przepuklina kręgosłupa
Rehmedis > Centrum Wiedzy Przepuklina krążka międzykręgowego operacja

Przepuklina krążka międzykręgowego kręgosłupa 

- kiedy operować a kiedy rehabilitować...

  
   
przepuklina kręgosłupa    Dolegliwości bólowe pleców mają różne źródła. Jednym z najczęściej występujących powodów męczących bólów tego rodzaju jest przepuklina krążka międzykręgowego – dyskopatia. Terminem tym określa się wszelkiego rodzaju schorzenia, które obejmują krążek międzykręgowy, a które dodatkowo są uznawane jako jeden z początkowych etapów chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa.

Przyczyny i objawy
    Dyskopatia obecnie dotyka coraz większej liczby osób. Głównymi czynnikami ryzyka występowania przepukliny krążka międzykręgowego są przeciążenie, nadmierne obciążanie kręgosłupa, procesy starzenia, a także urazy mechaniczne.

    Głównymi objawami, które pojawiają się w tym przypadku, są miejscowe oraz promieniujące bóle, drętwienie, mrowienie, a także osłabienie siły mięśniowej. Dodatkowo mogą pojawić się niedowłady, osłabienie odruchów ścięgnistych kolanowych i ze ścięgna Achillesa, bóle głowy mylnie kojarzone z migrenami, bóle za mostkiem oraz bóle klatki piersiowej mylone z zawałami serca.

Diagnostyka
    Przepuklinę krążka międzykręgowego diagnozuje się przede wszystkim na podstawie objawów klinicznych, a także badań takich jak RTG kręgosłupa (przednio-tylne i boczne), rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa kręgosłupa.

Operacja przy przepuklinie krążka międzykręgowego
    Chociaż w większości przypadków dyskopatii objawy można usunąć poprzez leczenie nieoperacyjne, w około 10% z nich potrzebne jest przeprowadzenie zabiegu. Dotyczy ono tych osób, u których zastosowano leczenie zachowawcze, jednak nie przyniosło ono oczekiwanych skutków. Leczenie operacyjne jest także przeprowadzane przy przerwaniu ciągłości pierścienia włóknistego. Statystycznie leczenie operacyjne przeprowadza się u 5-7% osób z objawami chorobowymi.

Kiedy należy poddać się operacji?
operacja przepukliny kręgosłupa    O skierowaniu pacjenta do operacji decyduje lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu z chorym oraz badań diagnostycznych. Gdy standardowe leczenie farmakologiczne oraz rehabilitacja nie przynoszą efektów lub uszkodzenia krążka międzykręgowego są spore, wtedy operacja jest często jedynym rozwiązaniem. Wskazaniem są niepokojące zmiany w obrębie układu nerwowego, przykładowo zaniki czucia, zaniki odruchów ścięgnistych, osłabiona siła mięśni, problemy z poruszaniem się, zaburzenia układu moczowego.

Kiedy wskazana jest rehabilitacja?
operacja przepukliny kręgosłupa    Przeciętnie u około 90% chorych na przepuklinę krążka międzykręgowego stosuje się rehabilitację w miejsce leczenia operacyjnego. Leczenie zachowawcze jest stosowane u tych pacjentów, u których nie została przerwana ciągłość pierścienia włóknistego.

    Najczęściej stosowana jest specjalistyczna rehabilitacja kręgosłupa. Po etapie likwidacji bólu, przywróceniu funkcjonalności kręgosłupa, aplikuje się rehabilitację stabilizacyjną. Aktywność pacjenta, w tym wypracowanie poprawnych wzorców ruchowych, to podstawa w poprawie jakości życia osoby z dyskopatią. Sumienna rehabilitacja jest niezbędna, ponieważ tylko przy regularnym uczęszczaniu na zajęcia i dbaniu o kręgosłup na co dzień można uzyskać optymalne rezultaty i całkowicie pozbyć się bólu kręgosłupa.
mgr Tatiana Zemła


UWAGA: Powyższy artykuł jest chroniony prawem autorskim. Rehmedis zezwala na umieszczanie fragmentów artykułu (do 40% treści) na innych witrynach internetowych pod warunkiem umieszczenia odnośnika do tej zakładki.    rehmedis rehabilitacja warszawa          rehmedis rehabilitacja warszawa

 

rehabilitacja kręgosłupa warszawa