Na ciało człowieka składają się narządy wewnętrzne, zewnętrzne, szkielet, mięśnie a także psychika. Wszystkie te elementy tworzą całość i nieprawidłowe funkcjonowanie któregokolwiek z nich, skutkuje wywołuje coś na zasadzie reakcji łańcuchowej. Wszelkiego rodzaju zaburzenia fizyczne bardzo niekorzystnie wpływają na naszą psychikę, ale zapominamy również o tym, że to zaburzenia psychiczne bardzo szybko wychwytywane są przez nasz organizm, który szybko reaguje. 

    Bodźce mogą pochodzić z zewnątrz, czyli z otoczenia a także z wewnątrz czyli z naszej świadomości oraz podświadomości. Liczba mogących występować czynników, które mają znaczący wpływ na nasz organizm, jest bardzo duża. Bodźce mogą być również efektem nerwowej pracy czy też konfliktów wewnętrznych. Organizm ludzki jest przystosowany do tego, aby radzić sobie z wszelkiego rodzaju negatywnymi sytuacjami w tym z sytuacjami stresowymi. Niestety jednak system samoregulacyjny jest ograniczony i nie zawsze może sobie odpowiednio poradzić z zaistniałą sytuacją. Jeżeli możliwości te zostają przekroczone dochodzi do zaburzeń na tym tle. Schemat ich powstawania jest zwykle podobny. Najpierw dochodzi do napięcia mięśni oraz utraty możliwości ich rozluźnienia. 

    Napięte mięśnie blokują stawy, a to utrudnia ich prawidłową pracę. Pogarsza się krążenie krwi i może dochodzić do zaburzeń czucia, mrowienia czy nawet odczucia chłodu i odrętwienia. Pojawia się zmęczenie, ociężałość a nawet mogą wystąpić mdłości. Spłyca się oddech i narządy wewnętrzne zaczynają mieć problemy z wydolnością. To one szybko przejmują sytuacje stresowe i reagują w rozmaity sposób. Z czasem może dochodzić do ujawnienia się realnego stanu chorobowego narządów wewnętrznych. Wymienione reakcje, są to zaburzenia zarówno o charakterze pierwotnym jak i wtórnym. 

    Wszystko co dzieje się w organizmie, ze względu na powstający stres, na zaburzenia psychiczne, to oddziałuje na organizm i w efekcie końcowym objawy pojawiające się ze strony narządów wewnętrznych, mogą skutkować dolegliwościami różnego rodzaju ze strony kręgosłupa, przede wszystkim odczuwaniem bólu. Dolegliwości tego typu również mogą postępować, dlatego ważne jest aby w miarę możliwość niwelować sytuacje, które wpływają na naszą psychikę i powodują stres, co będzie skutkowała zahamowaniem postępujących zmian. 

  Sakralizacja

    Dolegliwości kręgosłupowe, które wynikają z czynników psychogennych, mogą dawać identyczne objawy jak te spowodowane przeciążeniami statycznymi, jednak w obrazie rentgenowskim nie ma możliwości rozróżnienia czym spowodowane są pojawiające się dolegliwości. Bardzo ogólny plan leczenia w tym wypadku może opierać się na osłabieniu przeciążenia statycznego mięśni, przywrócenia prawidłowej równowagi statycznej mięśniom oraz na psychoedukacji i psychoterapii. Dwa pierwsze punkty możliwe są do zrealizowania tylko poprzez konsultację lekarską oraz zastosowanie odpowiednich metod pod okiem lekarza. Natomiast trzeci punkt może realizować już sam pacjent. Bardzo ważne jest aby przeanalizować jaka jest przyczyna pojawiających się dolegliwości oraz nauczyć się radzenia sobie z problemami. Liczy się na tym etapie wsparcie najbliższych, którzy mogą nie tylko stanowić oparcie ale i skutecznie pomóc w rozwiązaniu konkretnych problemów. 

    W razie potrzeby można skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologa czy też udać się na psychoterapię. Terapie, które mają szansę się sprawdzić i pomóc w takich wypadkach to między innymi ćwiczenia i programy relaksacyjno-ruchowe, w tym na przykład polecana jest joga. Ponadto stosowanie ćwiczeń oddechowych, nauka programowania podświadomości oraz uczenie się harmonijnego współdziałania z innymi. Z bólami kręgosłupa, które wynikają ze strony psychiki, można poradzić sobie samemu zaczynając od rozwiązania problemów oraz wyeliminowania tego co powoduje stres czy też nauczenia radzenia sobie z danymi sytuacjami i innych reakcji. W cięższych przypadkach z pomocą przychodzą psychologowie oraz psychoterapeuci i odpowiednio dobrane terapie, które pozwalają uderzyć celnie w przyczynę i ograniczyć dolegliwości bólowe, nie tylko te ze strony kręgosłupa.

Leave a reply