę, dłonie zwinięte w pięść przykłada do skroni i prostuje palce wskazujące, pokazując rogi jak u ślimaka. Na hasło „ślimak schowaj rogi”, dziecko powraca do pozycji wyjściowej. Całe ćwiczenie również powinno trwać 2 minuty, a błędem jest oderwanie klatki piersiowej od podłogi oraz zbyt niskie uniesienie łokci.

    Pozycja wyjściowa podczas ćwiczenia „lornetka” to leżenie na brzuchu, z dłońmi pod brodą. Na hasło „patrz przez lornetkę”, następuje uniesienie dłoni i ułożenie ich na kształt lornetki, imitując obserwację otoczenia. Następnie powraca się do pozycji wyjściowej i całość również powtarza się przez 2 minuty.

    Są to tylko niektóre z wielu ćwiczeń, które dziecko może wykonywać cierpiąc na tę przypadłość. Są one proste do wykonania zarówno dla dzieci jak i proste pod względem kontroli poprawności ich wykonywania dla rodziców. Przynoszą dobre efekty, w postaci skorygowanej postawy i lepszej sylwetki.

UWAGA: Powyższy artykuł jest chroniony prawem autorskim. Rehmedis zezwala na umieszczanie fragmentów artykułu (do 40% treści) na innych witrynach internetowych pod warunkiem umieszczenia odnośnika do tej zakładki.    rehmedis rehabilitacja warszawa          rehmedis rehabilitacja warszawa

 
rehabilitacja kręgosłupa warszawa