Dlaczego rwa kulszowa nie przechodzi?

Dlaczego rwa kulszowa nie przechodzi?

     Przyczyny i skuteczne metody leczenia w Rehmedis Rehabilitacja Kręgosłupa w Warszawie.

     Rwa kulszowa, choć jest powszechnie znana, może być wyjątkowo uciążliwym i groźnym objawem, który negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie. W artykule tym przyjrzymy się głównym przyczynom utrzymywania się objawów rwy kulszowej oraz opiszemy jak powinna wyglądać droga pacjenta z bólem kręgosłupa w postaci rwy kulszowej. Rwa kulszowa jest to korzeniowy zespół objawów, tzw. radikulopatia związana z podrażnieniem korzeni rdzeniowych które tworzą nerw kulszowy. Objaw rwy to ból, który pojawia się w okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa i promieniuje wzdłuż korzeni nerwowych do dermatomów L4-L5-S1.

rwa kulszowa co robić

Przyczyny utrzymywania się objawów rwy kulszowej:

  • Niewłaściwa diagnoza: Należy wiedzieć, że rwa kulszowa to objaw a nie choroba. Musimy mieć pewność co powoduje ten objaw. Może to być przepuklina krążka międzykręgowego uciskająca korzeń nerwowy, może być to torbiel synowialna stawu międzykręgowego, osteofity, guz lub inne zmiany które powodują kompresję na nerw. Często rwa kulszowa może być mylona z innymi dolegliwościami narządu ruchu (np. zespół mięśnia gruszkowatego), co może prowadzić do niewłaściwego leczenia i utrzymywania się objawów.

fizjoteraputa rwa kulszowa

  • Utrzymujące się stany zapalne: Nieleczone stany zapalne w okolicy korzenia nerwowego mogą prowadzić do długotrwałego bólu i utrzymywania się objawów rwy kulszowej, ale również do degeneracji nerwu z objawami niedowładu kończyny włącznie.
  • Niewłaściwe nawyki posturalne: Brak korekty złych nawyków posturalnych może prowadzić do powtarzających się epizodów rwy kulszowej. Długotrwałą praca siedząca, brak ruchu, niewłaściwe podnoszenie ciężkich przedmiotów to najczęściej popełniane błędy.
  • Samoleczenie się: wiele osób próbuje radzić sobie domowymi sposobami, poradami online, ćwiczeniami z internetu, polecanymi maściami od znajomych. Prawie zawsze nie kończy się to dobrze, a nawet jeśli objaw bólowy uda się opanować to przyczyna rwy kulszowej w przyszłości ponownie spowoduje objaw.
  Shift kręgosłupa lędźwiowego - stan ostry i wymuszone skrzywienie boczne kręgosłupa

 

Rwa Kulszowa – postępowanie

  • Diagnostyka: Bez względu na intensywność objawu należy wykonać diagnostykę. Po pierwsze wizyta u lekarza lub doświadczonego fizjoterapeuty. Po przeprowadzeniu wywiadu, wykonaniu testów klinicznych, zleceniu badań obrazowych będziemy znać przyczynę objawu rwy kulszowej oraz wdrożyć odpowiednie i precyzyjne leczenie. Nie należy leczyć rwy jako objawu bez informacji o bezpośredniej przyczynie powodującej dolegliwości.

 

  • Indywidualny plan terapeutyczny: Kiedy znamy przyczynę określa się metody rehabilitacji, prognozuje czas, ustala plan pracy fizjoterapeuty jak i zadania domowe dla pacjenta. Czasami przyczyna jest na tyle zaawansowana, że wymaga leczenia chirurgicznego a potem rehabilitacji funkcjonalnej. Bywa, że na pierwszym etapie stosuje się leczenie farmakologiczne lub iniekcje przeciwzapalne co może być skutecznym sposobem na złagodzenie bólu związanego z rwa kulszową a potem umożliwia indywidualną rehabilitację.

Rehabilitacja NRS w przepuklinach kręgosłupa szyjnego – więcej szczegółów

 

Profilaktyka po wyleczeniu przyczyny rwy kulszowej

  • Ćwiczenia: Systematyczne wykonywanie odpowiednio dobranych przez fizjoterapeutę ćwiczeń wzmacniających mięśnie kręgosłupa i poprawiających elastyczność skutecznie zapobiega nawrotom.
  • Zasady ergonomii: Każdy pacjent musi mieć dostosowane czynności dnia i nawyki w taki sposób, aby zmniejszyć czynnik ryzyka odnowienia się rwy. Takie zasady są dostosowywane indywidualnie. Bywa że jedna osoba ma zupełnie odwrotne zalecenia od innej osoby z podobnym problemem.
  • Regeneracja: O zdrowie należy dbać, pacjent musi znać możliwości swojego organizmu oraz czynniki ryzyka. Musi tez wiedzieć jak dbać o kręgosłup, jak odpoczywać i jakie czynności w jego przypadku będą korzystne dla regeneracji, odpoczynku czy komfortu życia. Dobry materac, przerywanie pracy siedzącej, odpowiednia dobrana aktywność fizyczna, czy choćby pozycje ułożeniowe, które poprawiają regenerację kręgosłupa po ciężkim dniu.

 

Podsumowanie

     Rwa kulszowa może być bardzo uciążliwą dolegliwością, która wymaga kompleksowego podejścia do leczenia a przed wszystkim ustalenia jej przyczyny. Rwa nie leczona lub źle leczona może powodować dużo powikłań, nieodwracalnych zmian, które często pozostają na całe życie. W Rehmedis Rehabilitacja Kręgosłupa Warszawa oferujemy spersonalizowane podejście do każdego pacjenta oraz skuteczne metody leczenia, które pozwalają ustalić przyczynę, skutecznie wyleczyć przyczyny rwy kulszowej i poprawić jakość życia. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną pomoc w leczeniu i rehabilitacji kręgosłupa.

  5 ćwiczeń, które zmniejszą ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa

 

 

Fizjoterapeuta warszawa

Leave a reply