Whiplash – Uraz szyjny
„Smagnięcie biczem” czyli uraz szyi – Komunikacyjny uraz szyi (whiplash).
Jest zespołem objawów po urazie szyjnym, który najczęściej powstaje po wypadku samochodowym (po nawet niewielkiej stłuczce) , skoku do wody, upadku z roweru itp.
Szyja jest bardzo wrażliwa na gwałtowne przyśpieszenia, dlatego nagły i dynamiczny uraz może spowodować uraz tego odcinka.
Zespół objawów smagnięcia biczem to uraz tkanek miękkich, który obejmuje naciągnięcia, naderwania z ewentualnym niewielkim krwawieniem, naciągnięcia elementów nerwowych, układu więzadłowego czy mięśniowego.
Objawy po urazie szyjnym – whiplash
- ból odcinka szyjnego, ból karku
- sztywność i ograniczony zakres ruchu w szyi
- bóle głowy
- zawroty głowy i czasami zaburzenia równowagi
- problemy z widzeniem – zaburzenia
- czasami ból stawu skroniowo-żuchwowego
- rzadko zaburzenia przełykania
Długotrwałą konsekwencją tego urazu jest niestabilność czynnościowa odcinka szyjnego kręgosłupa, szybko postępujące zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatia kręgów szyjnych.
Diagnostyka
W każdym przypadku podejrzenia takiego urazu powinno się przeprowadzić badanie neurologiczne, wykluczające ewentualne uszkodzenie układu nerwowego oraz badanie ortopedyczne. W przypadku podejrzenia uszkodzenia struktur anatomicznych należy przeprowadzić badania obrazowe: rezonans magnetyczny odcinka szyjnego kręgosłupa przede wszystkim dla wykrycia ewentualnych zmian w tkankach miękkich.
Smagnięcie biczem rehabilitacja
- W pierwszym okresie zaleca się odpoczynek i ograniczenie ruchomości odcinka szyjnego, trwające jednak nie dłużej niż 7-14 dni od urazu. W tym okresie w przypadku ostrych dolegliwości bólowych można zastosować leki przeciwbólowe oraz miękki kołnierz ortopedyczny.
- W fazie podostrej, to jest w okresie między 2-12 tyg po urazie możemy wprowadzić delikatne ćwiczenia napięciowe
- Następnie stopniowo uruchamia się odcinek szyjny w bezbolesnym zakresie.
- Ćwiczenia izometryczne, sensomotoryczne kręgosłupa szyjnego
- W późniejszym okresie koło 12 dnia po urazie próbujemy sprawdzić czy prawidłowym zakresom ruchu w odcinku szyjnym nie towarzyszy ból i objawy korzeniowe, sugerujące możliwość wystąpienia pourazowej dyskopatii.
- Zaleca się delikatne mobilizacje, pracę na tkankach miękkich odcinka szyjnego oraz ćwiczenia stabilizujące.
- Można zastosować fizykoterapię: laseroterapię, elektroterapie czy magnetoterapie oraz kinesiotaping i inne.
Warunkiem sukcesu rehabilitacji jest pełna współpraca pacjenta z terapeutą. Rehabilitacja musi być precyzyjna, gdyż „smagnięcie biczem” jest bardzo delikatnym urazem, który jeśli jest nieodpowiednio rehabilitowany może pozostawić po sobie trwałe konsekwencje. Tylko kompleksowa rehabilitacja przez wykwalifikowany zespół da szybkie i trwale efekty
Leave a reply