Rwa barkowa – ( rwa ramienna ) charakteryzuje się bólem promieniującym od karku, do ramienia oraz całej kończyny górnej. Często dolegliwość odczuwa się w okolicach łopatki i klatki piersiowej. 

    Rwa barkowa to ból korzeniowy który najczęściej pojawia się po przebudzeniu i często towarzyszą mu niedowłady i zaburzenia czucia w postaci mrowienia i pieczenia. 

rwa barkowa leczenie

Przyczyny rwy barkowej

    Rwa barkowa przeważnie spowodowana jest dyskopatią, a uszkodzony dysk powoduje ucisk na korzenie nerwowe a przez wywołuj to ból kręgosłupa. Także inne uszkodzone struktury w nerwów rdzeniowych mogą spowodować ich podrażnienie i objaw rwy barkowej. Mogą to być zmiany zwyrodnieniowe samego dysku – dehydratacja krążka, osteofity, przerost więzadeł, kręgozmyk itd. 

Diagnostyka

    Rwę barkową należy dokładnie zdiagnozować. Badaniem obrazowym, który określa uszkodzenie struktur jest rezonans magnetyczny kręgosłupa. Specjalista po zapoznaniu się z MRI, musi dokonać szczegółowych badań klinicznych, który potwierdzą przyczynę powstania rwy barkowej. Dopiero wtedy można przystąpić do leczenia. 

Leczenie rwy barkowej

    Ostra rwa ramienna może trwać od kilku dni do nawet 3-4 tygodni, często ustępuje samoistnie, ale wykazuje tendencje do nawrotów objawów. Należy pamiętać, że rwa to objaw a nie choroba, więc należy wyleczyć przyczynę objawu rwy. Pierwszy etap leczenia zazwyczaj rozpoczyna się od farmakoterapii, która obejmuje przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz leków rozkurczowych mięśni. W bólu ostrym stosuje się również fizykoterapię. Po ustąpieniu bólu niezbędna jest specjalistyczna rehabilitacja. Ćwiczenia stabilizacyjne, rehabilitacja funkcjonalna, terapia manualna czy kinesiotaping to zakres terapii obejmujących leczenie rwy. 

    W trakcie rehabilitacji pacjent powinien unikać prac fizycznych, długotrwałej pozycji siedzącej, dłuższej jazdy samochodem oraz wykonywania dynamicznych ruchów głową. Pacjent powinien zwracać uwagę na skorygowaną przez rehabilitanta postawę w czasie chodu i stania, w czasie pracy oraz innych zasad ergonomii. 

    W przypadkach zaawansowanych zmian lub kiedy ból nie ustępuje, utrzymują się objawy neurologiczne ( niedowład, drętwienie do ręki ) to konieczny jest zabieg chirurgiczny. 

  Shift kręgosłupa lędźwiowego - stan ostry i wymuszone skrzywienie boczne kręgosłupa
Leave a reply