Choroba krążka międzykręgowego kręgosłupa lędźwiowego często objawiają się bólem, któremu niekiedy towarzyszą objawy neurologiczne: upośledzenie odczuwanie bodźców, zaburzenia czucia, niedowład, podwyższony tonus mięśniowy w obrębie pleców i wiele innych.

 

shift ból ostry kręgosłupa skrzywiona miednica     W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z objawem zapalnym często pojawia się tzw. Shift. Jest to charakterystyczne, wymuszone, niemal sztywne, bocznie ułożenie kręgosłupa lędźwiowego względem miednicy. Ból kręgosłupa wraz z tym charakterystycznym ułożeniem ciała, często powoduje bardzo duży niepokój u pacjentów.

     Ważne abyśmy wiedzieli, że nasz organizm w wyniku stanu zapalnego właśnie w ten sposób chce nas chronić, przede wszystkim chronić struktury neurologiczne, które w wyniku zapalenia uległy kompresji. Kręgosłup przechodzi w swego rodzaju tryb „awaryjny”. Wtedy organizm robi wszystko, aby nie doszło do podrażnienia. Z shiftem nie należy walczyć, nie należy go na siłę korygować. Nawet niewielka próba korekty tego ułożenia powoduje ból. Zwykły kaszel czy kichanie wręcz przeszywa ciało, często powoduje jeszcze większe zaostrzenie objawu.

     Shift może trwać około kliku dni a przewlekle nawet tygodniami lub dłużej.  Kierunek shiftu nie ma korelacji między uszkodzonym segmentem czy kierunkiem przepukliny krążka kręgosłupa. Ważne, aby w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, ponieważ istotna jest diagnostyka kręgosłupa i wdrożenie leczenia.

     Z naszej praktyki, shift częściej jest objawem uszkodzenia krążka miedzykręgowego z kompresją na worek oponowy lub uciskiem oponowo korzeniowym, rzadziej jest to sam ucisk boczny korzeniowy.

 

Charakterystyka objawu shiftu:

  • charakterystyczne boczne ułożenie kręgosłupa lędźwiowego w płaszczyźnie czołowej.
  • duża sztywność i ból mięśni prostowników
  • ból nasila kaszel, kichanie
  • problem i ból przy zmianie pozycji, przekręcaniu się
  • czasami shift jest połączony z objawem korzeniowym do nogi
  • trudność lub brak możliwości skorygowania tego objawu
  Zwyrodnienie kręgosłupa – najczęstsza przyczyna bólu

 

Shift – Diagnostyka, postępowanie, rehabilitacja

    Po udaniu się do specjalisty, który wykona testy kliniczne z pewności będzie potrzebna diagnostyka obrazowa. Najczęściej jest to rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego. Wtedy po pełnej analizie i określeniu diagnozy następuje decyzja o kierunku leczenia pacjenta. Jeśli objaw ostry nie ustępuję, początkowo podaje się leki lub wykonuje iniekcje. W średnich lub łagodniejszych objawach skuteczna jest praca fizjoterapeuty oraz zalecone ćwiczenia. Mimo, że to stan zapalny kręgosłupa, w takiej sytuacji skuteczne będzie rozgrzewanie tego odcinka. Tak rozgrzewanie, nie należy chłodzić!

    O ile to możliwe, mimo bólu i sztywności, należy uruchomić swój kręgosłup. Często pomaga krótkie spacerowanie na przemian z leżeniem. W ten sposób stymulowany jest obieg płynów w dysku kręgosłupa. Brak ruchu opóźnia wymianę substancji zapalnych w obrębie krążka międzykręgowego, co wydłuża czas stanu zapalnego i zwiększa ból.

    Podczas leżenia ważne, aby skoncentrować się na rozluźnieniu mięśni w bolącym miejscu, powoli wdychając i wydychając powietrze (zwłaszcza spokojny wydech). Dzięki temu mięśnie będą się powoli rozluźniać.

ból kręgosłupa skrzywienie miednicy

     W takich okolicznościach można też stosować pasy stabilizujące (pasy wąskie). Pas może pomóc poczuć się bezpieczniej i dać większą kontrolę nad ruchami, zmianami pozycji zmniejszając ból, utrzymując ciepło i dając większą stabilność. Wąski pas stabilizujący nie osłabia mięśni, wbrew powszechnemu przekonaniu o pasach na kręgosłup!

     Sen. Najwygodniejsza i najbezpieczniejsza pozycja do spania to pozycja na boku z nogami zgiętymi w stawach kolanowych i biodrowych. Najlepiej włożyć coś (poduszkę lub koc) między kolana. Należy być ostrożnym przy obracaniu się z boku na bok. Faza ostra jest bolesna i należy ją wykonywać z ostrożnością.

shift skrzywiona miednica    W początkowej fazie praca fizjoterapeuty to miękkie techniki manualne, rozciąganie, trakcja, praca powięziowa, które są bardzo skuteczne. Jednak sytuacja zawsze wymaga określenia przyczyny, która powoduje dolegliwości. To leczenie przyczyny pozwoli na uniknięcie ponownych incydentów. Najczęściej jest to dyskopatia, czyli choroba krążka międzykręgowego i jej skutki, które są kluczem do tego, aby do takich incydentów nie dochodziło i abyśmy cieszyli się zdrowiem bez ryzyka. Należy pamiętać, że choroby dysku mają charakter postępujący. Nawet jeśli objaw shiftu zostanie szybko zażegnany, to bez określenia przyczyny, bez odpowiedniej rehabilitacji, objaw ten pojawi się po raz kolejny, często z większym natężeniem, większą degradacją struktur kręgosłupa a przez to trudniejszym leczeniem.

  Jak leczyć rwę barkową?

Często objaw shiftu jest bardzo subtelny, a objawy bólowe łagodne, co może być mylące w diagnostyce. Mimo, iż istnieje szereg testów, które potwierdzają lub wykluczają to zjawisko to bywa, że trafiają do nas pacjenci, którzy wcześniej mieli nie trafione rozpoznania, m.in. zaburzenia stawów krzyżowo-biodrowych czy wady postawy: skolioza, „asymetria miednicy”, „krótsza noga”. Kiedy diagnoza jest błędna to terapia nie tylko nie przynosi efektów, ale często powoduje zaostrzenie objawów lub przewlekłe powikłania.

    Jeśli potrzebujesz fachowej pomocy lub masz obawy związane ze swoimi dolegliwościami zgłoś się do Rehmedis. Doświadczeni specjaliści, codziennie pomagają dziesiątkom pacjentów cierpiącym z powodu dolegliwości bólowych kręgosłupa.

 

.

Leave a reply