Rehmedis Rehabilitacja Warszawa
+48 609 84 44 44
centrum@rehmedis.pl

Uszkodzenie łękotki

Centrum Rehabilitacji Rehmedis - Warszawa | Rehabilitacja kręgosłupa w Warszawie

Uszkodzenie łękotki

   Łąkotki (przyśrodkowa i boczna) to łącznotkankowe twory znajdujące się w stawie kolanowym, wyglądem przypominające półksiężyc. Pełnią one wiele istotnych funkcji dla stawu min.: amortyzują wstrząsy, przenoszą obciążenia, wpływają na przyleganie i odżywienie powierzchni stawowych. 
     Do uszkodzenia łąkotki najczęściej dochodzi u ludzi młodych podczas aktywności sportowej, w czasie nagłego prostowania lub zgięcia kolana połączonego z rotacją. Nie zawsze mamy jednak do czynienia z urazem. Z wiekiem może dochodzić do degeneracji łąkotki wynikającej z sumowania się mikrouszkodzeń i starzenia organizmu. 


Objawy uszkodzenia łąkotki:

  • ból w szparze stawowej po stronie bocznej lub przyśrodkowej
  • blokowanie ruchu w stawie
  • ograniczenie zgięcia lub wyprostu
  • trzaski i przeskakiwania w kolanie
  • uczucie uciekania kolana

    Podstawą w diagnostyce uszkodzeń łąkotek jest badanie manualne przeprowadzone przez lekarza lub fizjoterapeutę potwierdzone dodatkowo o badanie USG lub MRI. 

    Po rozpoznaniu niezbędna jest ocena rodzaju i obszaru , który został uszkodzony. Pewne obszaru łąkotki są lepiej unaczynione i posiadają lepszy potencjał gojenia. W przypadku, gdy uszkodzenie jest niewielkie i obejmuje strefę dobrze ukrwioną, istnieje duża szansa na samoistne wygojenie łąkotki a pacjent wraca do pełnej aktywności po 6-12 tygodniach.

     W wielu przypadkach niezbędne jest wykonanie artroskopii , w czasie której chirurg jest w stanie dokładnie ocenić rodzaj uszkodzenia i dobrać odpowiednią metodę naprawy. Ze względu na rolę jaką pełnią łąkotki w czasie zabiegu chirurdzy starają się zachować możliwie dużą jej część.

Obecnie zabiegi operacyjne mogą obejmować:

  • szycie łąkotki
  • usunięcie jej fragmentu lub całości
  • przeszczep allogeniczny (od dawcy)
  • implant

    Wynik zabiegu uzależniony jest nie tylko od prawidłowo przeprowadzonego zabiegu, ale także od właściwej rehabilitacji pooperacyjnej. Głównym celem rehabilitacji jest odzyskanie pełnego zakresu ruchu i siły mięśniowej, a także właściwe wprowadzanie obciążeń kolana. Powyższe czynniki są najważniejsze w kontekście powrotu pacjenta do sportu. 

    Czas powrotu do pełnej sprawności po zabiegu zależy od jego rozległości i rodzaju. W przypadku usunięcia uszkodzonego fragmentu rehabilitacja trwa od 3 do 6 tygodni. Szycie łąkotki wymaga dłuższego czasu rekonwalescencji dlatego czas ten wydłuża się do około 12 tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *