Fizykoterapia

Centrum Rehabilitacji Rehmedis - Warszawa | Rehabilitacja kręgosłupa w Warszawie

Fizykoterapia. Jest leczeniem, które polega na oddziaływaniu na organizm czynnikami fizycznymi pochodzącymi ze źródeł naturalnych lub wytworzonych w sposób sztuczny, jak: drgania mechaniczne, fale, pole elektryczne, prąd elektryczny, pole magnetyczne, światło, mikrofale, różnego rodzaju promieniowanie, ciepło, zimno.

Zabiegi fizykoterapii są standardem w rehabilitacji stosowanym od lat. Są kojarzone z leczeniem w przychodniach rehabilitacyjnych, szpitalach, sanatoriach. Przepisywane przez specjalistę najczęściej w seriach od 10 do 20 zabiegów. Czy to działa, jak to działa i kiedy należy stosować tego typu zabiegi?

 

    Fizykoterapia będzie skuteczna tylko wtedy, gdy zostanie odpowiednio dostosowana do problemu zdrowotnego pacjenta. Trudno, aby zabieg z fizykoterapii, np. elektroterapia była skuteczna na przypadku objawów korzeniowych w przepuklinie kręgosłupa lędźwiowego kręgosłupa. Gdy mamy uczucie drętwienia do nogi a aplikacja jest rzeczywiście zastosowana w miejscu drętwienia to i tak nie wyleczy to przyczyny bólu, lecz jedynie może wpłynąć na jego mniejsze odczuwanie.

W takim przypadku należy oddziaływać w miejscu przyczyny, czyli okolicach segmentu w którym jest stan zapalny a nie w miejscu gdzie on promieniuje.
Dlatego tak ważna jest diagnostyka i odpowiednie dobór zabiegu fizykoterapeutycznego, aby miał on oddziaływanie na przyczynę problemu.

Wpływ na skuteczność rehabilitacji ma oczywiście odpowiednie dobranie typu zabiegu. Inne działanie mają ultradźwięki, inne laser czy pole magnetyczne itd. Nie bez znaczenie ma sam aparat. Są różnie modele urządzeń działające z rożną skutecznością. Pamiętajmy, że stan zużycia głowicy (laser, ultradźwięki) jest istotny i wpływa na skuteczność terapii.

Kiedy powinno stosować się zabiegi fizykoterapii?

– Przede wszystkim po urazach: skręcenia, stłuczenia, zwichnięcia, po złamaniach, urazach sportowych.
– W stanach zapalnych (kiedy mamy ograniczenia, co do zabiegów czynnościowych, ćwiczeń): zapalenia stawów, kręgosłupa, mięśni, ścięgien, kaletek maziowych itd.

  • Po operacjach: artroskopie, operacje kręgosłupa, itd.
  • W dolegliwościach przewlekłych: zwyrodnienia, przewlekle stany zapalne

 Fizykoterapia może być również elementem uzupełniającym w rehabilitacji funkcjonalnej. Kiedy już z stan zapalny, ostry został opanowany i pacjent rehabilituje się w sposób czynnościowy (ćwiczenia, terapia manualna, osteopatia, rehabilitacja funkcjonalna, sportowa). Wtedy może być to dodatek do terapii, lecz jego efekty już nie są tak odczuwalnie i często na tym etapie fizyko terapia nie jest aplikowana.

Jakie mamy efekty po fizykoterapii? 

Przede wszystkim działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe zwłaszcza po „świeżych” urazach, kontuzjach, kiedy mamy obrzęk, stan zapalny i zależy nam na jak najszybszym pozbyciu się bólu. Często obrzęk uniemożliwia nam ruch w stawie, więc nie mam mowy o ćwiczeniach rehabilitacyjnych. W takiej sytuacji fizykoterapia to najlepsze i często jedyne wyjście, by uzyskać szybkie efekty leczenia i przyspieszyć powrót do zdrowia. Fizykoterapia zalecana jest także w dolegliwościach przewlekłych, zwyrodnieniach, bólach i nawracających, w stanach ostrych, zapalnych kręgosłupa.

Kiedy nie można stosować fizykoterapii?

Fizykoterapii nie można stosować przy: zmianach nowotworowych złośliwych i niezłośliwych, w bardzo ostrych stanach zapalnych, chorobach zakaźnych, tętniakach, niewyrównanych wadach serca, tendencjach do krwotoków, chorobach wrzodowych żołądka i jelit z krwawieniem, kamica nerkowa, wątrobowa, ciąża, miesiączka, miażdżyca, zakrzepy, niewydolność krążeniowa, obrzęki niewiadomego pochodzenia, astma, gdy pacjent jest pod wpływem leków psychotropowych, przeciwbólowych, przeciwzapalnych, przy stanach chorobowych – w tym przeziębienie.

Istnieją przeciwwskazania względne zależne od chorób towarzyszących, względem jednostki chorobowej lub urazowej pacjenta a wykonaniem konkretnego zabiegu.

Zabiegi fizykoterapeutyczne w Rehmedis: 

Ultradźwięki (Sonaris-S Głowica GS-4cm2 1/3,5 MHz)

ultradźwięki rehabilitacja

Sposób działania poprzez fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, nawet do 3,5 MHz. Tkanka podlega głębokiemu mikromasażowi, dzięki czemu zwiększa się temperatura i przyspiesza się mikrokrążenie w tkance. Ma bardzo dobre działanie przeciwbólowe, przede wszystkim przeciwzapalne i wpływa na bardzo szybką regeneracje i gojenie się tkanek.
Wskazania: ostrogi piętowe, łokieć tenisisty i inne endezopatie, bóle mięśni, nerwobóle, zapalenie stawów kręgosłupa, zwyrodnienie stawu kolanowego i biodrowego, bolesność nadkłykcia, przykurcz spowodowany blizną, rwa kulszowa i barkowa.
Przeciwwskazania: ciąża, implanty metalowe w miejscu zabiegu, choroba nowotworowa, rozrusznik serca ostre stany zapalne.

 

Elektroterapia (Etius LM)

elektroterapia warszawa   Jonoforeza – leczenie polega na wprowadzeniu przez skórę za pomocą elektroterapii (prądu stałego) do tkanek określonego leku. Do tego zabiegu mogą być używane tylko leki ulegające dysocjacji elektrolitycznej.

Wskazania do jonoforezy: przykurcz którego przyczyną jest blizna, problemy ze zrostami kostnymi, nerwobóle, stany zapalne stawów, stany zapalne skóry i tkanek miękkich, stany pourazowe
Przeciwwskazania: uczulenie i nietolerancja na lek, implanty

Prądy Tens – prądy średniej i wysokiej częstotliwości, które silnie działają przeciwbólowo. Działanie polega na wygaszaniu bólu przez precyzyjną stymulację nerwów.
Wskazania: ostre i przewlekłe bólowe mięśni, dolegliwości kręgosłupa i stawów, nerwobóle.
Przeciwwskazania: rozrusznik, ciąża

Prądy diadynamiczne (DD) – to prądy o małej częstotliwości (modulowane), powstają przez nałożenie na prąd stały prądu sinusoidalnego. Mają silne działanie przeciwbólowe, gdzie podwyższa się próg odczuwania bólu.
Wskazania: Zwyrodnienia kręgosłupa, dyskopatia, zespół rwy kulszowej i ramiennej, zaniki mięśniowe w wyniku bezczynności lub unieruchomienia (po gipsie), nerwobóle, porażenie nerwu twarzowego, półpasiec.

Elektrostymulacja – to stymulacja czynnościowa mięśni za pomocą prądu. Zabieg pobudza mięśnie do skurczu (mięśnie kurczą się i rozluźniają w rytm płynącego z przerwami prądu). Elektrostymulacja mięśni porażonych (z uszkodzonymi nerwami doprowadzającymi impulsy) aplikuje się jako substytut naturalnych pobudzeń w celu wzmocnienia ich lub poprawy przewodzenia obwodowego.
Przeciwwskazania: karmienie piersią, cały okres ciąży.

Prądy interferencyjne – Są to prądy o średniej częstotliwości, powstające w wyniku interferencji w tkankach dwóch prądów naprzemiennych. Mają silne działanie przeciwbólowe, przekrwienne.
Wskazania: choroba zwyrodnieniowa stawów, bólowe kręgosłupa, choroby dysku kręgosłupa, zanik mięśni, stany pourazowe i pooperacyjne, reumatyzm tkanek miękkich.

Tonoliza -To stymulacji impulsowa mięśnia spastycznego serią impulsów odpowiednimi prądami leczniczymi. Zmniejsza spastyczności (tonus) mięśni.
Wskazania: chororby, w których występuje spastyczny niedowład mięśni, po udarach mózgu, stwardnienie rozsiane, porażenia mózgowe.

Galwanizacja – Poddanie tkanek po wpływ przepływającego prądu elektrycznego – stałego. Powoduje pobudzenie nerwów i ukrwienie, działa silnie przeciwbólowo.
Wskazania: nerwobóle, zwyrodnieniowa stawów, kręgosłupa, porażenie nerwów obwodowych, stany pourazowe układu kostnego.

Prądy Kotz’a – Stymulacja zdrowych mięśni za pomocą prądów średniej częstotliwości. Prądy Kotz’a mają zastosowanie zarówno w rehabilitacji sportowej, gdyż wspomagają trening siłowy i wytrzymałość mięśniową. Stosowany także w rehabilitacji mięśni z uszkodzonym przewodzeniem nerwowym.

Prądy Traubert’a -prądy działające na struktury układu nerwowego. Układ nerwowy uzyskuje na drodze odruchu skuteczną poprawę ukrwienia i znaczne odżywienia tkanek, również w przypadkach niedomagań krążenia obwodowego.
Wskazania: bólowe i zwyrodnienia kręgosłupa, stany podwyższonego tonusu napięcia mięśniowego, zespoły niedokrwienne kończyn.

 

Pole Magnetyczne (punktowe) (Etius LM typ CPE1)

pole magnetyczne warszawa rehabilitacja

Polega na wytworzeniu i działaniu na tkankę pola magnetycznego o zmiennym potencjale. W tkance powstają zmiany – w jej równowadze jonowej. Dzięki temu dochodzi do zmian w metabolizmie (czyli przemianie materii) w bardzo korzystny sposób. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalnie, pobudza przemianę materii, regeneruje tkanki poprzez procesy oddychania komórkowego. Mobilizuje i poprawia krążenie krwi, zatrzymuje procesy destrukcyjne w stawach, wpływa na szybkość gojenia się ran.

Wskazania: Zwyrodnieniowa kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe stawów, stany pourazowe, pooperacyjne
Przeciwwskazania: ciąża, nowotwory, gruźlica, nadczynność tarczycy, krwawienia, ciężkie infekcje, choroba wieńcowa, rozrusznik serca, implanty, zakrzepica.

 

Laser (Etius LM Sonda IR 400/808)

leser zabiegi warszawa rehabilitacja

Precyzyjne naświetlanie tkanek światłem laserowym poprzez aplikowanie głowicą promieniowania poprzez ściśle określone punkty spustowe bólu. Laser dostarcza do tkanek energię wspomagając procesy regeneracyjne organizmu i przyspiesza gojenie.
Poprzez zmiany w gospodarce tlenowej komórek oraz polaryzację błon komórkowych działania silnie przeciwbólowe. Aplikacja bezpośrednio na określonych punktach zwiększa skuteczność, koncentrując energię lasera w precyzyjnych i strategicznych dla leczenia miejscach choroby.

Wskazania: bóle kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe stawów, zapalenia nerwów, trudno gojące się rany, blizny pooperacyjne, bóle korzeniowe, nerwobóle, przykurcz mięśni.
Przeciwwskazania: nowotwory i zagrożenia chorobą nowotworową, w związku z pobudzającym działaniem lasera.

Rehmedis zapewnia najwyższa jakość usług fizykoterapeutycznych, doświadczony zespół i najlepszy sprzęt do fizykoterapii.

Zobacz inne metody rehabilitacji
  • Zadzwon i zapytaj o szczegóły zabiegu, tel: +48 609 844 444

    Telefon czynny 7 dni w tygodniu

  • +48 609 844 444

Jak przygotować sie do zabiegu?

Na wizytę należy przybyć 10 minut przed umówioną godziną (pacjenci przyjmowani są punktualnie).
Należy mieć ze sobą wszystkie możliwe badania, jakimi się aktualnie dysponuje.
W trosce o komfort pacjenta należy mieć wygodne i luźne ubranie lub strój na zmianę.
Na wizytę nie jest potrzebne skierowanie.

Pierwsza wizyta to szereg skrupulatnych czynności mających na celu ustalenie diagnozy i określenie planu terapii. Na pierwszej wizycie wykonywany jest również wstępny zabieg. Wizyta zawiera:

szczegółowy wywiad, analiza badań obrazowych, liczne testy kliniczne określające przyczynę dolegliwości,
ustalenie planu terapii, jej prognozy, czasu trwania,
wstępny zabieg fizjoterapeutyczny i wdrożenie pierwszych procedur leczenia.

Rehmedis do placówka dbająca o najwyższą jakość usług wobec pacjenta:

Wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści z wąskimi specjalizacjami
Indywidualne i skrupulatne procedury pracy z pacjentem
Jednoosobowe sale ćwiczeń
Dodatkowe zabiegi w cenie jednej wizyty (fizykoterapia, kinesiotaping, Dry Needling)
Stały kontakt fizjoterapeuty prowadzącego przez 7dni/tyg

Jak działamy?

Przykładowy plan leczenia pacjenta - przepuklina krążka międzykręgowego

Diagnostyka + Pierwszy zabieg

I Wizyta

Na pierwszej wizycie bardzo dokładnie przeprowadzamy wywiad chorobowy, diagnozujemy pacjenta strukturalnie i funkcjonalnie. Określamy przyczyny problemu i plan leczenia.

Przeprowadzamy również pierwszy zabieg.

Likwidacja bólu, dysfunkcji

Wizyty zabiegowe

Czynności fizjoterapeutyczne mające na celu zlikwidowanie źródła dolegliwości.

Pełny zakres terapii manualnej, fizykoterapia, kinesiotaping, dry needling.

Ilość wizyt: 2-5, Częstotliwość wizyt: 1-2 w tygodniu

Stabilizacja

Indywidualna rehabilitacja funkcjonalna

Specjalistyczna forma rehabilitacji czynnościowej mająca na celu wzmocnienie i optymalizację układu w takim zakresie, aby zapobiec nawrotom dolegliwości, umożliwić powrót do wszystkich czynności dnia codziennego bez ograniczeń i ryzyka odnowienia się dolegliwości.

Ilość wizyt: 5-10, Częstotliwość wizyt: 1-2 w tygodniu.

Zapraszamy do kontaktu z nami

We will contact you within one business day.

Error while loading reCapcha. Please set the reCaptcha keys under Theme Options in admin area