Przepuklina krążka międzykręgowego. Krążek międzykręgowy kręgosłupa co prawda nie wypada (choć często słyszy się termin – wypadnięcie dysku ), ale może ulec pęknięciu, a jego półpłynna, żelowa zawartość może uciskać otaczające nerwy. Krążki międzykręgowe są zbudowane z miękkiego, podobnego do żelu jądra miażdżystego i twardego zewnętrznego pierścienia włóknistego.

Krążek międzykręgowy ( dysk kręgosłupa ) tworzy staw pomiędzy kręgami, który pozwala im się poruszać. Gdy pęka zewnętrzny pierścień włóknisty krążka, jego miękkie jądro miażdżyste może wydostać się przez powstały otwór i spowodować przepuklinę jądra miażdżystego kręgosłupa.

Przepuklina krążka międzykręgowego

Gdy przepuklina krążka międzykręgowego uciska leżące w pobliżu nerwy rdzeniowe (radikulopatia) lub rdzeń kręgowy (mielopatia) wywołuje ból oraz objawy neurologiczne. Przepuklina dysku może być przyczyną bólów miejscowych i promieniujących do kończyn – drętwienie, mrowienie do nogi, ręki, osłabienia siły mięśniowej do niedowład.

mrowienie do nogi

Natężenie i typ bólu jest różny – od bólu tępego i przewlekłego, które trudno zlokalizować, skończywszy na bólu ostrym, piekącym i łatwym do zlokalizowania, który często uniemożliwia poruszanie się.

Przyczyny przepukliny kręgosłupa

Powszechnie uznaje się, że przyczyną powodującą przepukliny kręgosłupa jest przeciążenie lub mechaniczny uraz. Przepuklina dysku ( wypadnięty dysk ) występuje powszechnie u pacjentów z różnych grup wiekowych, niezależnie od płci i powstaje w wyniku w konsekwencji zbytniego nadwyrężania i obciążania danego segmentu lub odcinka kręgosłupa.

przepuklina kręgosłupa ucisk

Przepuklina kręgosłupa ucisk

Szczególnie należy wskazać tu na sprzyjające powstawaniu przepuklin kręgosłupa osłabienie mięśni ulokowanych przy głównej osi ciała, które spowodowane jest przede wszystkim brakiem ruchu, siedzącym trybem pracy (praca przy biurku, kierowca zawodowy) czy przyjmowaniem niewłaściwych (tak zwanych – „leniwych”) pozycji przed komputerem czy telewizorem.

  Zespół mięśnia gruszkowatego – na czym polega, przyczyny, objawy

Ponadto, wymieniając osoby szczególnie narażone na przepukliny kręgosłupa należy zwrócić uwagę na pracowników fizycznych podnoszących, dźwigających i przenoszących duże ciężary. W grupie ryzyka występują także wyczynowi sportowcy (parający się między innymi obciążającymi kręgosłup, siłowymi dyscyplinami), pacjenci, którzy przeszli w przeszłości mechaniczne urazy (wypadki, kontuzje etc.) i osoby starsze, którzy z uwagi na podeszły wiek, są nie tylko bardziej narażeni na zwyrodnienia kręgów i dysków, ale i na choroby, których przebieg osłabia znacznie kondycję mięśni.

Przepuklina odcinka lędźwiowego kręgosłupa objawy: 

  • Ból miejscowy, dolegliwości promieniujące w przypadku ucisku korzenia nerwowego – najczęściej pojawia się w w okolicy pośladków, tylnej powierzchni ud, bocznej części podudzi, łydkach, stopach.
  • Zaburzenia czucia, które odczuwa się jako drętwienie, mrowienie, palenie, zaciskanie.
  • Zaburzenia sprawności ruchowej, osłabienie siły mięśniowej, wrażenie cięższej kończymy, niedowład (opadanie stopy)
  • Czasami występują objawy pęcherzowe lub jelitowe powodujące problemy z oddaniem moczu lub zaburzenia wypróżniania się. Dodatkowo, u mężczyzn może wystąpić upośledzenie funkcji seksualnej. Jest to szczególna sytuacja będąca wczesnym powikłaniem dyskopatii lędźwiowej.

Powyższe zaburzenia obserwowane są rzadko i noszą nazwę zespołu ogona końskiego. Zespół ten występuje w przypadku bardzo masywnych przepuklin jądra miażdżystego, które uciskają poprzez worek oponowy korzenie nerwowe unerwiające pęcherz moczowy oraz jelito. Z reguły zespół ogona końskiego jest pilnym wskazaniem do leczenia operacyjnego.

Przepuklina odcinka szyjnego kręgosłupa objawy:

  • Na początku objawy mają zwykle charakter powolnie narastających.
  • Ból miejscowy w okolicach karku, obręczy barkowej, utrudnienia w poruszaniu głowa, sztywnienie karku
  • Drętwienie, mrowienie do kończyny górnej – bark, łokieć do dłoni i palców
  • W skrajnych przypadkach przepukliny kręgosłupa szyjnego może także dojść do niedowładu kończyny.

Zakres i lokalizacja powyższych objawów klinicznych w dużej mierze uwarunkowana jest poziomem uszkodzenia krążka międzykręgowego.

Diagnostyka przepukliny krążka międzykręgowego

Przepuklina krążka międzykręgowego

Przepuklina krążka międzykręgowego

Diagnostyka przepukliny krążka międzykręgowego rozpoczyna się pełnym badaniem fizykalnym kręgosłupa i kończyn. Stosuje się specyficzne testy określające przyczynę i stopień przepukliny. Bada się zakres ruchów i objawy, które sugerują, że przepuklina krążka międzykręgowego uciska korzenie nerwów lub rdzeń kręgowy. Stosuje się testy prowokacyjne, czynnościowe, badania odruchowe, sprawdza się stopień parestezji. Często zaleca się wykonanie badania obrazowego pomocą rezonansu magnetycznego (MRI).

  Zwyrodnienie kręgosłupa – najczęstsza przyczyna bólu

Przepuklina krążka międzykręgowego rehabilitacja

Stan ostry – Przy bardzo silnym bólu stosuje się najczęściej niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ ). Są one szczególnie często używane do uśmierzenia bólu pojawiającego się na skutek objawu silnej rwy kulszowej lub barkowej – dolegliwości typowej dla danego odcinka kręgosłupa. Ale to działanie ma jedynie leczenie objawowe, tzn. leki eliminują ból, ale nie usuwają jego przyczyny, czyli przepukliny dyskowej.

Po ustąpieniu ostrego stanu zapalnego najskuteczniejszą formą leczenia przyczyny przepukliny jest specjalistyczna rehabilitacja kręgosłupa. Obecnie jest wiele skutecznych metod m.in.: metoda Ackermanna, FOI, PNF, Osteopatia, IAOM, McKenzie i inne. Rzetelna rehabilitacja umożliwia całkowite pozbycie się bólu i przede wszystkim odzyskanie utraconej funkcjonalności kręgosłupa.

Po tym etapie bardzo ważna jest stabilizacja, czyli forma rehabilitacji – ćwiczeń, które wzmacniają mięśnie odpowiedzialne za stabilizacje statyczną i dynamiczną kręgosłupa. Zapewnia to utrwalenie efektów i zmniejsza ryzyka nawrotu choroby. Rehabilitacja powinna być dopasowana indywidualnie do pacjenta. Nie ma uniwersalnych metod dla każdego pacjenta. Często publikowane w internecie ćwiczenia mogą pogorszyć stan zdrowia, dlatego program rehabilitacji powinien przygotować i prowadzić specjalista rehabilitacji kręgosłupa. Pamiętać również należy, że krążka nie da się wcisnąć.

Często pacjenci pytają nas o takie zjawisko – nie ma takiego zjawiska. Jest to mit często słyszany w gabinetach kręgarzy. Po pełnym wyleczeniu z objawów jakie spowodowała przepuklina i tak obraz rezonansu MRI będzie podobny. Będzie widoczne jądro miażdżyste, które przedostało się przez ścianę pierścienia, ale mimo to nie będzie to klinicznie powodować objawów.

Przy przestrzeganiu indywidualnie przygotowanych zasad ergonomii i wskazówek jakie udzielamy pacjentowi, ma on dużą szanse funkcjonować normalnie, bez bólu i bez obaw o nawrót choroby.
Statystycznie tylko ok. 5-7% pacjentów z przepukliną musi być poddanych operacji kręgosłupa.

  5 ćwiczeń, które zmniejszą ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Przykładowy plan leczenia pacjenta w Rehmedis

Przepuklina krążka międzykręgowego

I Wizyta

najlepsza rehabilitacja warszawa
I Wizyta

Diagnostyka + Pierwszy zabieg

      Na pierwszej wizycie bardzo dokładnie przeprowadzamy wywiad chorobowy, diagnozujemy pacjenta strukturalnie i funkcjonalnie. Określamy przyczyny problemu i plan leczenia. Przeprowadzamy również pierwszy zabieg.

 

Wizyty zabiegowe

osteopata warszawa gabinet
Wizyty zabiegowe

Likwidacja bólu, dysfunkcji

     Czynności fizjoterapeutyczne mające na celu zlikwidowanie źródła dolegliwości. Pełny zakres terapii manualnej, fizykoterapia, kinesiotaping, dry needling.

Ilość wizyt: 2-5

Częstotliwość wizyt: 1-2 w tygodniu

Indywidualna rehabilitacja funkcjonalna

opinia fizjoterapeuta warszawa
Indywidualna rehabilitacja funkcjonalna

 

Stabilizacja

      Specjalistyczna forma rehabilitacji czynnościowej mająca na celu wzmocnienie i optymalizację układu w takim zakresie, aby zapobiec nawrotom dolegliwości, umożliwić powrót do wszystkich czynności dnia codziennego bez ograniczeń i ryzyka odnowienia się dolegliwości.

Ilość wizyt: 5-10

Częstotliwość wizyt: 1-2 w tygodniu

Zobacz również:

Dodatkowe źródło informacji:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskopatia

Leave a reply