Założeniem Anatomy Trains jest to, że ciało ludzkie nie funkcjonuje w częściach. W cele człowieka wszystko jest ze sobą połączone i razem tworzy funkcjonalną całość. Anatomy Trains jest mapą połączeń w sieci powięziowe naszego ciała. Zależności jakie występują podążają za ciągłością mięśnia i powięzi w poszukiwaniu linii napięcia.
Linie te dają nam obraz tego jak stabilność warunkuje odpowiednią funkcję i jak jej zaburzenie może prowadzić do bólu i dysfunkcji. Przykładowo ból z dolnego odcinka kręgosłupa może mieś swoją pierwotną przyczynę z opuszczonego łuku stopy. Takie podejście nie neguje wszystkiego, co w ostatnich stuleciach nauka osiągnęła w dziedzinie mechaniki ciała, daje jednak nowe dynamiczne i kliniczne spojrzenie przestrzenne na to czego się wcześniej nauczyliśmy.
System powięziowy rozkłada się jako trójwymiarowa pajęczyna podczas drugiego tygodnia rozwoju embrionalnego. Mięśnie, kości i narządy rozwijają się w tej sieci i kształtują ją, będąc przez nią kształtowane. Sieć ta zwija się, rozciąga i ulega ciągłym przemianom podczas rozwoju. Sieć powięziowa może być rozcięta przez skalpel, zdegenerowana przez wiek, skrócona przez uraz lub stać się mniej funkcjonalna poprzez niewłaściwe funkcjonowanie i odżywianie organizmu. Ale zawsze pozostaje całą nierozerwalną siecią.
Anatomy Trains zostały wynalezione przez prostą zmianę orientacji skalpela przy wykonywaniu sekcji zwłok. Oddzielając od siebie poszczególne warstwy ciała uwidaczniają się połączenia mięśniowo – powięziowe tworzące błoniaste mosty pomiędzy mięśniami, które tworzą długie struktury. Podążając za tymi liniami napięcia pracujemy systemem, który przekazuje ruch, stabilizację, przeciążenie i ograniczenie z jednego segmentu ciała na drugi, często odległy segment dając objawy w tym miejscu. Taśmy te oplatają ciało z przodu, z tyłu, z boków, biegną przez środek naszego ciała otaczając narządy wewnętrzne.
To system technik terapeutycznych, powięziowych, który został stworzony na powyższej koncepcji. Kiedy związki pomiędzy taśmami zostaną zrozumiane, można określić i ocenić ich funkcjonowanie oraz poprzez wykorzystanie reguł KMI przywrócić balans i funkcjonalność na przebiegu tych taśm. Celem jest otwarcie powierzchni powięziowych, by „obudzić” mięśnie głębokie a następnie przywrócić właściwą relację pomiędzy funkcjonowaniem tych warstw.
Anatomy Trains stanowi niesamowity krok na przód w ukazaniu relacji pomiędzy stabilizacją i ruchem, ludzkim wzorcem z bardzo małą powierzchnią podstawy i wysoko zawieszonym środkiem ciężkości. Techniki KMI to umiejętność wykorzystania mapy anatomy trains do całościowej, kompleksowej terapii.