Prace czy to w ogrodzie czy na działce, choć noszą znamiona pracy fizycznej, to jednak dla wielu osób są przyjemnością. Amatorzy ogrodnicy sprawdzają się w swoich przydomowych ogródkach, a podejmowane działania często przynoszą relaks i ukojenie dla skołatanych nerwów, nawet jeśli trzeba się przy nich sponsor napocić. Niestety podczas prac w ogrodzie tudzież na działce, nasz kręgosłup jest narażony nie tylko na obciążenia związane z przenoszeniem ciężkich worków z ziemią czy też narzędzie, także z operowaniem wcale nie najprostszą w obsłudze kosiarką. 

    Obciążenia związane są również z dość nie fizjologicznymi pozycjami, które przyjmujemy na przykład podczas plewienia. Nie trudno o dolegliwości bólowe, które im dłużej pracujemy w ogrodzie, tym bardziej będą dla nas dokuczliwe. Nawet jeśli mamy stwierdzone jakieś schorzenie dotyczące kręgosłupa, nie oznacza to konieczności rezygnacji z prac w ukochanym ogrodzie. Wystarczy nieco zmienić swój styl działania i brać również pod uwagę to, że wraz z postępującym wiekiem potrzeba nam będzie coraz więcej przerw i krótszych okresów podejmowanych działań w ogródku. 

    Dobrym przygotowaniem przed przystąpieniem do prac w ogrodzie jest wykonanie kilku ćwiczeń rozciągających oraz rozgrzewających mięśnie. W przypadku gdy czeka nas praca w pozycji zgiętej, której kręgosłup bardzo nie lubi, zaleca się wykonanie kilki przeprostów. Co jakiś czas najlepiej jest przerwać pracę i odpocząć, aby znów za chwilę do niej wrócić. Kręgosłup nie lubi długiego znajdowanie się w jednej pozycji bez ruchu, więc nawet jeśli w ogrodzie czeka sporo pracy, można ją sobie rozłożyć w taki sposób, aby z działań wymagających pozycji zgiętej, naprzemiennie wykonywać prace na przykład w pozycji wyprostowanej. W zależności od tego jak bardzo są dla nas dokuczliwe dolegliwości bólowe, możemy również zaaranżować swoją ogrodową przestrzeń w taki sposób, aby ich unikać. 

  Kręcz szyi

    To co wymaga od nas pracy w pozycji zgiętej i różnych, skomplikowanych czynności dobrze jest aby było umiejscowione blisko pomieszczenia, w którym trzymamy narzędzia. W ten sposób eliminuje się konieczność długiego obciążania kręgosłupa poprzez przenoszenie ciężkich narzędzi na znaczne odległości. Aby unikać niekomfortowej i niesprzyjającej kręgosłupowi pozycji zgiętej podczas prac, rośliny można na przykład umieszczać na podwyższeniach, aby nie trzeba było schylać się aż do samej ziemi. Cięższe prace możemy pozostawić najbliższym, czy też młodszym, którzy wykazują się większą sprawnością i nie doskwierają im dolegliwości bólowe. Po dłuższym czasie spędzonym w pozycji statecznej, dobrym rozwiązaniem jest wykonanie kilku ćwiczeń rozciągających. Z pewnością należy unikać wszelkich prac, które powodują nasilenie dolegliwości bólowych. Ulubione gatunki można sadzić na niewielkich poletkach ziemi, co eliminuje konieczność późniejszego usuwania niezliczonej liczby chwastów. 

    Ogród czy też działkę można bez problemu zaprojektować czy też zaplanować jej zagospodarowanie w taki sposób, aby uniknąć dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa, bądź też jeśli już występują ze względu na schorzenia, które mamy stwierdzone, aby ich nie nasilać. Z pracy w ulubionym ogrodzie nie trzeba rezygnować, tym bardziej, że to również mobilizuje do podejmowania wysiłku fizycznego umożliwiającego zachowanie sprawności również kręgosłupa na znacznie dłuższy czas. 

Leave a reply