Kinesiotaping to metoda terapeutyczna, która polega na oklejaniu wybranych fragmentów ciała w odpowiedni sposób, specjalnymi plastrami. Wykorzystuje się do tego taśmy o specjalnej strukturze i właściwościach, które cechują się znaczną elastycznością nawet do 140%, dzięki czemu ich zastosowanie nie ogranicza żadnych ruchów. Grubością i ciężarem tejp ten jest podobny do skóry, a jego rozciąganie odbywa się tylko w wymiarze podłużnym.
Plaster ten jest hipoalergiczny i nie podrażnia skóry, nie zawiera bowiem żadnych leków ani też lateksu, na który uczulenie wykazuje coraz więcej osób. Jest odporny na działanie wody a ponadto dobrze absorbuje wilgoć. Idealnie sprawdza się jako środek terapeutyczny podczas codziennej aktywności a także w trakcie wysiłku fizycznego czy też uprawiania sportu. Plastry te można pozostawić na skórze nawet do 7 dni.
Techniki kinesiotapingu znalazły zastosowanie rehabilitacji przeciwbólowej oraz ortopedycznej. Także w rehabilitacji sportowej, neurologicznej, onkologicznej, ginekologicznej, pediatrycznej oraz pooperacyjnej. Wykazuje przede wszystkim działanie przeciwbólowe i zmniejszające obrzęk. Ponadto usprawnia krążenie krwi i limfy. Przyspiesza procesy gojenia i korzystnie wpływa na uelastycznianie blizn i zrostów. Stabilizuje stawy i redukuje zmęczenie mięśni. Znajduje ponadto zastosowanie w korekcji ułożenia powięzi i skóry. Zwiększa zakres ruchu jednocześnie zmniejszając napięcie mięśni. Do tego korzystnie wpływa na poprawę funkcjonowania mięśni zbyt mocno rozciągniętych. Kinesiotaping bezpośrednio oddziałuję na skórę, powięź, układ limfatyczny oraz mięśnie i stawy. W skórze i powięzi przede wszystkim działa na tak zwane zakończenia Ruffiniego, receptory bólu oraz czucia głębokiego.
Kinesiotape przyklejony na skórę powoduje „marszczenie się” głębiej położonych warstw. W efekcie poszczególne warstwy tkanek lepiej ze sobą „współpracują” dzięki czemu usprawnia się krążenie krwi oraz limfy. Osiągnięcie efektu leczniczego jest możliwe, dzięki oddziaływaniu na zakończenia nerwowe. Wywierana jest stała, 24-godzinna impulsacja w układzie receptor – ośrodkowy układ nerwowy – efektor. Efekt terapeutyczny jaki się uzyskuje, uzależniony jest od techniki docięcia plastra, sposobu jego aplikacji czyli naklejenia a także stopnia rozciągnięcia. Przede wszystkim stosuje się go w celu uzyskania efektów terapeutycznych takich jak stabilizacja tkanek sąsiadujących, zmniejszenie dolegliwości bólowych różnego pochodzenia, resorpcji obrzęków bądź krwiaków w miejscu, w którym został zaaplikowany oraz zmniejszenia tudzież zwiększenia w zależności od potrzeb, napięcia mięśniowego.
Niezależnie jednak od tego, jaki efekt końcowy nas interesuje kinesiotaping znany także pod pojęciem plastrowania dynamicznego, zdecydowanie spełnia swoje funkcje i przynosi pożądane efekty. Pacjenci, u których została zastosowana ta metoda terapeutycznego oklejania plastrami, wykazują dużą poprawę względem między innymi ograniczenia a nawet wyeliminowania dolegliwości bólowych.
Zastosowanie:
- bóle kręgosłupa,
- bóle kolan (np. dolegliwości ze strony stawu rzepkowo-udowego),
- dolegliwości bólowe barku, zapalenia pochewek ścięgnistych (np. w okolicy nadgarstka),
- bolesność okolic przyczepów (np. łokieć tenisisty, ostroga piętowa),
- stan po skręceniach i zwichnięcia stawów, paluch koślawy (Hallux valgus),
- dolegliwości ze strony ścięgna Achillesa,
- obrzęki, niestabilność stawów, uszkodzenia mięśni, więzadeł,
- poprawa propriocepcji (lepsza stabilizacja i koordynacja),
- usprawnienie procesów gojenia po urazach i operacjach (np. po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych, lub szyciu ścięgna Achillesa).
- podniesienie sprawności i wydolności a także zmniejszenie ryzyka kontuzji, podczas uprawiania sportu,
- korekcja wad postawy (np. Skolioza),
- blizny, krwiaki,
- wskazania do drenażu limfatycznego – zaburzenia krążenia chłonki, obrzęki – występujące z powodu choroby, po urazach lub w okresie ciąży.
- dysfunkcje spowodowane nieprawidłową pracą układu receptorowo – mięśniowo- powięziowego np. trudność w utrzymaniu równowagi, dysfunkcje oddechowe takie jak duszność.