Zapalenie ścięgien gęsiej stopki inaczej nazywane również zapaleniem kaletki maziowej stopki, bardzo często dotyk biegaczy oraz pływaków. Jest to dolegliwość objawiająca się znacznym bólem, który podczas aktywności fizycznej wzrasta i nawet uniemożliwia jej kontynuowanie. Ból zlokalizowany zostaje około 5 cm poniżej szpary stawowej, po przednio-wewnętrznej stronie kolana. Dyskomfort może być również odczuwany w trakcie wstawania, podczas w spoczynku, gdy kolana stykają się oraz w trakcie chodzenia po schodach. 

    W fazie ostrej w obrębie przyczepu mięśni, może dochodzić do obrzęku. Tak zwana gęsia stopa stanowi łącznotkankową taśmę ścięgnistą. Tworzą ją ścięgna mięśnia półścięgnistego, smukłego oraz krawieckiego. Nazwa schorzenia wzięła się stąd, że wizualnie ta struktura przypomina błoniastą, gęsią stopę. Podczas diagnozowania tego schorzenia, bierze się pod uwagę wszelkiego rodzaju odchylenia anatomiczne oraz biomechaniczne jakie występują u pacjenta. Istnieje kilka czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia zapalenia ścięgien gęsiej stopki. 

    Wśród nich wymienia się koślawość kolan, nadmierną pronację stopy a także nadmierne przodopochylenie tułowia w trakcie biegu. Ponadto czynnikami predysponującymi może być wzmożona aktywność mięśnie, które gęsią stopkę tworzą. Niekorzystnie na ryzyko wystąpienia tego schorzenie wpływa nadmierne przeciążanie w obrębie kolana. Przyczynia się do tego może nieodpowiedni trening i nieprzygotowanie do niego, czyli nie wykonanie rozgrzewki oraz zbyt duża intensywność ćwiczeń w stosunku do możliwości. 

    Problem ten dotyka także osób, które walczą z otyłością, mają wady postawy bądź innego schorzenia układu ruchu. Przyczyniać się do wystąpienia tego zespołu może także nieodpowiednie obuwie. Często osoby, u których zdiagnozowano zapalenie ścięgien gęsiej stopki borykają się z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Aby zdiagnozować gęsią stopkę, przede wszystkim przeprowadza się dokładny wywiad z pacjentem. Analizuje się postawę oraz chód a także wykonuje się badanie palpacyjne. Bada się ponadto zakresów ruchów mięśni wchodzących w skład struktury gęsiej stopki oraz przeprowadza się testy oporowe. 

  Chondromalacja rzepki

    Przy diagnozowaniu pomocne mogą być również takie badania jak ultrasonografia oraz rezonans magnetyczny. Aby powrócić do całkowitej sprawności, przede wszystkim należy unikać treningów w momencie gdy odczuwane są dolegliwości bólowe. Obolałe miejsce także ochładza się, można również wykonać masaż kostkami lodu. Niekiedy stosuje się środki farmakologiczne, które mają na celu zmniejszyć dolegliwości bólowe. Stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, w formie maści, żelów lub sprayów. Pomocne jest także ułożenie chorej kończyny na podwyższeniu. 

    W momencie gdy dolegliwości bólowe zmniejszają się, dobrze jest skorzystać z usług fizjoterapeuty, który wprowadzi odpowiednie ćwiczenia. Podstawą jest masaż głęboki oraz rozluźnianie mięśniowo-powięziowe w obrębie kończyn dolnych. Przykurczone mięśnie również powinny być rozciągane. Z czasem wprowadza się ćwiczenia oporowe oparte na skurczu ekscentrycznym mięśnia. Biegacze w swoim treningu powinni zawrzeć ćwiczenie wpływające na czucie głębokie. 

    Aby uchronić się przed nawrotem tego schorzenia, należy także systematycznie wykonywać ćwiczenia rozciągające. Zanim pacjent rozpocznie wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń, powinien udać się na konsultację lekarską. Po to, aby nie uszkodzić żadnych delikatnych struktur w obrębie kolana i nie pogorszyć swojego stanu. Odpowiednio dobrane ćwiczenie będą bezpieczne i uchronią przed nawrotem schorzenia. Liczy się precyzyjna diagnoza, od której uzależnia się leczenie. Stosuje się również nową metodę jaką jest kinestiotaping polegający na stosowaniu specjalnych plastrów leczniczych. Poza standardowymi metodami jakimi są masaże i odpowiednie ćwiczenia, również ta metoda przynosi bardzo dobre efekty. Terapia dobierana jest po wykonanie badania, biorąc pod uwagę określone wskazania. Najważniejsze jest ćwiczenie mięśni wchodzących w skład gęsiej stopki. 

Leave a reply