Poranny ból kręgosłupa

      Bóle kręgosłupa bardzo często nasilają się rano po wstaniu z łóżka. To problemy z ruchomością, wyprostowaniem się, mocne napięcie mięśni, dolegliwości bólowe miejscowe lub promieniujące w kierunku miednicy i nóg, które mogą nawet uniemożliwić wstanie z łóżka. Ból kręgosłupa rano na ogół koncentruje się w pierwszej fazie w odcinku lędźwiowym oraz w lędźwiowo-krzyżowym. 

Co oznacza poranny ból kręgosłupa
    W tym przypadku najczęściej powodem jest uszkodzenie krążka międzykręgowego, czyli dyskopatia. Dyskopatia charakteryzuje się bólami, które uniemożliwiają swobodne chodzenie i całkowite wyprostowanie się, które mogą pojawić się wskutek nagłego pochylenia się czy podniesienia ciężkiego przedmiotu. Dyskopatia może prowadzić do poważnych zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. 

Przepuklina krążka międzykręgowego 
    Głównym powodem porannych problemów z kręgosłupem u większości chorych jest dyskopatia – przepuklina krążka międzykręgowego. Powstaje ona wskutek uszkodzenia pierścienia włóknistego oraz wypadnięcia czy wysunięcia się jądra miażdżystego w kręgosłupie. Tak powstała przepuklina uciska okoliczne nerwy, dając ostry ból po wstaniu i uniemożliwiając prawidłowe poruszanie się. 

rehabilitacja rwy kulszowej warszawa

    Dlaczego dyskopatia najbardziej doskwiera po nocy? Przyczyną jest stopniowe zanikanie naczyń krwionośnych w obrębie uszkodzonego krążka międzykręgowego, co powoduje z kolei zanikanie tkanki dysku. Pojawiają się puste kanały i obniża się nawodnienie jądra dysku, który jest mniej elastyczny. Dodatkowo po nocy, gdy kręgosłup jest rozluźniony w trakcie leżenia, poprawia się jego ukrwienie, które powoduje zwiększenie objętości krążków i ich mocniejsze uciskanie. 

Co jeszcze wpływa na poranny ból kręgosłupa? 
    Oprócz dyskopatii poranne dolegliwości bólowe mają także inne przyczyny. Powodem bólów może być też nadmierny wysiłek fizyczny, nieprawidłowa pozycja przy siedzeniu przy biurku, wady postawy, nadwaga, urazy, przeciążenia. Inne przyczyny to także choroby takie jak autoimmunologiczne np. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa oraz osteoporoza, uszkodzenia ortopedyczne.

  Neuralgia międzyżebrowa

       Dodatkowo bóle po wstaniu i podczas prostowania się mogą pojawiać się nie jako wynik uszkodzeń czy nadwyrężeń samego kręgosłupa. Mogą być one objawem infekcji nerek – boli wtedy okolica lędźwiowa, a towarzyszące symptomy to problemy z oddawaniem moczu oraz gorączka. Przyczyną może być też gruźlica, półpasiec, nowotwory piersi, prostaty, kości, łagodne guzy, problemy z układem krwionośnym oraz sercem – nagły ból kręgosłupa może być zwiastunem zawału. 

Jak unikać bólów kręgosłupa rano
    W przypadku dolegliwości bólowych, które utrzymują się przez dłuższy okres lub są nadmierne, należy skonsultować się z specjalistą, który przeprowadzi diagnostykę i wskaże leczenie. W większości przypadków jest to leczenie zachowawcze – rehabilitacja. 

    Aby zmniejszyć, a nawet z czasem całkowicie zlikwidować bóle kręgosłupa rano, należy postępować zgodnie ze wskazaniami rehabilitanta, który dobierze odpowiednie ćwiczenia. Należy też pamiętać o tym, żeby wybrać dopasowany materac, który będzie zapewniał właściwe podparcie dla kręgosłupa. Prawidłowa postawa, niedźwiganie ciężarów, zrzucenie nadmiaru kilogramów są też bardzo ważne. Można zastosować specjalne pasy do ogrzewania bolących okolic. 

ból kręgosłupa po wstaniu z łóżka

    Rano, by obniżyć bóle, należy się rozchodzić i najlepiej jak najrzadziej siadać. Ponadto delikatne ćwiczenia powinny spowodować, że kręgosłup przestanie być nadmiernie sztywny i napięty. Można stosować środki przeciwbólowe, niemniej nie powinny one zastępować rehabilitacji. 

Leave a reply