Rwa kulszowa rehabilitacja

Rwa kulszowa rehabilitacja. Rwą kulszową nazywamy ból rozpoczynający się najczęściej w dolnej części pleców lub pośladku i wędrujący w dół nogi, nawet do stopy. Nie ma jednego, uniwersalnego opisu objawów. Po pierwsze natężenie dolegliwości może być bardzo zróżnicowane, praktycznie każdy pacjent odczuwa je inaczej. Ból schodzący do nogi może być zarówno delikatny i praktycznie nie zauważalny dla pacjenta, jak i bardzo silny, uniemożliwiający nawet najmniejszy ruch. Co więcej, zróżnicowanie dotyczy także charakteru dolegliwości.

Rwa kulszowa rehabilitacja

rwa kulszowa - Rwa kulszowa rehabilitacja

Rwa kulszowa rehabilitacja

Niektórzy rwę kulszową porównują do prądu schodzącego wzdłuż nogi. Inni mówią raczej o rwaniu, kłuciu przeszywaniu a nawet pieczeniu czy parzeniu. Dodatkowe objawy jakie mogą towarzyszyć bólowi to: mrowienie, skurcze mięśni, zaburzenie czucia skórnego czy osłabienie siły mięśniowej.

Rwa kulszowa, jak sama nazwa wskazuje, powstaje na skutek podrażnienia nerwu kulszowego, najpotężniejszy z nerwów ludzkiego ciała. Jest on zbudowany z korzeni nerwowych (L4,L5,S1) wychodzących z ostatnich segmentów kręgosłupa lędźwiowego. Nerw kulszowy przebiega przez pośladek, tylną część uda i dalej dzieli się na mniejsze nerwy biegnące do stopy i podudzia. Ze względu na swoją grubość i długi przebieg istnieje duże prawdopodobieństwo jego uciśnięcia. Do podrażnienia najczęściej dochodzi jednak już na początku jego drogi czyli w kręgosłupie. Pacjent może odczuwać wtedy ból schodzący po całym przebiegu nerwu, aż do stopy.

Najczęstszą przyczyną podrażnienia korzeni nerwowych na poziomie kręgosłupa lędźwiowego jest dyskopatia, choroba dysku międzykręgowego. Dyski to struktury znajdujące się pomiędzy sąsiednimi kręgami, w 80% składające się z wody.  Ich dość miękka budowa zapewnia kręgosłupowi amortyzację, wpływa także na jego ruchomość. Niestety dyski to struktury dość słabe, podatne na uszkodzenia, które mogą spowodować wydostawanie się jego zawartości na zewnątrz. Mówimy wtedy o powstaniu tzw. wypuklin i przepuklin, które mogą uwypuklać się w stronę korzenia nerwowego, powodując jego ucisk i powstanie rwy kulszowej.

  Jak rehabilitować przepuklinę szyjną kręgosłupa

Rwa kulszowa rehabilitacja

Jak to w nauce bywa, nie wszystko jest takie proste i nie zawsze wypuklina jest przyczyną ucisku na nerw. Bardzo często mamy do czynienia z innym mechanizmem, który także związany z uszkodzeniami w dyskach. Nawet bardzo małe urazy w ich wnętrzu wywołują stan zapalny, który mówiąc obrazowo „zalewa” okolice nerwu. Mechanizm taki może mieć miejsce np. po dźwignięciu ciężaru, kiedy pacjent nagle nie może się wyprostować czy ogromny ból rozwija się w bardzo krótkim czasie. W mowie potocznej pacjenci często mówi się o tzw. nagłym „wypadnięciach dysku”, który jest po prostu stanem zapalnym w obrębie nerwu.

W rzeczywistości dysk nie wypada nagle, czyli przepuklina dyskowa nie powiększa się drastycznie w ciągu jednego dźwignięcia. Najczęściej powstaje ona na przestrzeni miesięcy i lat poprzez sumowanie się mikrouszkodzeń. Przy kolejnym nieprawidłowym dźwignięciu dochodzi do kolejnego mikrouszkodzenia i gwałtownej reakcji zapalnej. Należy zaznaczyć, że powstała wypuklina czy przepuklina nie może się cofnąć, czyli nie ma szans żeby poprzez zabiegi manualne „wcisnąć ją z powrotem” Ustąpienie objawów bólowych zawsze wiąże się zatem ze zmniejszeniem stanu zapalnego. Pacjent, u którego wypuklina rzeczywiście naciska na nerw ma stałe objawy neurologiczne i ograniczoną ruchomość nerwu, co nie zmniejszają się w czasie leczenia zachowawczego.

Warto także zwrócić uwagę na inne „pozadyskowe” przyczyny ucisku nerwu w obrębie kręgosłupa. W przypadku osób starszych rwa kulszowa może być wywołana zmianami zwyrodnieniowymi,wyroślami kostnymi (osteofitami) a także stenozą kanału kręgowego. Warto wspomnieć także o guzach, które mogą lokalizować się w kręgosłupie.

W klinice Rehmedis Rehabilitacja spotykamy także inną grupę pacjentów, których dolegliwości zmieniają się w zależności od pory dnia czy przyjmowanej pozycji. Niektórzy odczuwają ból w nodze tylko rano, inni wieczorem lub np. tylko w czasie siedzenia. Ma to związek z mechanizmem nawadniania i odwadniania dysku. Gdy znajdujemy się kilka godzin w pozycji leżącej, nasze dyski nawadniają się i odzyskują swoją wysokość, którą straciły w czasie dnia. Jest to mechanizm jak najbardziej naturalny, warunkujący prawidłowe funkcjonowanie kręgosłupa. W przypadku pacjentów , u których rwa kulszowa pojawia się rano, dochodzi do nawodnienia przepukliny, a tym samym jej zwiększenia, innego ułożenia i ucisku na nerw.

  Neuralgia międzyżebrowa

Objawy rwy kulszowej najczęściej znikają po rozchodzeniu się, czyli „wypompowaniu wody z dysku”. Odwrotna sytuacja ma miejsce u pacjentów, którzy swoje dolegliwości odczuwają wieczorem lub przy długim siedzeniu. Dysk traci wtedy zbyt dużą ilość wody, co powoduje zbliżenie się do siebie sąsiednich kręgów, zmniejszenie otworu międzykręgowego i inne ułożenie przepukliny wobec korzenia.

Rwa kulszowa rehabilitacja Warszawa

Rwa kulszowa  to objaw, którego nie można lekceważyć. W przypadku pojawienia się objawów typowych dla niej niezbędna jest szybki kontakt z lekarzem lub fizjoterapeutą, który oceni przyczynę dolegliwości i dobierze odpowiednie leczenie. Pamiętajmy: pomimo, że rwa kulszowa związana jest z chorobą kręgosłupa, nie zawsze towarzyszy jej ból pleców. Niektórzy pacjenci nigdy nie wcześniej nie odczuwali bólu kręgosłupa a ich wszystkie dolegliwości ograniczają się do kończyny dolnej. Szczególnie mylącym objawem jest ból umiejscowiony tylko na pewnym obszarze przebiegu nerwu, np. tylko w łydce.

Często pacjenci są przekonani, że problemem jest naciągnięty mięsień i nie zasięgają rady lekarza czy fizjoterapeuty. Niestety nawet w przypadku ustąpienia dolegliwości po pewnym czasie ból może powrócić. Wraz z upływem czasu dochodzi do kolejnych mikrouszkodzeń w dyskach i ich sumowania się. Im wcześniej zdamy sobie sprawę z problemu, tym szybciej można wprowadzić działania zapobiegające dalszej degeneracji dysku. Warto w tym celu udać się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który oceni skale problemu i zdecyduje o możliwej potrzebie kontaktu z neurochirurgiem.

Leczenie rwy kulszowej można wprowadzić na każdym etapie dolegliwości. W okresie „ostrym” wprowadzamy techniki manualne, które pozwalają na zmniejszenie stanu zapalnego. Po ustąpieniu największego bólu fizjoterapeuta przeprowadza wnikliwą analizę sytuacji pacjenta i przeprowadza badanie funkcjonalne. Podstawowym elementem jest praca nad odpowiednią ruchomością tkanek i stawów kręgosłupa, miednicy i bioder.

Kolejnym istotnym aspektem jest wzmocnienie mięśni, które odpowiadają za stabilizację kręgosłupa. Należy zaznaczyć, że nie ma zestawu, który jest uniwersalny dla wszystkich pacjentów. Dobór ćwiczeń musi być oparty na badanie konkretnego przypadku.Ćwiczenia korzystne dla jednego pacjenta mogą okazać się zupełnie niewskazane dla innego.

  Dehydratacja krążka międzykręgowego

Istotnym elementem rehabilitacji jest także ergonomia pracy. W obecnych czasach większość ludzi pracuje w pozycji siedzącej, do której nasze ciało nie zostało przystosowane. Dbanie o właściwą pozycję w pracy jest zatem priorytetem u osób spędzających za biurkiem większą część dnia. Zwracamy uwagę także na prawidłowego podnoszenia ciężaru, schylanie się i przyjmowania właściwych pozycji w czasie dnia codziennego.

Zobacz również:

Leave a reply