Mięsień czworogłowy uda jest bardzo obszerny i zajmuje właściwie całą część przednią uda. Ze względu na jego budowę anatomiczną, uszkodzenia mięśnia czworogłowego uda mogą być zlokalizowane w obrębie nie tylko samego uda, ale i biodra czy też kolana. Uszkodzenia, które występują u podstawy rzepki zdarzają się bardzo rzadko i najczęściej dotyczą mężczyzn po 40 roku życia. Może dojść do zerwanie jednostronnego, dwustronnego jak i całkowitego. Często towarzyszą temu inne przyczyny, jak trwające już procesy degeneracyjne bądź współistniejąca choroba układowa. 

    U młodych sportowców, najczęściej dochodzi do częściowego uszkodzenia co jest spowodowane nagłym napięciem mięśnia ekscentrycznego. Do uraz może dojść podczas gwałtownego zeskoku czy też upadku z wysokości. Do uszkodzenia mięśnia czworogłowego uda mogą się również przyczyniać powikłania po innych zabiegach chirurgicznych, rany jak i bezpośredni uraz dotyczący uda. Jeżeli dochodzi do zerwania może być w tym momencie słyszalny trzask. 

    Objawem, który się pojawia jest charakterystyczny silny ból zlokalizowany w okolicy kolana. Powyżej rzepki ból znacznie się nasila. Uszkodzenie powoduje niemożliwość całkowitego wyprostowania kolana. Generalnie ruchomość w tym momencie jest uzależniona od stopnia występującego uszkodzenia. Dochodzi do osłabienia siły w przypadku częściowych uszkodzeń. Pojawia się obrzęk i zasinienie ale mimo tak widocznych objawów, diagnoza może nie być oczywista i często jest mylona z innymi patologiami. 

    Porównując stronę zdrową oraz stronę chorą również wizualnie widoczna jest różnica, bowiem chora rzepka jest niżej położona w stosunku do zdrowej. Ścięgno mięśnia czworogłowego uda jest strukturą zewnątrz powierzchniową, więc jedynym możliwym do zastosowanie leczeniem jest zabieg chirurgiczny, który polega na wykonaniu nacięcia powyżej rzepki i zespoleniu kikuta z rzepką. Przez 6 tygodni kolano musi być unieruchomione. W tym celu stosuje się gips lub łuskę, która ogranicza wyprost kolana. 

  Ból kręgosłupa w ciąży

    Następnie wprowadza się rehabilitację i z czasem można powracać do aktywności sportowej. Uszkodzenia mogą być również spowodowane urazem bezpośrednim. Nie ma tu znacznie grupa wiekowa ani płeć, wynika to natomiast z czynników takich jak wzrost popularności sportów kontaktowych i innych form ekstremalnej aktywności fizycznej, podczas której zdecydowanie łatwiej o taki uraz. Uszkodzenia w takim wypadku są trudniejsze do zlokalizowania niż wtedy gdy dotyczą ścięgna. Ból pojawia się natychmiastowo i z czasem wzrasta oraz nasila się. pojawia się również obrzęk i zasinienie. Miejscowo może występować tkliwość. Ból spowodowany jest postępującym stanem zapalnym. Może także dojść do ograniczenia ruchomości i problemów z wyprostowaniem nogi w kolanie, jest to jednak uzależnione od stopnia uszkodzenia. 

    Zdecydowanie ból nasila się, kiedy noga zostaje dodatkowo obciążona bądź pacjent próbuje ja wyprostować. Ból ponadto może być odczuwalny podczas spoczynku. Najczęściej stosuje się leczenie zachowawcze w przypadku uszkodzenie mięśnia czworogłowego uda w wyniku bezpośredniego uraz. Polega to na zastosowaniu opaski uciskowej, którą należy nosić przez minimum cztery tygodnie. Należy także odciążyć nogę i zminimalizować aktywność fizyczną, aby kikuty nie rozchodziły się jeszcze bardziej, a tkanka bliznowata nie przerastała. 

    Po pewnym okresie, jeśli dolegliwość bólowe udało się ograniczyć i nie występuje dyskomfort podczas chodzenia, koniecznym jest wprowadzenie intensywnej rehabilitacji. W ten sposób zwiększa się wytrzymałość blizny oraz znacznie szybciej przywraca się całkowitą sprawność kończyny. Rozpoznanie pod względem przyczyny, która poskutkowała uszkodzeniem mięśnia czworogłowego uda jest konieczne, aby zastosować odpowiednią metodę leczenia. Nie zawsze istnieje wskazanie do wykonanie zabiegu chirurgicznego. Bardzo często efekty przynosi leczenie zachowawcze, które również pozwala zdecydowanie szybciej powrócić do pełnej sprawności, niż w przypadku leczenie operacyjnego. Wtedy rehabilitacja trwa dłużej.
 

Leave a reply