Zawroty głowy od kręgosłupa. Zawroty głowy, ból głowy od kręgosłupa szyjnego. Bólów głowy doświadcza praktycznie każdy z nas. W mniejszym bądź większym stopniu. I tak naprawdę czasami niezwykle trudno jest zdiagnozować przyczynę dolegliwości bólów głowy. Mogą one towarzyszyć innych schorzeniom różnego rodzaju. Okazuje się, że wiele może mieć wspólnego ból głowy z kręgosłupem. A konkretniej mówiąc z odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Rzadko łączymy bóle głowy akurat z kręgosłupem i szukamy przyczyny gdzie indziej, a okazuje się, że przyczyna może być umiejscowiona właśnie w kręgosłupie. A dolegliwości bólowe, w tym ból głowy może się okazywać nawet bardzo silny i utrudniający codzienne funkcjonowanie.

Zawroty głowy od kręgosłupa

Podobnie jest z zawrotami głowy, które mogą mieć swoje podłoże w odcinku szyjnym kręgosłupa. Najczęściej wynika to z przeciążenia, chociaż nie tylko. Kręgi odcinka szyjnego są niewielkie ale spełniają bardzo ważne funkcje. To dzięki nim nasza głowa może się poruszać w różnych kierunkach, a my nie mamy problemu z różnego rodzaju zmysłami. Niestety i odcinek szyjny z czasem może ulegać zmianom zwyrodnieniowym. Należy również pamiętać o tym, że nie tylko do bólów głowy ale i do zawrotów głowy może przyczyniać się obciążanie odcinka szyjnego kręgosłupa.

zawroty głowy od kręgosłupa

Zawroty głowy od kręgosłupa

Objawy zawrotu głowy

Poza zawrotami głowy mogą dołączać się objawy bólowe, zarówno w obrębie głowy jak i karku, a z czasem jeśli dochodzi do ucisku na okoliczne nerwy, może to skutkować zdecydowanie gorszymi objawami i niebezpiecznymi powikłaniami. Pojawiające się zawroty głowy to subiektywne odczucie wirowania bądź braku równowagi. Przyczyn zawrotów może być wiele. Podłoża można doszukiwać się w uszkodzeniu mechanicznym ucha, w chorobach bakteryjnych i wirusowych, w uszkodzeniach nerwu VIII, nowotworach, zaburzeniach krążenia ale i wielu innych.

  Czy mój ból to RWA KULSZOWA czy to coś innego?

Okazuje się jednak, że zawroty głowy mogą być również zgłaszane przez pacjentów, którzy wykazują problemy zdrowotne w okolicy odcinka szyjnego kręgosłupa. Spotyka się tak zwane zawroty pochodzenia szyjnego określane jako zespół zawrotu szyjnego. Przez wiele lat naukowych badań wykazano, że odcinek szyjny kręgosłupa ma ogromny wpływ na balans, koordynację oraz równowagę.

Bardzo ważna jest bowiem komunikacja pomiędzy górnym odcinkiem kręgosłupa szyjnego, a ośrodkami równowagi, które umiejscowione są w uchu wewnętrznym oraz móżdżku. Stawy mięśni i szyi są obfite w czułe receptory, które mają za zadanie odbierać i przesyłać dalej informacje o położeniu organizmu w przestrzeni wraz z każdym ruchem głowy. Może dojść do zaburzenia funkcjonowania właśnie tych receptorów w wyniku pojawiającej się blokady w stawach, zwyrodnienia kręgosłupa czy też sztywności w mięśniach. Te wszystkie czynniki i wiele innych, które wpływają na zaburzenie funkcjonowania receptorów skutkują pojawieniem się zawrotów głowy.

Objawy zespołu zawrotu szyjnego

Objawy, które są charakterystyczne dla wystąpienia zespołu zawrotu szyjnego, to przede wszystkim zawroty głowy, które mogą się utrzymywać od kilku minut nawet do kilku godzin. Ponadto nasilenie się zawrotów głowy przy utrzymywaniu głowy w jednej pozycji przez dłuższy czas bądź przy ruchach głową, problemy z równowagą oraz ból szyi i ból głowy. Redukcję zawrotów głowy, można osiągnąć poprzez zastosowanie odpowiedniego leczenia. Sprawdzają się w tym wypadku manipulacyjne zabiegi na tkankach miękkich oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia.

Jak wyeliminować zawroty głowy?

Dobre efekty przynoszą metody rehabilitacji poprawiające relaksację mięśni, więzadeł i powięzi szyi. Wszystkie te techniki prowadzą do przywrócenia optymalnej funkcji stawów kręgosłupa, dzięki czemu istnieje duża szansa na wyeliminowanie uciążliwych zawrotów głowy. Podczas diagnostyki ważne jest, aby dokładnie została określona przyczyna ich powstawania i aby wykluczyć podłoże związane z innymi schorzeniami, które mogą dawać takie objawy. Precyzyjnie postawiona diagnoza to szansa na zastosowanie rehabilitacji, która przyniesie oczekiwane efekty. W przypadku zawrotów głowy, szczególnie tych długo utrzymujących się, konsultacja lekarska i często specjalistyczne badania są koniecznością.

  Wpływ psychiki na bóle kręgosłupa - psychosomatyka

Zobacz również:

Zawroty głowy od kręgosłupa

Dodatkowe źródła wiedzy:

 

Leave a reply