uszkodzenie pcl kolana warszawa
Rehmedis > Centrum Wiedzy Uszkodzenie więzadła krzyżowego tylnego kolana PCL

Uszkodzenie więzadła krzyżowego kolana tylnego PCL

  
  PCL więzadło krzyżowe tylne kolana odpowiada za stabilność tylną kolana. Rzadko występuje izolowane uszkodzenie PCL, zazwyczaj współistnieje z innymi uszkodzeniami. Uszkodzenie to rzadko wymaga leczenia operacyjnego, można leczyć zachowawczo nieoperacyjnie a wyniki leczenia nieoperacyjnego są wystarczające i satysfakcjonujące. 

    Uszkodzenie PCL szczególnie w początkowym stadium przebiega u pacjentów bezobjawowo. W przypadku niewydolności PCL rzepka przeciwdziała tylnemu przemieszczeniu piszczeli i po kilku latach charakteryzuje się przewlekłym bólem przyśrodkowego i przedniego przedziału kolana. 


Do uszkodzenia najczęściej dochodzi :
 • na drodze urazu, zazwyczaj w sportach kontaktowych takich jak piłka nożna, sporty walki lub podczas upadku, gdzie dochodzi do nadmiernej rotacji zewnętrznej połączonej z siłą tylno-przyśrodkową działającą na staw.
 • podczas nadmiernego przeprostu kolana
 • w przypadku upadku na zgięte kolano.
 • uszkodzenie PCL powoduje niestabilność tylną stawu kolanowego czyli nadmierne przemieszczenie piszczeli w kierunku tylnym względem kości udowej.

Należy pamiętać, że więzadła ulegają również zmianom o charakterze przeciążeniowym. 

Badania 
Wskazane jest wykonanie badania USG – do pierwszych 4-5 tygodni lub badanie MR – w przypadku zerwania więzadła w okolicy przyczepu piszczelowego i w urazach przewlekłych więzadeł. 

Objawami towarzyszącymi uszkodzeniu więzadła krzyżowego są:
 • ból głęboko w kolanie lub z tyłu kolana,
 • wyraźnie słyszalny odgłos zrywania, pękania lub rozdzierania,
 • obrzęk kolana, pojawiający się natychmiast lub w ciągu kilku godzin,
 • uczucie niestabilności w kolanie,
 • trudności z chodzeniem.


Po ustaleniu rodzaju i stopnia urazu specjalista ułoży plan leczenia.  Może on obejmować:
 • postępowanie niwelujące powstawanie obrzęków
 • system ćwiczeń poprawiające elastyczność stawu
 • fizjoterapeutyczny trening wzmacniający mięśnie stabilizujące staw
 • rehabilitacja funkcjonalna 
  Rehabilitacja trwa od 8-16 tygodni w zależności od stopnia urazu.

    W przypadku gdy mamy do czynienia z rekonstrukcją chirurgiczną więzadła, rehabilitacja rozpoczyna się w pierwszej dobie pooperacyjnej i obejmuje ona: mobilizację rzepki, ćwiczenia izometryczne m. czworogłowego, stymulacje mięśni uda. 
Kolejny etap obejmuje ćwiczenia równoważne, stabilizację, propriocepcję, stopniowo włączając trening sportowy.


Rehabilitacja od zabiegu do pełnej sprawności wynosi około 6 do 12 tygodni. Powrót do aktywności sportowej w ograniczonym zakresie jest możliwy po upływie 4 miesięcy (bieg po równym terenie bez nagłych zwrotów i zahamowań, zmiany kierunku biegu oraz biegu po okręgu; jazda na rowerze; pływanie) 

    Po 8-9 miesiącach można powrócić do pełnego uprawniania sportu: tenisa, sportów walki, jazdy na nartach i innych sportów wymagających ruchów skrętnych kolana. 

    Nieleczony uraz może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotny, a zwłoka w podjęciu leczenia opóźniać proces gojenia i powrót do pełni sprawności fizycznej
.
 


 UWAGA: Powyższy artykuł jest chroniony prawem autorskim. Rehmedis zezwala na umieszczanie fragmentów artykułu (do 40% treści) na innych witrynach internetowych pod warunkiem umieszczenia odnośnika do tej zakładki.    rehmedis rehabilitacja warszawa          rehmedis rehabilitacja warszawa

rehabilitacja kręgosłupa warszawa