Rehabilitacja rwy kulszowej. Rwa kulszowa ból rozpoczynający się w dolnej części pleców i rozciągający się przez pośladek do nogi. Powstaje w wyniku nacisku lub podrażnienia nerwu kulszowego.

Rehabilitacja rwy kulszowej

Nasilenie bólu może wahać się od niewielkiego do silnego, odczuwanego jako ostry i przejmujący. Przeszywający ból może powodować trudności w utrzymaniu wyprostowanej pozycji stojącej. Oprócz bólu mogą występować także inne dolegliwości, takie jak osłabienie mięśni, drętwienie lub mrowienie w kończynie dolnej, stopie bądź palcach. U pacjenta mogą wystąpić skurcze mięśni pośladka lub kończyny dolnej oraz osłabienie odruchów kolana i kostki.

rehabilitacja rwy kulszowej warszawa

Rehabilitacja rwy kulszowej warszawa

Rwa kulszowa rzadko staje się przewlekła, zwykle jest to incydent powstały w wyniku podrażnienia nerwu, na skutek dźwignięcia ciężaru, długotrwałej i nieergonomicznej pozycji siedzącej, pracy w pochyleniu, często występuje u kobiet w ciąży. Rwe kulszową może spowodować także przepuklina krążka międzykręgowego czy guz. Ból może być także powiązany z wąskim kanałem kręgowym w wyniku zwyrodnień czy przerostem tkanek w obrębie kanału kręgowego.

Skuteczne wyleczenie objawów rwy kulszowej musi być poprzedzone szczegółowym zdiagnozowaniem przyczyny, która wywołała rwę. W dalszej kolejności należy poddać ją leczeniu farmakologicznemu (o ile jest to ostry objaw) i odpowiedniej, specjalistycznej rehabilitacji.

Zapalenie rwy kulszowej

Większość przypadków zapalenia nerwu kulszowego leczy się zachowawczo poprzez rehabilitacje.
rwa kulszowa fizjoterapiaW stanie ostrym w pierwszej fazie podaje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozkurczowe. Ponadto w ostrym stadium choroby, jej leczenie zachowawcze polega na odpoczynku i leżeniu w pozycji na wznak na twardym, nieuginającym się podłożu. Leżąc, chory powinien mieć nogi zgięte w stawach biodrowych i kolanowych, przy podpartych łydkach. Dolegliwości bólowe można też łagodzić ciepłymi okładami w okolicy kręgosłupa lędźwiowego.

Po przejściu najostrzejszych objawów lub w okresie przewlekłym z dużą skuteczność przynosi odpowiednia rehabilitacja. Miękka terapia manualna, specjalistyczne metody rehabilitacji m.in.: Metoda Ackermanna, FOI, IAOM, Kaltenborn-Evjenth, Kinesiotaping, PNF, Osteopatia, McKenzie oraz ćwiczenia funkcjonalne i trening stabilizacyjny.

W przypadku, gdy przyczyną rwy kulszowej są zaawansowane zmiany strukturalne w obrębie krążka np. duża przepuklina krążka, sekwestr, zaawansowana stenoza kanału kręgowego, kręgozmyk ostateczną formą leczenia jest zabieg chirurgiczny.

Rehabilitacja rwy kulszowej

Diagnostyka i rehabilitacja rwy kulszowej

Diagnostyka i rehabilitacja rwy kulszowej

W Rehmedis kładziemy nacisk na bardzo szczegółową diagnostykę. Objaw rwy kulszowej może mieć wiele różnorakich przyczyn, dlatego po szczegółowym rozpoznaniu ustalamy precyzyjną terapię. Rwę kulszową rehabilituje się w bardzo różny sposób w zależności od zdiagnozowanej przyczyny, dlatego nie ma uniwersalnych metod jej leczenia. Inaczej postępuje się, jeśli przyczyną jest przepuklina krążka, inaczej gdy jest to kręgozmyk a jeszcze inaczej, jeśli jest ona wynikiem przeciążenia. Istotną rolą w rehabilitacji jest postępowanie według zaleceń fizjoterapeuty, zarówno co do ćwiczeń, ale i zasad ergonomii, które są dostosowane do pacjenta i przyczyny powstania rwy kulszowej.

Rwa kulszowa fizjoterapia

Zabiegi rehabilitacyjne są niebolesne, przypominają rozluźnianie, rozciąganie, pracujemy także na tkankach miękkich, stosujemy kinesiotaping i trening stabilizacyjny. Ważne by podczas rehabilitacji była pełna współpraca pacjenta z zespołem naszej placówki. Dzięki temu efekt rehabilitacji jest bardzo szybki i zwykle ma trwały charakter.

Rehmedis Centrum Rehabilitacji Warszawa to zespół wykwalifikowanych, doświadczonych lekarzy i fizjoterapeutów. W naszym postępowaniu każdy krok jest przemyślany, a jego efekty dokładnie przewidziane, co daje nam bardzo dobre rezultaty leczenia. W sytuacjach szczególnych jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi placówkami partnerskimi oraz specjalistami innych dziedzin medycznych.

Rwa kulszowa fizjoterapeuta

Artur Zemła fizjoterapia kręgosłup warszawamgr Artur Zemła

FIZJOTERAPEUTA

Diagnostyka i rehabilitacja chorób i dysfunkcji narządu ruchu.
Umów wizytę ONLINE

 

SPECJALIZACJA

Diagnostyka, terapia chorób i dysfunkcji kręgosłupa:

  • dyskopatia (przepuklina, wypuklina, sekwestr dysku)
  • niestabilność, zaburzenia czynnościowe
  • rehabilitacja pooperacyjna, po urazach
  • terapia w stanach ostrych
  • rehabilitacja w stanach przewlekłych, skomplikowanych
  • kręgozmyk, stenoza kanału, zwyrodnienia

Co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa. Większość przypadków zapalenia nerwu kulszowego leczy się zachowawczo poprzez rehabilitacje.
W stanie ostrym w pierwszej fazie podaje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozkurczowe. Ponadto w ostrym stadium choroby, jej leczenie zachowawcze polega na odpoczynku i leżeniu w pozycji na wznak na twardym, nieuginającym się podłożu.

Zobacz również:

Leave a reply