Rehabilitacja po złamaniu nogi. Złamanie nogi to uraz, w którym dochodzi do przerwania ciągłości kości w wyniku wypadku lub silnego uderzenia. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z takim uszkodzeniem jak złamanie kości udowej czy złamanie kości śródstopia, ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć ćwiczenia oraz stopniowo powracać do codziennej aktywności. Rehabilitacja po złamaniu nogi obejmuje fizykoterapię, kinezyterapię, a także terapię manualną. Jak przebiega i ile trwa usprawnianie w przypadku uszkodzenia kości?

Złamanie nogi – przyczyny

Przyczyny złamania nogi dzielą się na 3 grupy:

 • Złamania spowodowane działaniem sił zewnętrznych. Należy do nich m.in. uraz sportowy taki jak skręcenie stopy na zewnątrz z jednoczesnym przeniesieniem ciężaru ciała na tę okolicę (złamanie stawu skokowego). Złamana noga może być również wynikiem wypadku komunikacyjnego i upadku z wysokości.
 • Złamania wynikające z choroby. Mamy tu na myśli głównie osteoporozę, która zmniejsza gęstość kości, prowadzi do ich odwapnienia i osłabienia.
 • Złamania spowodowane wadami genetycznymi takimi jak wrodzona łamliwość kości.

Złamanie kończyny dolnej – objawy

Objawy złamania kończyny dolnej – w zależności od rodzaju urazu – mogą się od siebie różnić. Najczęstsze objawy złamania zamkniętego (bez przerwania ciągłości skóry) to:

 • intensywny, samoistny ból, który nasila się podczas ruchu oraz ból przy dotyku,
 • obrzęk w okolicy złamania,
 • możliwe zasinienie skóry i wybroczyny,
 • ograniczenie ruchomości i zaburzony wzorzec chodu (np. złamany palec u nogi będzie powodował utykanie podczas chodu, a złamanie kostki bocznej problem ze zgięciem i wyprostem w stawie skokowym).

Z kolei złamanie otwarte charakteryzuje się przerwaniem ciągłości skóry, a dodatkowym objawem może być obecność odłamków kostnych w ranie.

  Przepuklina kręgosłupa szyjnego - jak skutecznie leczyć

Kiedy zacząć rehabilitację po złamaniu nogi?

Rehabilitacja po złamaniu nogi powinna rozpocząć się już na etapie usztywnienia kończyny. Bardzo ważne są lekkie ćwiczenia czynne i bierne z nogą w gipsie 2-3 dni po unieruchomieniu.

Rehabilitacja po złamaniu nogi

Rehabilitacja po złamaniu nogi

Kinezyterapia na tym etapie dotyczy oczywiście nieusztywnionych części kończyny dolnej i jest bardzo ważna w zachowaniu ruchomości i siły mięśni, które nie uległy urazowi.

Kiedy zacząć rehabilitację po złamaniu?

Jeśli doszło do operacji, a pacjent znajduje się jeszcze w szpitalu – 3-4 dni po zabiegu powinna rozpocząć się nauka chodzenia po złamaniu z wykorzystaniem kul i bez obciążania operowanej kończyny. Jak najwcześniejsze chodzenie po złamaniu umożliwi pacjentowi szybszy powrót do aktywności codziennych. Z kolei właściwa rehabilitacja po złamaniu rozpoczyna się po zdjęciu gipsu. Jednym z jej elementów są ćwiczenia na złamaną nogę, o których więcej dowiesz się w kolejnej części artykułu.

Czas leczenia złamania nogi nie jest sztywno określony, a zależy od stopnia zaawansowania uszkodzenia oraz indywidualnych predyspozycji organizmu pacjenta do regeneracji. Rehabilitacja złamań kości w naszym Centrum Rehabilitacji Rehmedis w pierwszej kolejności przebiega w oparciu o dokładny wywiad i badanie funkcjonalne kończyn.

To, jakie ćwiczenia na złamaną nogę zostaną zalecone, zależy od lokalizacji złamania. Złamanie kostki bocznej będzie wymagało ćwiczeń wzmacniających mięśnie trójgłowy łydki, czworogłowy i pośladkowe. Z kolei złamanie kości piszczelowej wymaga m.in. ćwiczeń przywracających prawidłowy zakres ruchomości w stawie kolanowym.

Jak wygląda rehabilitacja po złamaniu?

Celem leczenia złamań kości w fizjoterapii jest przede wszystkim przywrócenie równowagi mięśniowej, a więc wzmocnienie mięśni osłabionych i rozluźnienie napiętych. Pomocne są w tym metody fizjoterapeutyczne takie jak:

 • masaż tkanek głębokich,
 • terapia manualna metodami: Kaltenborna-Evjenth, PNF, McKenzie, Mulligana
 • kinesiotaping,
 • rozluźnianie mięśniowo-powięziowe,
 • trening medyczny.

Proces rehabilitacyjny wspomagamy fizykoterapią, która jest dodatkowym elementem przeciwbólowym i regeneracyjnym w leczeniu złamań kończyn dolnych. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem do fizykoterapii, który umożliwia naszym pacjentom szybszy powrót do zdrowia.

  Choroba Osgood-Schlattera

Zobacz również:

Leave a reply