Rehabilitacja po złamaniu nogi. Przyczyny i objawy złamania
Poruszane tematy
- Rehabilitacja po złamaniu nogi. Przyczyny i objawy złamania
- Złamanie nogi – przyczyny
- Złamanie kończyny dolnej – objawy
- Kiedy zacząć rehabilitację po złamaniu nogi?
- Kiedy zacząć rehabilitację po złamaniu?
- Ile trwa rehabilitacja po złamanej nodze?
- Jak wygląda rehabilitacja po złamaniu?
- Części ciała | Zagadnienia
- Najczęściej czytane
- Photostream
Rehabilitacja po złamaniu nogi. Złamanie nogi to uraz, w którym dochodzi do przerwania ciągłości kości w wyniku wypadku lub silnego uderzenia. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z takim uszkodzeniem jak złamanie kości udowej czy złamanie kości śródstopia, ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć ćwiczenia oraz stopniowo powracać do codziennej aktywności. Rehabilitacja po złamaniu nogi obejmuje fizykoterapię, kinezyterapię, a także terapię manualną. Jak przebiega i ile trwa usprawnianie w przypadku uszkodzenia kości?
Złamanie nogi – przyczyny
Poruszane tematy
Przyczyny złamania nogi dzielą się na 3 grupy:
- Złamania spowodowane działaniem sił zewnętrznych. Należy do nich m.in. uraz sportowy taki jak skręcenie stopy na zewnątrz z jednoczesnym przeniesieniem ciężaru ciała na tę okolicę (złamanie stawu skokowego). Złamana noga może być również wynikiem wypadku komunikacyjnego i upadku z wysokości.
- Złamania wynikające z choroby. Mamy tu na myśli głównie osteoporozę, która zmniejsza gęstość kości, prowadzi do ich odwapnienia i osłabienia.
- Złamania spowodowane wadami genetycznymi takimi jak wrodzona łamliwość kości.
Złamanie kończyny dolnej – objawy
Objawy złamania kończyny dolnej – w zależności od rodzaju urazu – mogą się od siebie różnić. Najczęstsze objawy złamania zamkniętego (bez przerwania ciągłości skóry) to:
- intensywny, samoistny ból, który nasila się podczas ruchu oraz ból przy dotyku,
- obrzęk w okolicy złamania,
- możliwe zasinienie skóry i wybroczyny,
- ograniczenie ruchomości i zaburzony wzorzec chodu (np. złamany palec u nogi będzie powodował utykanie podczas chodu, a złamanie kostki bocznej problem ze zgięciem i wyprostem w stawie skokowym).
Z kolei złamanie otwarte charakteryzuje się przerwaniem ciągłości skóry, a dodatkowym objawem może być obecność odłamków kostnych w ranie.
Kiedy zacząć rehabilitację po złamaniu nogi?
Rehabilitacja po złamaniu nogi powinna rozpocząć się już na etapie usztywnienia kończyny. Bardzo ważne są lekkie ćwiczenia czynne i bierne z nogą w gipsie 2-3 dni po unieruchomieniu.
Kinezyterapia na tym etapie dotyczy oczywiście nieusztywnionych części kończyny dolnej i jest bardzo ważna w zachowaniu ruchomości i siły mięśni, które nie uległy urazowi.
Kiedy zacząć rehabilitację po złamaniu?
Jeśli doszło do operacji, a pacjent znajduje się jeszcze w szpitalu – 3-4 dni po zabiegu powinna rozpocząć się nauka chodzenia po złamaniu z wykorzystaniem kul i bez obciążania operowanej kończyny. Jak najwcześniejsze chodzenie po złamaniu umożliwi pacjentowi szybszy powrót do aktywności codziennych. Z kolei właściwa rehabilitacja po złamaniu rozpoczyna się po zdjęciu gipsu. Jednym z jej elementów są ćwiczenia na złamaną nogę, o których więcej dowiesz się w kolejnej części artykułu.
Ile trwa rehabilitacja po złamanej nodze?
Czas leczenia złamania nogi nie jest sztywno określony, a zależy od stopnia zaawansowania uszkodzenia oraz indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta do regeneracji. Rehabilitacja złamań kości w naszym Centrum Rehabilitacji Rehmedis w pierwszej kolejności przebiega w oparciu o dokładny wywiad i badanie funkcjonalne kończyn.
To, jakie ćwiczenia na złamaną nogę zostaną zalecone, zależy od lokalizacji złamania. Złamanie kostki bocznej będzie wymagało ćwiczeń wzmacniających mięśnie trójgłowy łydki, czworogłowy i pośladkowe. Z kolei złamanie kości piszczelowej wymaga m.in. ćwiczeń przywracających prawidłowy zakres ruchomości w stawie kolanowym.
Jak wygląda rehabilitacja po złamaniu?
Celem leczenia złamań kości w fizjoterapii jest przede wszystkim przywrócenie równowagi mięśniowej, a więc wzmocnienie mięśni osłabionych i rozluźnienie napiętych. Pomocne są w tym metody fizjoterapeutyczne takie jak:
- masaż tkanek głębokich,
- terapia manualna metodami: Kaltenborna-Evjenth, PNF, McKenzie, Mulligana
- kinesiotaping,
- rozluźnianie mięśniowo-powięziowe,
- trening medyczny.
Proces rehabilitacyjny wspomagamy fizykoterapią, która jest dodatkowym elementem przeciwbólowym i regeneracyjnym w leczeniu złamań kończyn dolnych. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem do fizykoterapii, który umożliwia naszym pacjentom szybszy powrót do zdrowia.
Zobacz również:
- Rehabilitacja więzadła krzyżowego
- Ból kręgosłupa w czasie ciąży
- Dlaczego warto udać się do fizjoterapeuty?
- Zwyrodnienie kręgosłupa – najczęstsza przyczyna bólu
- Czy Przepuklina krążka międzykręgowego kręgosłupa może się wchłonąć…?